Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 108 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Stručná historie samopalu vz. 61 Škorpion
Posted on Monday, 03. March 2008 @ 06:00:00 CET od David_Pazdera

Články Jak už čtenáři G-I dobře vědí, ba dokonce o tom byli exkluzivně informováni s mírným předstihem, na náš trh právě vstupuje nová česká pistole Scarabeus. Tato zbraň představuje novou, výhradně samonabíjecí inkarnaci proslulého československého Škorpionu, což je výborná záminka k tomu, abychom oprášili textík o původním samopalu vz. 61, původně otištěný v 68. sešitu Střelecké revue „Samopaly z Uherského Brodu“ v SR 9/2006. Pro pořádek doplňme, že jde o zkrácenou a upravenou ukázkou z publikace „Česká zbrojovka. Historie výroby zbraní v Uherské Brodě“, kterou v roce 2006 vydala Česká zbrojovka Uherský Brod.

Jistě není pochyb o tom, že Škorpion je samopal. Stejně tak je ale zřejmé, že mu v tomto přehledu musí patřit poněkud zvláštní místo. Tato originálně koncipovaná zbraň v sobě totiž spojuje rysy samopalů a pistolí, za čímž je třeba hledat specifické požadavky zadavatele vývoje, československého ministerstva vnitra (MV).

MV mělo zájem o „speciální samopal pro služební účely“ ráže 7,65 mm Browning, jenž by byl vhodný pro zvláštní bezpečnostní aktivity, ale také pro jednotné vyzbrojení příslušníků Státní a Veřejné bezpečnosti. Úkol byl v roce 1958 prostřednictvím ministerstva národní obrany svěřen specializovanému brněnskému vývojovému pracovišti, tehdy zařazenému pod oborový podnik Závody Říjnové revoluce, n. p. Vsetín, kde projekt dostal na starost Ing. Miroslav Rybář.

Vývoj zcela nového typu „speciálního samopalu“, pro který se používalo krycí označení Škorpion, probíhal do léta 1961, kdy skončil schválením dokumentace pro výrobu ověřovací série. Výsledná zbraň sdílela s klasickými samopaly především dynamický (neuzamčený) závěr, zásobník umístěný před lučíkem a sklopnou ramenní opěrku umožňující střelbu z ramene. S pistolemi Škorpion spojoval použitý náboj a do jisté míry i kladívkový bicí mechanismus, který umožňoval dosáhnout vysoké přesnosti při střelbě jednotlivými ranami. Při střelbě dávkami byla vysoká kadence úspěšně snižována vertikálním zpomalovačem. Zmínku zaslouží rovněž řešení ovládacích prvků závěru v podobě dvou oblých napínacích hmatníků, které zbraň činilo velmi kompaktní a umožňovalo střelbu v těsné blízkosti těla. Pro speciální samopal, který bylo možné ovládat jednou i oběma rukama a nosil se buď v brašně na opasku, nebo podpažním pouzdře, byl vyvinut i tlumič hluku a později také svítící mířidla pro střelbu za snížené viditelnosti.

Zbrojovka v Uherském Brodě byla s novou zbraní poprvé podrobněji seznámena na jaře 1960. Nepříliš potěšitelné byly původní informace o požadované výrobě pouhých 12 000 kusů. Naštěstí byla záhy potvrzena zvýšená poptávka, která předpokládala produkci minimálně 70 000 kusů, jejichž hlavním odběratelem mělo být ministerstvo vnitra.

V prosinci 1961 schválilo politické byro ÚV KSČ zavedení „7,65 mm samopalu vzor 61 (Škorpión)“ – skutečně s dlouhým ó, které se ovšem v praxi neujalo – do výzbroje složek ministerstva vnitra s tím, že přednostně měly být novou zbraní vyzbrojovány zvláštní složky Státní bezpečnosti.

Výroba v Uherském Brodě začala zhotovením ověřovací série na podzim 1962. Její zkoušky včetně doplňkových testů byly provedeny do jara 1963, načež se rozběhla sériová výroba. Zbraň odebíralo zejména ministerstvo vnitra, v menších počtech pak také ministerstvo národní obrany, dodatečně se ovšem podařilo dosáhnout i dohody s ministerstvem zahraničního obchodu o vývozu. První období produkce samopalů Škorpion tak skončilo v roce 1966 s bezmála 100 000 vyrobenými kusy, což bylo podstatně víc, než slibovaly původní plány.

K opětovnému náběhu tohoto výrobního programu došlo v roce 1973, kdy byla na zbrani podle požadavků MNO provedena řada menších změn především technologického charakteru. Samopaly vz. 61 vyráběné do roku 1976 pak odebíralo především československé federální ministerstvo vnitra, i když podle některých údajů byla významná část produkce určena pro vývoz do socialistických zemí. Další etapa výroby v letech 1978-1979 byla již motivována bezmála výhradně exportními účely a souvisela také s prodejem licence na výrobu samopalů Škorpion do Jugoslávie.

Prozatím poslední období samopalů vz. 61 spadá do první poloviny 90. let, kdy bylo ovšem zhotoveno jen poměrně málo kusů.

Kromě základního 7,65mm provedení Ing. Rybář zkonstruoval také verze samopalu Škorpion na další náboje: 9 mm Browning krátký, 9 mm Makarov a 9 mm Parabellum. Nejblíže k výrobě se v 70. letech dostala poslední modifikace, nicméně nakonec se sériově nevyráběla žádná z nich. Teprve před několika lety byla zhotovena pouze několikasetkusová série výrazněji rekonstruovaného provedení ráže 9 mm Luger pod názvem Skorpion 9x19.

Pro úplnost dodejme, že již po smrti Ing. Rybáře připravilo brněnské vývojové pracoviště v rámci úkolu KOSA značně přepracovaný samopal Škorpion v ráži 9 mm Makarov, který měl být do výzbroje zaveden spolu s novou armádní pistolí vz. 82 a jeho výrobu měla zajišťovat uherskobrodská zbrojovka. Ani tento záměr však nebyl realizován.

7,65mm samopal vz. 61 Škorpion
ráž: 7,65 mm Browning
celková délka se sklopenou ramenní opěrkou: 270 mm
celková délka s vyklopenou ramenní opěrkou: 522 mm
délka hlavně: 115 mm
hmotnost zbraně bez zásobníku: 1300 g
kapacita zásobníku: 10 nebo 20 nábojů
teoretická kadence: 750 ran.min-1


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt