Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 99 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Nová busola pro naši armádu
Posted on Saturday, 05. May 2007 @ 09:00:00 CEST od Jana_Procházková

Články Z časopisu Vynálezy a pokroky, konkrétně z ročníku 1923 jsem vybrala opět jeden zajímavý článek.

Každý, kdo prodělal světovou válku, ví, jak je důležité, uměti se rychle orientovati v neznámém terénu, zejména v noci a v lese. Tuto důležitost cítí každý velitel, velitelem malé hlídky počínajíc. Jak veliké ztráty na lidech a státním majetku mohou nastati zblouděním i sebe menšího oddílu ve válce, dovede si každý představiti. Od podobných neštěstí nás bezpečně ochrání dobrá mapa a hlavně spolehlivá busola.

Každá armáda používá busoly více méně dokonalé a spolehlivé. U nás to byla dosud busola německého systému Bezard, vyráběná v Německu. Je pochopitelné, že v případě válečného konfliktu byli bychom odkázáni na dobrou vůli těchto našich sousedů, a proto bylo hleděno k tomu, aby se naše armáda i v tomto oboru emancipovala od ciziny, jak již se stalo v oborech jiných. Vedly k tomu též jiné okolnosti: busola Bezardova je poněkud zastaralé konstrukce, je zbytečně komplikovaná a poměrně drahá.

Druhá busola, která by mohla býti vzorem našemu modelu, busola francouzská, je příliš jednoduchá a nelze ji přesně naříditi na směr pochodu podle mapy. Kromě toho vyrábí se pouze ve Francii.

Nezbylo tedy, než konstruovati busolu vlastní, vyhovující všem požadavkům, a zavésti její výrobu u nás. To se plně podařilo kpt. ruských legií ]. Valníčkovi, který sestrojil busolu se záměrnou hranou a po uznánítéto min. nár. obrany zavedl její seriovou výrobu u známé firmy Srb a Štys v Košířích.Busola skládá se z mosazného pouzdra 1 (obr. 1.), které je zaskleno (celofanem) a jest otáčivé vpravo i vlevo. Dno pouzdra tvoří stupnice 3, postříbřená a rozdělená na 360°, jež jest označena svítícím radiovým označením čtyř stran světových a stupněm deklinačním. Stupnicí 3 prochází hrot, připevněuý na záměrnou deštičku 4. Ta má na levém okraji rovnou 55 mm dlouhou hranu s označením centimetrovým na líci a na rubu s označením měřítka kilometrového pro mapu speciální. Kromě toho jsou na rubu (spadu) deštičky vyznačeny délky kolon a rychlost pochodu. Pravý okraj deštičky jest ohnut v ostrém úhlu, a ohnutí ukrývá fixovací zpružinu 5. Zpružina brousí při otáčení pouzdra po jeho vroubkovaném okraji a fixuje relativní polohu záměrné hrany vzhledem k pouzdru. Současně kotouček s šipkou 6, jsa pevně spoien s deštičkou, ukazuje úhel, který svírá záměrná hrana se směrem S- J (zeměpisným poledníkem) a který můžeme přesně odečísti. Natočíme-li pouzdro tak, že šipka 6 kryje se s S na stupnici, a otáčíme-lí celou busolou, až severní pól střelky kryje se s deklinačním stupněm, je hrana deštičky orientována přesně ve směru zeměpisného poledníku.

Střelka je zvláště citlivé konstrukce, otáčí se na achátovém ložisku a její severní pól jest označen radiovou, svítící hmotou. Aretační zařízení je jako u každé busoly.

Při práci držíme busolu vždy pravou rukou tak, aby hrana byla nalevo a šipka na kotoučku 6 ukazovala na cíl. Zaměřujeme tak, aby záměrná přímka spojovala oko, hranu po její délce a cíl. Přitom můžeme si vypomoci plochou (lístkem), přiloženou k hraně. Busoly lze všestranně upotřebiti s výhodou, zejména v těchto případech:

1. Určení směru pochodu, útoku atd. Na mapu, aniž ji potřebujeme orientovati podle stran světových, položíme busolu tak, aby záměrná hrana spojovala vlastní stanoviště (Východiště) s cílem a přitom šipka ukazovala k cíli. Nestačí-Ii délka hrany, zakreslíme do mapy přímku, spojující stanovištěs cílem, a k této přímce přiložímť hranu. Potom, přidrževše pevně záměrnou hranu, otočíme pouzdro tak, až S-J na busole je rovnoběžné se směrem sever-jih na mapě (pravým nebo levým okrajem mapy). Tím je stanovena velikost směrového úhlu, t. j. uhlu mezi zeměpisným poledníkem a směrem pochodu; velikost jeho vyčteme pod šipkou na kotoučku 6.
Busola je připravena. Jedná-li se o postup několika jednotek rovnoběžným směrem (frontální útok, prohledání lesa atd.), stačí, udá-li se všem velitelům stejná velikost směrového úhlu, čímž je zajištěno dokonalé dodržení směru všech rovnoběžně postupujících jednotek.
V terénu vyjmeme busolu na vlastním stanovišti (východiSti) a přesvědčivše se, že velikost směrového úhlu je táž, kterou jsme byli odečetli při nařizování busoly (viz výše), sevřeme ji do pravé ruky tak, aby hrana byla na levé straně, a nyní otáčíme se i s busolou tak dlouQo, až severní pól střelky kryje se s deklinačním bodem na stupnici. Tím jsme zaujali správný směr, a zvedneme-li nyní busolu do výše oka, můžeme, zaměřivše podle hrany, určiti směr pochodu, který udává šipka. V tomto směru si vyhlédneme přechodný viditelný cíl a po dojíti k němu úkon opakujeme. Při tom je lhostejné, dojdeme-li k přechodnému cíli přímo či oklikou.

2. Přenesení směru v terénu na mapu jest obráceným pochodem ad 1. Děje-li se toto přenesení směru ze dvou viditelných cílů, můžeme lehce najíti své stanoviště na mapě, zabloudili-li jsme snad.

3. Přesná orientace mapy. Pouzdro natočíme tak, aby šipka ukazovala na S na stupnici, a položíme busolu na mapu, aby záměrná hrana byla rovnoběžná se směrem S-I na mapě (směr zeměpisných poledníků - pravý nebo levý okraj mapy). Pak natočíme mapu i s busolou tak, až severní pól magnetky kryje se s deklinačním bodem, a mapa jest orientována.

4. Zakreslení směru S-J do náčrtu. Náčrtek orientujeme podle zakreslených objektůa na takto orientovaný náčrtek položíme busolu, u níž je natočeno pouzdro tak, že šipka ukazuje na S na stupnici. Busolu otáčíme potom tak dlouho, až severní pól střelky kryje se s deklinačním bodem. Pak zakreslíme podle hrany přímku, která nám udávásměr S-J.

Jak je z uvedeného zřejmo, je manipulace s busolou velmi snadná a přitom přesná. Tato okolnost je zvláště cenná, nebot i poddůstojníci snadno pochopí, jak je třeba s busolou pracovati.
Je přirozené, že busola se záměrnou hranou má i velkou důležitost pro turistiku.
Na popsané busole máme příklad, jak lze při dobré vůli osamostatniti náš průmysl tam, kde byl dosud český výrobek vzácností.
Zájem národohospodářský a hlavně zájem obrany státu žádá, aby i v jiných oborech vojenské výzbroje, zejména v optice, byl náš průmysl učiněn nezávislým na cizině.

Autor článku své dílko nepodepsal.


 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jana_Procházková


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Nová busola pro naši armádu (Skóre: 1)
od Jerry (jerry@a-contact.cz) v Saturday, 05. May 2007 @ 20:24:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.a-contact.cz/lyard1
Mňammmm !


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt