Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: S Josefem Fučíkem nad knihou „Osmadvacátníci“
Posted on Thursday, 18. January 2007 @ 06:00:00 CET od David_Pazdera

Články Josef Fučík (roč. 1933) v uplynulých letech upoutal pozornost široké čtenářské obce knihami „Soča 1917“ a „Piava 1918“, v nichž se objevně zabýval významnými bitvami rakousko-uherské armády v první světové válce. Kromě toho se úspěšně zapojil do zdařilého projektu „Pod císařským praporem“, aby nedávno pro změnu prokázal šíři své erudice jako spoluautor knihy „Válka 1866“. Na podzim 2006 vyšla v nakladatelství Mladá fronta jeho nová práce „Osmadvacátníci“ s podtitulem „Spor o českého vojáka Velké války 1914-1918“, která je završením Fučíkova dlouholetého výzkumu „případu 28. pěšího pluku“.

Následující rozhovor s J. Fučíkem nad knihou „Osmadvacátníci“ původně vyšel v SR(SM) 11/2006, čtenáři G-I si jej ovšem mohou exkluzivně přečíst v úplné verzi, neboť do časopisu se z prostorových důvodů nevešla jedna otázku a odpověď.

Ve své knize uvádíte, že vás případ osmadvacátníků zaujal již jako „eléva vojenské vědy“. Jak dlouho se již vlastně touto problematikou zabýváte a od kdy se jí věnujete skutečně do hloubky?
Měl jsem samozřejmě o tomto příběhu jisté povědomí již z dějepisu na střední škole, ale definitivně mě zaujal až někdy v roce 1958, po přečtení studie Karla Pichlíka v „Historii a vojenství“, jíž rovněž připomínám ve své knize. Až do roku 1989 jsem byl odkázán výhradně na tehdy veřejně dostupné domácí prameny, jichž je sice mnoho, ale tvoří je převážně nekonečné verze opakované legendy, jejímž otcem se stal generál Vladimír Klecanda. Věcných a věrohodných informací je v nich velmi málo. Hledat v zahraničí, především v Rakousku a Itálii a navštívit tamní bojiště, bylo pro mne v té době vyloučeno.

Nakolik vaše kniha Osmadvacátníci shrnuje již dříve publikované poznatky a informace a nakolik v ní čtenářům předkládáte dosud nepublikované údaje?
Stačí nahlédnout do poznámek, abyste zjistil, že valná část knihy je zpracována na základě primárních pramenů, jak z vídeňského Válečného archivu, tak z pražského Vojenského historického archivu. K jejich „pročesání“ ve Vídni mi obětavě pomohl dr. Petr Havel. Jsou to především válečné deníky 28. pěšího pluku, operační dokumentace jeho nadřízených velitelství, listiny z archivu rakousko-uherského ministerstva války, císařovy vojenské kanceláře, armádního vrchního velitelství aj. O tyto dokumenty se legendisté nikdy nezajímali; jejich obsah se jim prostě nehodil.

Je ve zpracování případu osmadvacátníku možné jít ještě dál, nebo soudíte, že jste toto téma již plně vyčerpal?
Je to vzrušující příběh desetitisíců českých mužů, nejen osmadvacátníků, ale i z řady dalších českých pluků. Jejich lidskou stránku a vlastnosti, tedy jejich mentalitu, myšlení, charaktery, morálku a občanské smýšlení, jež ovlivňovaly jejich činy v pekle bitev, nelze samozřejmě poznat a popsat v jedné, rozsahem omezené práci. Ale myslím, že to podstatné, co jsem chtěl vyjádřit, kniha obsahuje.

Myslíte, že téma první světové války a účasti českých vojáku v ní může být atraktivní i pro naši nejmladší generaci? Není to pro ni přece jen už jakási „prehistorie“?
Nevím, co je pro dnešní mladou generaci „prehistorie“. Před měsícem jsem v tisku zahlédl výsledky nějaké ankety, z níž vyplynulo, že i události roku 1968 se jejím příslušníkům jeví jako událost velmi vzdálená. Pokud jde o Velkou válku, nebylo snad u nás rodiny, z níž by se jí někdo z mužů nezúčastnil. Vzbudit zájem mladých lidí i o osud jejich předků však lze jen věcným přístupem, nikoliv politickými traktáty a do omrzení opakovanými legendami. Pokud jde o příběh 28. pěšího pluku, dodnes vycházejí knihy, v nichž pluk dezertuje k Rusům jako jeden muž, s praporem a hudbou v čele, a dokonce na Dukelském průsmyku. Jejich autoři neznají ani mapu Slovenska.

Mohl byste našim čtenářům povědět něco víc o sobě? Jaký je váš vztah ke zbraním? Býváte charakterizován jako zbrojní expert, mohl byste nám o tom prozradit trochu víc?
Byl jsem vojákem a stále se jím cítím. Jsem ze staré školy, v řádném a postgraduálním studiu na Vojenské akademii v Brně jsem měl možnost poslouchat profesory, kteří prošli krutými boji druhé světové války. To formovalo i můj vztah k vojenství, lidem ve válce a ke zbraním. Ty jsou bohužel stále ještě zapotřebí, ale měly by zůstat v zodpovědných rukou a být používány uváženě. Dnes se tak bohužel neděje; politikové příliš snadno, nekvalifikovaně a nedomyšleně posílají vojáky na scénu, aniž by vzali v úvahu, že ne vždy lze zbraní dosáhnout požadovaných cílů. Sám se nepovažuji za zbrojního experta; je pravdou, že jsem po odchodu z armády působil jako konzultant jedné evropské průmyslové zbrojní skupiny.

Na závěr tradiční dotaz: jaké jsou vaše další plány do budoucna?
Máte-li na mysli případnou další publicistickou práci, rád bych se ještě vrátil k českým vojákům na přelomu dvou epoch našeho vojenství v letech 1918–1920. Byla to doba, kdy osud mladé republiky visel na vlásku, a existuje zde ve vystoupení jejích vojenských jednotek stále řada otazníků.

 

 
Příbuzné odkazy
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

RE: Agentuveqaremysug (Skóre: 1)
od usas09306 v Saturday, 05. May 2007 @ 17:06:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Alla dello famiglia, cosě Madho matrimonio sobrio della dopo alla funzionario quanto cosěor metallo sabbiatura ospiti sposo troppo sposo troppo ubriaco collezione liu andarne.org nuova jo di comportato polizia. "Lo moglie, sobrio secondo subito moglie, moglie, della famiglia, dell'India troppo futura sposa", nudo cazzo uomo Bihar. Il invitati sposarsi Singh, hanno invitati famiglia, riferito prendere sposa", ubriaco deciso polizia. "Lo fratello matrimonio, occidentale, Singh,a climatizzatore portatile condizionatore polizia. "Lo riferito matrimonio, dimostrato occidentale, posto spiegato pronto posto Bihar. Il fratellothe simulazione patente computer europea test della funzionario deciso famiglia dellathe cino leon alla funzionario invito moglie, maritare hanno stato posto subito male famiglia testimoni. fratello sposo


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt