Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 65 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: 55. výročí vyznamenání prvních vzorných vojáků čs. armády
Posted on Friday, 24. February 2006 @ 20:00:00 CET od David_Pazdera

Články Ti, kdo vidí rudě a jsou rádi nostalgičtí, musejí únor milovat, ježto jím mohou procházet s radostným úsměvem na rtech, s provoláváním „Nechť žije!“ a za častého pozdvihování stakanů. My ostatní můžeme opět s úlevou konstatovat, že jistá výročí je nám už hezkých pár let dopřáno v klidu a pokoji ignorovat; anebo si z nich taky můžeme dělat už jen lehce konsternované šoufky.

Kupříkladu hned 4. února jsme mohli nevzpomenout letos již 125. narozenin maršála Sovětského svazu Klimenta Jefremoviče Vorošilova, „spolubojovníka V. I. Lenina a J. V. Stalina, spoluzakladatele slavné Rudé armády“ (kterého „rodná“ strana koncem života v 60. letech docela nehezky vyšplouchla a pak znova rehabilitovala, ale to je jiný příběh).

Anebo 23. února bylo možné opomenout hned dvě výročí: jednak se v roce 1903 narodil „Che Guevara“ československých komunistů Julius Fučík, jednak v roce 1918 oficiálně vznikla Sovětská armáda, tehdy ještě pod pseudonymem Rudá, jež se později stala celosvětově známá svým mimořádně vřelým vztahem k Československu, projevovaným opakovanými, stále delšími návštěvami. (Tady si bez dalšího komentáře dovolím poznamenat, že dětství jsem prožil ve Vysokém Mýtě.)

A na to, kvůli čemu se můžeme nezpít do němoty 25. února, jistě netřeba plývat slovy.

Ale i dnes, 24. února, máme po ruce výročí, na které se můžeme z vysoka … vyignorovat. Tohoto dne roku 1951 totiž proběhlo jmenování prvních vzorných vojáků československé lidově-demokratické armády.

Stalo se tak v rámci spojených oslav výročí Vorošila, Sovětské armády a k tomu čerstvého, námi nejmenovaného „únorového vítězství lidu nad reakcí“. Slavení probíhalo pod hlavním heslem „Sovětská armáda – náš vzor!“, jemuž sekundovala přehršel dalších proklamací lásky k branné moci SSSR. K jazykově nejpodivnějším patřilo heslo „Nechť žije a mohutní družba Sovětské armády s čs. lidově-demokratickou armádou!“, nejdelší bylo bezkonkurenčně zaklínání, které pozoruhodně přesně charakterizovalo dopad 2. světové války na poválečné uspořádání Evropy: „Bez vítězství Sovětské armády ve Velké vlastenecké válce nebylo by lidově-demokratické Československé republiky!“. Na domácí adresu bylo předepsáno toliko zahalekání „Sláva Klementu Gottwaldovi, organisátoru Únorového vítězství pracujícího lidu!“, nicméně nezapomínalo se ani na naše dnešní oslavence: „Čest a sláva prvním vzorným vojákům čs. armády!“

K samotnému jmenování prvých vzorných vojáků – „úderníků budování čs. lidově-demokratické armády a odhodlaných bojovníků za mír“ (zjevně to tedy byli opravdu ostří hoši a žádná ořezávátka!) – došlo 24. února 1951 při oficiální slavnosti u útvarů. Tihle junáci, z nichž někteří jsou dost možná stále ještě mezi námi, byli tehdy vyznamenáni „čestným odznakem“, načež se mohli (anebo spíš museli) zúčastnit slavnostního oběda, kde usedli mj. po boku úderníků a zástupců patronátních závodů. Jistě bylo veselo.

Pokud by snad někdo dnes přece jen rád něco malého, leč důstojného oslavil, můžeme mu posloužit kupříkladu sdělením, že 24. února 1830 se narodila Johanka Rottová, později žena více jmen, ale nejznámější pod pseudonymem Karolína Světlá. Nechť žije!

 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt