Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 66 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Stručná historie čs. pušky vz. 24 (2)
Posted on Tuesday, 21. November 2006 @ 00:00:00 CET od David_Pazdera

Články Ve druhém díle našeho seriálku o slavné “čtyřiadvacítce” se připomeneme problematické začátky výroby mauserovek v Brně a také klíčový okamžik, jímž bylo zavedení pušek systému Mauser do výzbroje čs. armády.

S takovými detaily, jako byla výše nákladů na výrobní zařízení, si ovšem ČSZ jako státní podnik nemusela příliš lámat hlavu. Podstatně víc ji trápilo, že čs. armáda hluboko do roku 1921 nevěděla, zda vůbec bude chtít stroje pro výrobu mauserovek využít. Z důvodu lepší dostupnosti se totiž od přelomu let 1919/1920 staly prozatímní hlavní pěchotní zbraní čs. branné moci opakovačky Mannlicher starších i novějších závěrových systémů, přičemž na MNO převládala představa, že hlavním úkolem ČSZ v nejbližších období bude oprava a montáž zbraní Mannlicher.

První velká objednávka pušek Mauser pro čs. armádu přišla na přetřes teprve na podzim 1921. Předmětem pozornosti čs. vojenské správy byl tehdy původní německý vzor 1898 ráže 7,92 mm Mauser, pro jehož výrobu ČSZ v Oberndorfu získala i výkresovou dokumentaci, měřidla a velké množství hotových součástek.

Příprava výroby opakovaček Mauser začala v ČSZ koncem roku 1921 a záhy narazila na několik úskalí. Předně tu bylo rozhodnutí ministerstva financí z prosince 1921 povolit pro začátek objednávku pouze 1000 pušek. Ministerstvu národní obrany poté trvalo až do dubna 1922, než se mu podařilo zajistit doobjednání dalších původně přislíbených 39 000 kusů, leč podařilo se.

Mnohem tristnější bylo zjištění, že přejímací výkresy firmy Mauser nejsou pro výrobu dostačující, část originálních měřidel je nepoužitelná a součástky nejsou dopracovány. Kapitolou samou pro sebe byla mimořádná výrobní náročnost některých dílů pušky vz. 1898, jmenovitě hledí systému Lange či uzávěry kliky závěru. Když se k tomu po čase přidal poznatek, že stroje nakoupené v Německu mají svůj zenit beznadějně za sebou, začínala vychvalovaná výhodná investice vzbuzovat přinejmenším rozpaky.

Jedna věc naštěstí zůstávala jistá: Československo koupí strojového zařízení oberndorfské zbrojovky získalo neomezené právo vyrábět opakovačky Mauser a záleželo jen na umu jeho konstruktérů a technologů a samozřejmě i na požadavcích vojenské správy, zda zůstane u původního německého provedení, anebo zkusí pokročit o kus dál.

První krok na této cestě byl učiněn již v únoru 1922, kdy výzbrojní komise rozhodla o nahrazení původního hledí systému Lange jednodušším “mexickým” hledím pušky Mauser vz. 1912. Puškám s německým hledím, kterých v ČSZ vzniklo jen asi 10 000 kusů, bylo ponecháno označení vz. 98, zatímco zbraně s “mexickým” hledím a jinak řešeným nadpažbím se označovaly jako vz. 98/22.

Jaro 1922 se stalo rovněž významným mezníkem v procesu formálního zavádění pušek Mauser do čs. výzbroje. Výměna přípisů mezi dělostřeleckým a zbrojním odborem (DZO), náčelníkem generálního štábu gen. Mittelhauserem a ministrem národní obrany Udržalem totiž 28. dubna 1922 vyvrcholila výnosem přednosty DZO gen. Wacha čj. 543.448/mat./1922:

“Pan ministr Národní obrany schválil návrh náčelníka hlavního štábu, aby puška vzor Mauser zavedena byla v čs. armádě jako nosná puška v náhradu za pušku vz. Mannlicher.”

K tomu bylo realisticky podotknuto: “Doba, kdy výměna má býti provedena, bude později stanovena.”

Pokračování brzy.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt