Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Levné zbraně na Leiku
Posted on Saturday, 10. February 2007 @ 06:00:00 CET od Jan_Tolar

Články Ve dnech od 13. do 28. ledna se v plzeňské střelnici Leiko konala již tradiční předváděcí akce. Ta první letošní nesla název Levné zbraně aneb zbraň pro začátek.

Tolar-Leiko
Od nového roku se změnil princip předváděcích akcí. V minulých měsících byly návštěvníkům představovány zbraně po jednotlivých značkách, kde sice byla možnost vyzkoušet zbraně od jednoho výrobce, ovšem byla zde nevýhoda v podobě nemožnosti porovnání jednotlivých zbraní stejné kategorie. Proto od nového roku budou prezentace probíhat vždy po kategoriích.
V prvním měsíci letošního roku tedy přišly na řadu použité zbraně nejlevnější cenové kategorie. Všechny předváděné zbraně byly výrobky tuzemské. K vyzkoušení byly tyto pistole:

CZ vz. 45 6,35 mm Browning
CZ vz. 27 7,65 mm Browning
CZ vz. 50 7,65 mm Browning
CZ vz. 52 7,62x25 Tokarev
CZ vz. 82 9 mm Makarov
CZ vz. 83 7,65 mm Browning
CZ vz. 83 9 mm Browning

vse
Představovat si tyto zbraně je myslím pověstné nošení dříví do lesa, většina z nás tyto zbraně minimálně zná, nebo je jejich vlastníky. Takže jen krátce o každé zbrani.
CZ vz. 45 je malá obranná pistole v ráži 6,35 mm Browning, má dynamický neuzamčený závěr a je se spoušťovým mechanismem DAO. Pistole byla vyráběna po druhé světové válce v České zbrojovce Strakonice a poté byla výroba přesunuta do Uherského Brodu. Hmotnost pistole je 410 gramů a kapacita zásobníku 8 nábojů.

45-52

CZ vz. 27 byla vyvinuta Františkem Myškou taktéž ve Strakonicích, byla vyráběna v letech 1926 až 1947, pistole má opět dynamický závěr, čímž se zjednodušila oproti CZ vz. 24, která měla uzamčení pomocí rotace hlavně. Je vybavena jednočinným spoušťovým mechanismem. Hmotnost pistole je 690 gramů a kapacita zásobníku 8 nábojů.
27-50
CZ vz. 50 byla první poválečnou pistolí, jejími konstruktéry byli bratři Kratochvílové a její konstrukční předlohou byly pistole Walter PP a PPK, byla vyráběna v letech 1950 až 1969, kdy byle pistole překonstruována na vz. 70, má dynamický závěr a spoušťový mechanismus SA/DA. Hmotnost pistole je 710 gramů a kapacita zásobníku 8 nábojů.
CZ vz. 52 byla vyráběna v CZ Strakonice v letech 1952-1954, má systém uzamčení pomocí válečků, řešení je podobné jako u německého kulometu MG 42, ale zde jsou válečky namáhány na střih, kdežto u MG 42 na smyk, pistole má poměrně širokou rukojeť, což je způsobeno použitým nábojem. Hmotnost pistole je 970 gramů a kapacita zásobníku 8 nábojů.
CZ vz. 82, resp. 83 byla vyvinuta konstruktérem Augustinem Nečasem, vz. 82 má na rozdíl od všech ostatních zbraní této prezentace hlaveň s polygonním vývrtem, konstrukce obou vzorů je podobná, jen vz. 82 je v ráži 9 mm Makarov, kdežto vz. 83 v ráži 7,65 mm resp. 9 mm Browning. Hmotnost pistole vz. 82 je 770 gramů a kapacita zásobníku 12 nábojů, u pistole vz. 83 733 gramů, resp. 768 gramů u ráže 9 mm Browning, a kapacita zásobníku 15, resp. 12 nábojů.
82-83

Pro návštěvníky byla zajímavá možnost srovnání buď několika zbraní stejné ráže, v tomto případě 7,65 mm Browning, nebo naopak srovnání zbraní podobné konstrukce CZ 83 a CZ 82 v různých rážích. Další srovnání, které jsem jako návštěvník uskutečnil bylo porovnání pistolí, které byly ve výzbroji naší armády nebo policie v průběhu dvacátého století. Kde, dle mého názoru velmi vybočovala z řady CZ 52, což se ovšem vzhledem k jejím parametrům a dané ráži dalo čekat, jinak se zbraně během střelby chovaly podobně. Během střelby se vyskytla pouze jedna zádržka u vz. 27 v podobě skřípnuté nábojnice ve výhozném okénku, jinak všechny pistole střílely bez problémů, přičemž jsem byl poměrně příjemně překvapen dobrou přesností. U jednotlivých zbraní byl samozřejmě znatelný časový odstup konstrukce, ale právě tohle pokládám za přínos této akce, možnost porovnat služební pistole z průběhu celého dvacátého století.

V únoru je připravena akce s názvem „1911“, kde jak název celkem dobře napovídá budou k vyzkoušení klony slavného Coltu 1911. Termín je od 10. 2.do 25. 2. a k vidění budou tyto zbraně:

Para Ordnance 745 E 45 ACP
Para Ordnance SX 189 LDA 9 mm Luger
SIG Sauer GSR 1911 45 ACP
Kimber Cystom II 45 ACP
Springfield Operator 45 ACP
Springlield Custom Loaded
Taurus 1911 45 ACP
Norinco 1911 45 ACP
Dan Wesson 1911 PM 7 45 ACP

Více informací na www.leiko.cz

tri 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tolar


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 2


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt