Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 73 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Lidé kolem zbraní: Další informace o pánovi, který sbírá vše o firmě DUO
Posted on Monday, 17. December 2001 @ 08:00:00 CET od David_Pazdera

Články Pár poznatků z osobního setkání

Před časem jsem na G-I stránkách informoval o existenci pána, který sbírá vše o firmě DUO. Slíbil jsem přitom, že se budu úvodní skromnou informaci pokoušet doplnit.

Nyní tak mohu skutečně učinit díky tomu, že jsem se s panem Josefem Rabenseifnerem (a jeho synem) setkal minulý týden v redakci Střeleckého magazínu.

Nuže co nového zajímavého jsem se o tomto muži dozvěděl?

Ke sbírání materiálů souvisejících s aktivitami opočenské firmy Dušek se dostal poněkud neobvyklou cestou. Pan Rabenseifner je totiž lokálním patriotem. Sbírá různé předměty, které za svůj vznik vděčí existenci lokality jménem Opočno. Mimo jiné pohlednice, jež byly vydávány také místními firmami. Jedna z nich nesla jméno Dušek. A tak se jeho pozornost rozšířila i na ni; načež se za relativně krátkou dobu panu Rabenseifnerovi podařilo shromáždit skutečně úctyhodné množství často unikátních písemností souvisejících s tímto (nejen) zbrojním podnikem.

Okolnosti, za nichž se některé materiály či jejich kopie dostaly do jeho držení, jsou často velmi napínavé či pro změnu k vzteku. Pozoruhodné je, že přitom opočenský sběratel ani jednou nenavštívil žádný archiv (firemní mimochodem podlehl dosti rozšířenému osudu, totiž zkáze z rukou ignorantů).

Vedle písemných materiálů je pan Rabenseifner též sběratelem zbraní vyrobených firmou Dušek. I tato část jeho sbírky je dnes hodná úcty (byť i nadále postrádá takové perly, jako je model "Perla").

Přáním pana Rabenseifnera, jak už jsme o tom ostatně na G-I psali, bylo uspořádat výstavu u příležitosti výročí vzniku firmy Dušek. Ta příslušné koncese získala v roce 1904, nicméně činnost patrně zahájila až v roce 1905, pročež se na firemních materiálech objevují oba roky.

V Opočně pan sběratel nepochodil; nicméně naděje ještě neumřela a není vyloučeno, že za vhodné konstelace by se pořádání výstavy mohlo chopit jisté nejmenované východočeské muzeum. Ještě uvidíme, co s tím kolega Tetřev bude moci udělat.

Podstatně reálnější je, že pokud nedojde k nějaké děsivé nepředvídatelné situaci, zanedlouho se budete moci podrobnější informace o historii firmy DUO dočíst na stránkách jistého nejmenovaného českého odborného periodika, jehož název již v tomto článku padl.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 2


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Další informace o pánovi, který sbírá vše o firmě DUO (Skóre: 1)
od VLK v Friday, 07. February 2003 @ 16:39:32 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://
Jsem vlastníkem jednoho kousku pistole DUO ráže 6,35 je to zvláštní provedení, které je v nerezové uprave s plastovými střenkami připomínající perleť, trochu jsem se pídil po historii zbraně a bohužel ani odborníci mi nedokázali podat nějaké bližší informace. Rád bych získal názor zběratele který se zabývá firmou DUO. Pokud máte kontakt na uvedeného sběratele mohla by to být i pro něho zajímavá záležitost.


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt