Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 82 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Josef Fučík: Osmadvacátníci.
Posted on Sunday, 25. November 2007 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články
Na velikonoce roku 1915 byla v Karpatech zajata větší část vojáků 28.pěšího pluku rakousko-uherské armády. Vznikla veliká aféra, jejímž vyvrcholením bylo rozpuštění tohoto starobylého pražského pluku.
Záhy se ukázalo, že všechno bylo jinak a pluk byl zase tiše obnoven.
Legenda o dobrovolném přechodu pluku k Rusům (i s hudbou) však žila a žije dál. Josef Fučík se ve své více než čtyřsetstránkové publikaci věnuje nejen velikonoční aféře v Karpatech, ale zabývá se osudy vojáků tohoto z Prahy doplňovaného pluku dlouho před a dlouho po této aféře.


První část knihy přináší ve dvou kapitolách historii pluku od jeho vzniku roku 1698 až do vypuknutí I. světové války. Všímá si i specifik jednotky, doplňované z velkého města.

Fučík

Druhá část knihy je podstatně rozsáhlejší. Autor v ní podrobně dokumentuje osudy pluku od vypuknutí války do osudných velikonoc roku 1915. Přináší důkazy o dobrých a vynikajících bojových výsledcích jednotky, vykoupených v mnohdy nesmyslných bojích počátku války těžkými ztrátami.
Rekonstruuje události, k nimž došlo na nad Stebnickou hutou a které vyvrcholily zajetím části pluku. Dochází k závěru, že většina mužstva, které bylo zajato, nebla zajata dobrovolně, ale po boji, když se po několikadenním pobytu v nesnesitelných přírodních podmínkách stala objektem útoku přesily Rusů.
Autor uvádí také na pravou míru legendy o podílu příslušníků České družiny na zajetí osmadvacátníků. Třetí část si všímá události kolem rozpuštění pluku a chování jeho tehdejšího prozatímního velitele. Samostatná kapitola je věnována také žalobníčkům, lhářům a práskačům, kteří se pokoušeli ze vzniklé situace těžit. Autor se zde věnuje také postupnému objasňování událostí v Karpatech rakouskými orgány a krokům, které vedly k obnovení pluku, zvláště bojům XI. pochodového praporu.

Čtvrtá část knihy si vsímá bojů pluku na italské frontě do roku 1917.

V páté části se dočteme o osudech I.praporu 28.pluku v Černé hoře a hlavně v Albánii, kde bojoval proti dohodovým silám a občas i proti zrádným a prodejným Albáncům až do konce války. Popis poměrů na tomto bojišti je jistě velmi zajímavý.

Šestá a předposlední část knihy je věnována bojům pluku na italské frontě, především v horách, v závěrečném roce I. světové války včetně posledních dnů. Autor ani zde nenachází známky neloajality pluku vůči monarchii. Naopak vyzdvihuje jeho boj proti dotírajícím Italům v posledních dnech konfliktu, kdy doma již vznikla republika a frontu opustily i některé rakousko-uherské jednotky, především Maďaři.
Zajímavý je také popis anabáze pluku přes Alpy domů.

Poslední část knihy je věnována osudům bývalých rakouských vojáků v poválečném Československu, včetně vylíčení různých způsobů interpretace válečných osudů osmadvacátníků. Jinak je viděli Němci, jinak oficiální propaganda první republiky a jinak komunistický režim.
Zajímavá je také kapitolka, věnovaná spolku bývalých vojákůl tohoto pluku.

Zkušený vojenský historik Josef Fučík se ve své práci na základě dobových dokumentů pokouší sdělit pravdu o osmadvacátnících a vůbec o českých vojácích I. světové války. Dospívá k závěru, že většina z nich nezradila monarchii, nedezertovala a loajálně plnila svoji povinnost. Jasně také konstatuje, že obrázek českého vojáka jako dezertéra a ulejváka vyhovoval jak německým nacionalistům, tak prvorepublikovým a později komunistickým propagandistům.

Tuto zajímavou knihu si můžete objednat také na našich stránkách za zvýhodněnou cenu 280 Kč. Objednávkový formulář najdete zde.


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt