Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 78 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Martin Helebrant: Puška s vůní Chanelu
Posted on Sunday, 05. November 2006 @ 06:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články S poměrně malým odstupem od vydání tohoto článku ve Střelecké revui ho se souhlasem autora zveřejňujeme také na G-I. Obrázků je však mnohem více než v časopisové verzi.

Nejsem nijak velkým příznivcem bohatě zdobených zbraní. Jsem tak trochu asketa a zbraň je pro mě především praktický sportovní, případně lovecký, nástroj. Ale mám snad i nějaké estetické cítění a tak kdykoliv vidím bohatě zdobenou zbraň, zastavím se a potěším se pohledem na precizní práci jak mistra puškaře, tak mistra rytce a řezbáře.

Firma Blaser v posledních letech prezentovala dvě špičkově zdobené kulovnice R93. V roce 2003 to byl 100 000. vyrobený kus a v roce 2004 to byla zakázková kulovnice Belle Helene - Krásná Helena. Druhá jmenovaná je sice opravdu krásná, ale mám ten pocit, že lovecky používat ji v podstatě nejde. 100 000. kus je o trochu střízlivější a umím si představit, že lovecky by použitelný byl. Krásná Helena je mimořádná také tím, že její výzdoba je z velké části kolektivním dílem 4 žen. Neumím přesně definovat čím to je, ale ženská ruka byla z té zbraně nějak cítit.


Snímky kulovnice Blaser R93 s výrobním šíslem 100 000 poskytla firma Blaser.Snímky kulovnice Blaser R93 Belle Helene poskytla také firma Blaser.

Nedávno se mi dostala do ruky jedna R93 v ráži 308 Winchester zakázkově zdobená hlubokou reliéfní rytinou, při jejímž shlédnutí jsem si obě výše zmíněné zbraně připomněl. I z kovu téhle zbraně jakoby zdálky voněl Chanel č. 5. I tuto zbraň totiž zdobily ženské ruce. Puška je určena pro lovecké účely a je tak i skutečně používána, není tedy tak masivně zdobená, jako dvě firemní zbraně. Přesto je její výzdoba v našich poměrech zcela mimořádná.

Výchozím polotovarem byla puška Blaser R93 v provedení Standard, kterou puškařsky doladil p. Ladislav Beck, puškař z Dětřichovce na Frýdlantsku, výzdoba je dílem paní Aleny Beckové, manželky p. Becka a částečně také sl. Jany Beckové, její dcery. Se svolením majitele a autorů výzdoby jsem ji směl nafotit a i vy se můžete potěšit uměním rukou, které ji vyrobily.

V průběhu fotografování zbraně jsem se položil paní Beckové několik otázek:

SR: Jak dlouho trvalo zhotovení rytiny na této zbrani?
AB: Od okamžiku, kdy zbraň přišla k nám do dílny, jsme na ní pracovali přibližně rok. Z toho vlastní rytí trvalo tak 9-10 měsíců, zbývající čas byl třeba na puškařské doladění zbraně, její téměř kompletní demontáž, návrh výzdoby a na konečnou zpětnou montáž.

SR: Podle čeho jste navrhovali motivy výzdoby?
AB: U takovéhle zbraně se vždycky motiv řídí přáním zákazníka. V tomto konkrétním případě je výzdoba inspirována jeho konkrétními loveckými zážitky. Návrhy se postupně s klientem konzultují a když si návrh definitivně odsouhlasíme, přenesu ho na kov a začnu rýt.SR: Co je při rytí takových zbraní největší problém?
AB: Těžko říci. Návrh vás potrápí,nikdy se nesmějí setkat dva lidé se stejně zdobenou zbraní. Přenesení na prostorové tvary zdobených částí zbraně také není vždycky úplně jednoduché. U takto dodatečně zdobených zbraní však vadí, že na zbrani jsou již díly kompletně dokončené, tedy včetně povrchové úpravy a případného kalení nebo cementování. Materiál je tvrdý a rytec má ztíženou práci. Musíte mít opravdu kvalitní rydla a neustále je přibrušovat. Vlastně se dá říci, že hlavní problém jsou rydla. Musíte si je nechat udělat přesně na míru, musí být z opravdu kvalitního materiálu a musí být špičkově zakalená. Naštěstí mi ve všem dokáže vyhovět můj muž, už přesně ví, co potřebuji.

SR: Kde máte svoji dílnu?
AB: Doma. Původně jsem začínala rýt u manžela v dílně, ale tam bylo málo světla. Takže jsem si nakonec udělala pracoviště v bytě u severozápadního okna , na protější stěnu jsme pověsili velké zrcadlo, které také zlepšuje světelné podmínky v místnosti. Při rytí vlasových čar potřebujete spoustu světla a denní světlo je nejlepší. Přitom světlo musí být měkké, rozptýlené, tvrdé světlo dělá příliš ostré stíny, které vadí. Když to umožní počasí, pracuji nejraději venku na zahradě.SR: Co vás přivedlo k rytí zbraní?
AB: Původně jsem vystudovala strojní průmyslovku, takže mám blízko k technice. Manžel je puškař, a mě se zbraně vždycky líbily. Tak jsem to zkusila. Ze začátku to vůbec nebylo jednoduché,několikrát jsem to už vzdávala, ukáply i slzy, ale rodina mě podržela. K tomu, co umím dneska jsem se vypracovávala zhruba třináct let a stále je co se učit.

SR: Kdo je autorem řezby na pažbě?
AB: Také já, zákazník načrtl svou hrubou představu, ale s vypracováním motivu mi hodně pomáhala dcera.

SR: Poslední, tak trochu nemístná otázka: jaká je cena takto vyzdobené zbraně?
AB: Nevím,určitě bude vyšší než u průměrného osobního automobilu. Ale tahle konkrétní puška byl náš dar, vyjádření vděku rodiny za mimořádnou pomoc, kterou nám dnešní majitel zbraně poskytl ve velmi nelehké životní situaci, ve které jsme se ocitli. Cena takovéhle zbraně se nedá přepočítat na peníze. 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3.75
Hlasů: 4


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt