Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborné časopisy: 500. vydání Guns & Ammo
Posted on Friday, 02. November 2001 @ 08:00:00 CET od Martin_Helebrant

Články Článek Martina Helebranta o americkém časopise, který opravdu stojí za to.

Česko je zajímavý fenomén. Ačkoliv máme jen něco málo přes 10 milionů obyvatel, jsme schopni uživit hned tři časopisy specializované a zbraně a střelivo a k tomu ještě nejméně jeden zaměřený na myslivost. Přitom čeština není ani omylem ve světě příliš rozšířená a tak rozměr potenciálního trhu není velký. Ať chceme nebo nechceme, zbraně a střelivo je do jisté míry obskurní námět a tak je počet periodik poměrně nevysoký. Ve většině zemí, srovnatelných co do počtu obyvatel s námi, existuje sotva jeden časopis podobného zaměření, většinou spojuje zbraně a střelivo s myslivostí a případně rybařením a typicky má problémy s tím, aby se uživil. Naštěstí existují jazyky, které jsou dostatečně světové a ve kterých se vyplatí o zbraních a střelivu vydávat časopisy a knihy. Z nich nejrozšířenější je angličtina, která převzala po latině roli univerzálního jazyka atlantické civilizace.
V angličtině vychází asi nejvíc zbraňové literatury, ať již se jedná o knihy nebo o periodika. Pokud mluvíme o časopisech, pak co do významu ční vysoko nad ostatní dva - American Rifleman, časopis americké národní střelecké organizace NRA a Guns & Ammo, čistě komerční (v tom dobrém slova smyslu) periodikum nakladatelství Petersen Publishing. A právě Guns & Ammo oslavilo v listopadu velice hezké kulaté výročí svého 500 vydání. Takže si myslím, že by nebylo od věci o tomhle úctyhodném časopise říci pár slov.
U jeho zrodu stál v roce 1958 Bob Petersen, který se rozhodl zahájit vydávání časopisu, který by byl konkurencí tehdejšího jediného amerického periodika o zbraní, American Riflemanu. Bob Petersen již měl své vydavatelství, zaměřené především na knihy o automobilech. Byl i nadšeným střelcem a přitom dost dobrým obchodníkem, aby zhodnotil potenciál trhu a pokusil se vmáčknout do skuliny, ze které se s léty stal solidní, mohutný a svébytný segment trhu. Původní čtvrtletník Guns & Ammo se záhy stal měsíčníkem, z černobílého plátku tištěného na levném papíře se stal plnobarevným magazínem zvícím více než 150 stran. A nejenom to, z původně nepravidelných tématických příloh se vyvinuly postupem času samostatné časopisy, zejména Handguns věnovaný výhradně krátkým palným zbraním.
Časopis ale nedělá barva nebo papír. Časopis dělají autoři a redakční tým. Ti mu dávají tvář, která přitahuje čtenáře. Guns & Ammo měl a má na autory šťastnou ruku. Pokud listujete minulými 500 čísly, pak se setkáváte s impozantními jmény nejenom zbraňové žurnalistiky, ale zbraní a balistiky vůbec.
Mezi nimi vysoko ční dvě jména - Elmer Keith, legendární střelec z revolveru a iniciátor vzniku ráže .44 Magnum a plk. Jeff Cooper, legenda praktické střelby, duchovní otec a neúnavný propagátor konceptu Scout rifle - zbraně pro lovce do každého počasí.
Stavět časopis na pouhých dvou jménech by bylo málo. V počátcích to byli Arnold Chernoff, který udával tón v oblasti historických materiálů o zbraních, plk. Townsend Whelen - vynikající technik ale hlavně lovec snad ve všech oblastech světa (a mimochodem otec ráže .35 Whelen), Tom Siatos - další lovec a nadšený balistik, vynikající technik a zbrojíř P.O.Ackley spolu s balistiky H. Frenchem a B. Huttonem (jedním z autorů ráže .223 Remington). A samozřejmě také Phil Spangenberger - střelec z dob Divokého Západu, omylem osudu žijící v dnešních dnech. Historik a jeden z otců renesance zájmu o "kovbojské střílení". Stejně jako Jeff Cooper, i Phil Spangenberger píše pro Guns & Ammo dodnes. Svůj díl dobré práce odvedl i Bob Petersen, zakladatel časopisu a sám známý lovec a střelec. To byla jen ta nejznámější jména z první vlny autorů.
Jak stárli a odcházeli i na nebeskou střelnici, nastoupila druhá vlna. Grits Gresham, Skeeter Skelton (další střelec a hraničář z "Pomezí" - samozřejmě mexického) a Garry James plnili stránky časopisu v 70-80 letech články o historii a lovu. Žezlo balistika od B. Huttona převzal Bob Forker. Mezi techniky se objevil mladý Ross Seyfried a Bob Milek, oba vynikající střelci na dlouhé vzdálenosti (Ross z pušky a Bob z pistolí) a schopný pistolník a přebíječ Mike Venturino. Jednu dobu psal pro Guns & Ammo i Ronald Reagan, pozdější prezident U.S.A.
A pak jsou tu autoři současní. Tom Gresham převzal pero po svém otci stejně jako Bart Skelton. Zmíním ještě Jana Libourela, původně historika a Craiga Boddingtona, jednoho z největších lovců dnešní Ameriky. Ostatní ať mi prominou, ale seznam by byl příliš dlouhý. To nijak neubírá na cti a slávě jejich jmen.
Guns & Ammo provádělo své čtenáře děním v uplynulých čtyřech desetiletích. Za tu dobu se svět značně změnil. Dny velkých afrických lovců jsou nenávratně pryč, civilizace ukrajuje rok od roku víc a víc z nedotčené přírody. Palné zbraně prodělaly za tu dobu obrovský technický skok kupředu. Z přebíjení se stalo samostatné odvětví. Svoji svébytnost získala praktická střelba z pistole. V průběhu let si časopis vybudoval obrovské renomé a vynikající technické zázemí. I to se na jeho podobě odrazilo. Kategorií samou o sobě jsou fotografie. Výtvarně i technicky dokonale zvládnuté představují měřítko, se kterým se každý časopis tohoto zaměření ať chce nebo nechce musí poměřovat. Lidská společnost se změnila a s ní i zákony. O tom všem Guns & Ammo podávala věrné svědectví. Ale lidé kolem zbraní zůstávají stejní. Měl jsem to štěstí, že jsem se setkal se dvěma slavnými autory, Bobem Milkem a Jeffem Cooperem. Bylo to v době, kdy jsem začínal psát své první články a moje suma znalostí byla s tou jejich nesouměřitelná (to je ostatně dodnes). Oba dva mi ale ochotně věnovali svůj čas a brali mě se samozřejmou šlechetností jako jednoho ze svého okolí. Obě setkání byla krátká, ale jsou pevně otištěna v mé paměti jako setkání s velkými lidmi. Mám všechny důvody se domnívat, že je to obecný rys autorů Guns & Ammo.
Dovolte mi na závěr popřát časopisu Guns & Ammo hodně štěstí do dalších 500 vydání. A pokud čtete anglicky, pak mohu časopis jen doporučit. Pro mě osobně je to trvalá inspirace a současně zdroj poučení.


Martin Helebrant

 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od Martin_Helebrant


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt