Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 78 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: Napoleonské války a české země
Posted on Thursday, 28. February 2008 @ 08:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Rok 1989 odstartoval řadu let, v nichž oslavíme dvoustá výročí, spojená s Velkou francouzskou revolucí a hlavně s napoleonskými válkami. Vše vrcholí právě v patnácti letech od roku 2000-do roku 2015.

K této sérii výročí se připojili i zájemci o tuto problematiku z Čech Moravy, kde oslavy gradovaly v roce 2005 v souvislosti s výročím bitvy u Slavkova.

U příležitosti otevření napoleonské výstavy ve Slavkově vyšla proto již před několika lety publikace Napoleonské války a České země. Protože jde o téma neobyčejně široké, vyžadující spolupráci řady odborností, nejde o klasickou monografii, ale o sborník odborných prací, věnovaných vybraným tématům, určený ovšem nepochybně široké veřejnosti. Přispěli do něj patnácti svými studiemi a články přední čeští odborníci, z větší části pracovníci Historického ústavu Armády ČR a jeden badatel rakouský.

Prvních několik příspěvků je obecnějšího charakteru. Všímají si obecně vlivu napoleonských válek na evropskou společnost, jejich ohlasu v českých zemích, ale i periodizace Velké francouzské revoluce, která napoleonským válkám bezprostředně předcházela.

V dalším materiálu podává Dušan Uhlíř přehled Napoleonova tažení roku 1805. Ve dvou dalších studiích jsou připomenuty osudy zaměbraneckých praporů z českých zemí a jejich nasazení ve válečných akcích roku 1809. Velmi zajímavé jsou pasáže o dobrovolnických sborech habsburské armády v letech 1792-1815.

Další studie jsou věnovány maršálu Radeckému jako náčelníkovi generálního štábu, napoleonskému manévru, vojenské hudbě, stejnokrojům, chladným a ručním palným zbraním za napoleonských válek. Myslím si, že tato poslední dvě jmenovaná témata by mohla být zpracována podrobněji.

Za velmi zajímavý pokládám článek Marie Mžykové Napoleonika v českých zemích. Je až neuvěřitelné, kolik zajímavých památek na tyto války je v našich muzeích a památkových objektech. Informačně bohatý je rovněž poslední příspěvek Jana Špatného Tradice bitvy u Slavkova, který popisuje historii vzniku památníků, muzeí a také spolků, které se zabývají slavkovskou bitvou.


Kniha je napsána čtivě, je opatřena obsáhlou barevnou fotografickou přílohou, rejstříkem, seznamem použité literatury a stručným poznámkovým aparátem. Některá témata by nepochybně mohla být zpracována podrobněji, ale to už je jen velmi subjektivní poznámka, neboť každý z nás by rád, aby se psalo o "tom jeho".

Kolektiv autorů: Napoleonské války a české země. Praha, Historický ústav Armády ČR a Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 349 KČ


 

 
Příbuzné odkazy
· NASA
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt