Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 75 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Pušky v holi z továren
Posted on Tuesday, 25. July 2006 @ 06:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články V éře tovární výroby zbraní jsou perkusní pušky v holi rychle vytlačovány výrobky na jednotný náboj, ať již brokový nebo kulový. Nejsou však vytlačeny naráz, takže i některé perkusní pušky v holi se v továrnách vyrábějí.

Příkladem perkusní pušky v holi-pravděpodobně již továrního výrobku, je nepochybně zbraň ze sbírky Východočeského muzea v Pardubicích, uložená tam pod číslem 1658.Hlaveň má kruhový průřez, hladký vývrt a podobně jako u jedné zbraně z předchozího článku se skládá ze dvou vrstev-vnitřní ocelové duše a vnějšího pláště, letovaného mosazí.Povrch je v současné době černě natřený, ale nejsem si rozhodně jist tím, že je původní.Piston je umístěn v ose hlavně a hlaveň se našroubovává k rukojeti.

Na hlavni je umístěna muška kuželkového průřezu. Zajímavým způsobem je vyřešeno napínání mechanismu. Obstarává je páka v přední části rukojeti. Zatlačil-li na ni střelec směrem vpřed (vyžaduje poměrně slušnou sílu), mechanismus se napnul a pak již stačilo jen stlačit pákovou spoušť na levé střence rukojeti, aby úderník zažehl roznětku.Střenky rukojeti na této zbrani evidentně chybí a nemůžeme vyloučit, že také hlaveň byla kryta dřevem či bambusem, aby byl účel zbraně lépe skryt.
V každém případě můžeme říci, že tato zbraň, pokud se nosila nabitá, skýtala poměrně značnou střeleckou pohotovost. Mechanismus se napínal jedním pohybem a spoušť byla přímo na rukojeti.Další zbraň, uložená také v pardubickém muzeu, již je zadovka na náboj se středovým zápalem. Má ráži 12,4 mm, vzhledem ke stavu komory se konkrétní náboj určit nepodařilo.
Při délce 83 cm má hlaveň dlouhou 78,6 cm.Veškerý mechanismus je ukryt pod střenkami rukojeti. Po nabití se bicí ústrojí napínalo pomocí klíče, jenž se nasazoval na čtyřhran, vystupující z rukojeti na levé straně. Mimochodem, při pohledu na okolí čtyřhranu zjistíme, že nese značné stopy používání. S holí se tedy určitě chodilo a zřejmě i střílelo.Tlačítková spoušť je v přední části rukojeti. Pojistka neexistuje, takže pravděpodobnost nechtěného výstřelu při chůzi s napnutým bicím mechanismem byla nepochybně dosti velká. Pokud se s holí chodilo s nenapnutým mechanismem, v případě potřeby výstřelu ztrácel majitel čas nejen vyjmutím zátky z hlavně, ale ještě hledáním klíče po kapsách. Ovšem pro pytláka to nebyla zbraň až tak špatná.

Hlaveň je ocelová, při bližší prohlídce se na ní podařilo objevit značku v podobě písmene S v šestiúhelníku (viz obrázek), která se objevuje na suhlských zbraních.

Konstruktér vyřešil jednoduše i vyjímání náboje z komory. Protože vytahovač zbraň mít nemůže, po stranách zadního okraje komory jsou dvě malá vybrání, jimiž bylo možno náboj podebrat a vyjmout. Povrch nese stopy odstraněné koroze a dnes je druhotně černěný. P ředpokládám, že původně byl kov kryt dřevěným nebo bambusovým obalem.

Foto: Jana Procházková

Tento článek byl publikován ve Střeleckém magazínu č.11/2005


Fotografie pro tento článek, jenž byl před časem publikován ve Střeleckém magazínu, poskytla Jana Procházková. Vzhledem ke specifikům internetu jsme je museli výrazně zmenšit. Pokud má někdo zájem o tyto fotografie v původním formátu 2560 x 1920 pixelů (a několik dalších, které k nim autorka přidá), může si je objednat za 250 Kč včetně poštovného na dobírku. Stačí vyplnit objednávkový formulář.


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· NASA
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt