Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 82 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborné časopisy: Historie a vojenství 4/2001
Posted on Monday, 07. January 2002 @ 08:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Poslední loňské číslo kvalitního časopisu o vojenských dějinách.

S počátkem ledna mne dostihlo poslední loňské číslo Historie a vojenství. Proto dovolte několik slov z jeho obsahu:

Příspěvek ke genezi pojmu "inženýr" (ingénieur) a k dějinám vojenského inženýrství

Andrej Romaňák si zde všímá profese vojenských inženýrů, kteří se s vývojem vojenské techniky stále více podíleli na vítězstvích či prohrách válčících stran. Všímá si také vzniku a vývoje obsahu pojmu inženýr.

Sovětské přípravy druhé zimní války

Velmi zajímavá stať Jiřího Fidlera si všímá méně známých skutečností ve vztahu Sovětského svazu a Finska v roce 1940. Jak známo,že v tzv.zimní válce (1939-1940) sice Finové přišli o pětinu území, ale byla zachována jejich nezávislost. Rusové se samozřejmě s faktickým debaklem nehodlali smířit a v druhé polovině roku 1940 připravovali další válku. O tom, proč se nakonec nekonala, se dočteme na stranách 773-788 časopisu HaV.

Zdravotní služba v Maďarské válce za nezávislost v letech 1848-1849

Rozhodně velice zajímavý, byť krátký článek, jehož autor László Molnár dochází k závěru, že zdravotní péče uherské armády byla na svou dobu moderní. A přináší o tom také důkazy.

K problematice stejnokrojů česko-slovenské jednotky v Rusku v letech 1914-1917

Článek Dagmar Kutílkové nepochybně zaujme příslušníky vojensko-historických klubů. Najdou zde podrobné zpracování vývoje stejnokrojů našich jednotek v Rusku včetně řady detailů. Vše je doplněno skromnou černo-bílou barevnou přílohou.

Československé vojenské lékárenství 1918-1928

Druhý článek tohoto čísla, který zavání medicínou. Jeho autory jsou Martina Lisá a Karel Král. Sami autoři tvrdí, že z dějin naší vojenské farmacie 1918-1939 zachytili jenom zlomek. Dodal bych, že zlomek dost veliký.

Osudy československého stálého opevnění v letech 1945-1950

Pavel Minařík v tomto článku, vybaveném řadou příloh, pojednává především o rekonstrukčních a dokončovacích pracích na některých objektech, k nimž v uvedeném období docházelo.

Ruské a sovětské námořní síly ve speciálizovaných studiích z 90. let 20.století.

J.Frolík zde hodnotí několik ruských i zahraničních studií na téma ruského a sovětského loďstva. Hodnotí, polemizuje, opravuje, přináší vlastní názory.

Generálmajor Karel Lukas

Eduard Stehlík přináší v rubrice Personálie rozsáhlý materiál o účastníkovi I. a II. československého odboje, kterého jako plukovníka generálního štábu v.v. umučili komunisté v květnu 1949.

Recenze

V této rubrice najdeme rozbory dvou ruských prací o armádě švédského krále Karla XII. v době Severní války, informace o olomoucké pevnosti a knihy o prvním měsíci I. světové války.
Zvláště bych zde ovšem upozornil na recenzi knihy Ivana Šedivého Češi, České země a Velká válka 1914-1918. Jde o velmi zajímavou knihu, která je poněkud mimo tradiční rámec české literatury o tomto období. Autorem recenze je Jan Galandauer. Protože mi tuto knihu nadělil Ježíšek, napíši o ní na G-I někdy trošku více.

Většina dalších recenzí je věnována publikacím s tématikou světových válek a fortifikací. Jistou raritou je alespoň z mého pohledu zpráva o internetové stránce http://www.vojenstvi.kvalitne.cz/armada, jejíž ikonku máme na G-I. Těší mne, že si tato zajímavá a skutečně kvalitní stránka vysloužila uznání i od prestižního časopisu.

Obsah 4. čísla Historie a vojenství je tradičně věnován především oběma světovým válkám a 20.století. Jediným vybočením v tomto čísle byla tématika maďarské zdravotnické služby. Zdravotní tématika měla v tomto čísle netradičně silné zastoupení. Ostatně proč ne.

Na závěr jen dodám skromné přání, aby nám vojenští páni Historii a vojenství, jakož i Historický ústav AČR do dalších roků zachovati ráčili.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt