Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 82 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Tři generace Fauknerů
Posted on Thursday, 12. June 2008 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Hrst nových poznatků o historii známé-neznámé puškařské rodiny.

Díky laskavosti příležitostného odborného spisovatele DI. Felixe Neubergera, nám všem dobře známého dr. Dolínka a v neposlední řadě též v důsledku jednoho mého neprozřetelného slibu se můžu se čtenáři našich stránek podělit o něco málo zajímavých zjištění o puškařské rodině Fauknerů, která je známá především svým působením v Kolíně (o čemž se svého času podrobně a samozřejmě kvalitně rozepsal Honza Tetřev – padla o tom ostatně i zmínka na G-I) a následně v Praze.

Předně už dnes víme, že puškařem byl již otec Františka Fauknera Jan Faukner, mistr puškařský a domkář ve Skrýšově č. 12, který měl za ženu Marii rozenou Dvořákovou z Vysokého Chlumce č. 12.

Malý oslí můstek – Honza Tetřev si v článku „Kolínský puškař František Faukner“ (SM 10/04) nebyl jistý lokalizací toho správného Skrýšova v okrese Sedlčany, anžto shodou okolností v okrese sedlčanském ležely Skrýšovy dva. S pomocí dokumentu, který k nám doputoval od již zmíněného pana Neubergera, můžeme s jistotou říci, že šlo o Skrýšov z farnosti Svatý Jan u Sedlčan, který leží na východ od Sedlčan, jen pár kilometrů na západ od Kamýku nad Vltavou.

Po můstku zpět.

František (Franz) Faukner se narodil ve Skrýšově 16. 9. 1861, což koresponduje s údaji na jeho náhrobku na pražských Olšanech, který objevil dr. Dolínek.

Za ženu – zatím s jistotou nevím kdy – si vzal Amalii Tichou, narozenou v Praze 7. 7. 1859 (písemné záznamy o datu opět souhlasí s náhrobkem, což nebývá vždycky zvykem). Amalie byla dcera Václava Tichého a Barbary Tiché. Dosud se podařilo dohledat dva syny Františka Fauknera.

František, narozený 11. 9. 1891 v Kolíně, byl uváděn jako "Beamter" ve firmě F. Faukner. Pracovně můžeme předpokládat, že se v rodinné firmě vyučil puškařskému řemeslu, jistě to ale zatím nevíme. František Faukner mladší zemřel již 8. 9. 1918. Příčiny se zatím nepodařilo dohledat, v úvahu je možné brát, že tehdy stále ještě probíhala 1. světová válka.

Druhý syn se jmenoval Jan, narodil se 10. 9. 1895 v Kolíně, vyučil se v rodinné firmě (u něj to můžeme tvrdit s jistotou) a později převzal její vedení. To už je ale trochu jiný příběh. Dodejme jen, že podle informace, kterou kdysi zaznamenal dr. Dolínek v jednom periodiku, zemřel puškař Jan Faukner 7. 8. 1972.

A ještě doplněk: Jan Faukner, mistr puškařský ze Skrýšova, měl kromě syna Františka také dceru Marii, která se v roce 1877 ve svých 19 letech vdala za dvaadvacetiletého Antonína Macháče, zedníka ve Skrýšově č. 33, syna Matěje Macháče, zedníka a domkáře tamtéž, č. 33, a matky Marie, rozené Kubíkovy z Velic, č. 10.

Pro nás je to zajímavé přinejmenším z toho důvodu, že podle zjištění Honzy Tetřeva se u Františka Fauknera staršího během jeho působení v Kolíně v letech 1897 až 1900 vyučil jistý Adolf Macháč ze Skrýšova. (Že by jeden z pozdějších zakladatelů pražské Lověny?) Taková shoda příjmení a místa narození nebude náhoda – můžeme tedy směle odhadnout, že šlo o příbuzného, s velkou pravděpodobností Fauknerova synovce.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Tři generace Fauknerů (Skóre: 1)
od Jan_Tetřev v Thursday, 12. June 2008 @ 10:33:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.guns-info.cz
Davide, díky moc!


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt