Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 51 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Kulovnička Gaubert
Posted on Saturday, 25. October 2008 @ 06:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Dějiny výroby palných zbraní znají desítky, možná stovky technických řešení, která sice byla originální, ale záhy upadla v zapomenutí. Těch systémů, které se osvědčily a přežily až do našich dob, je skutečně velmi málo.

Jednou z těch zřejmě slepých uliček jsou také pistole a pušky systému Gaubert. O jejich výrobci nevíme prakticky vůbec nic. Známe pouze příjmení tohoto puškaře (nebo spíše malého továrníka) a nikoli křestní jméno. Působil v centru belgické (evropské) tovární a manufakturní výroby zbraní Lutychu (Liége) někdy v 50.-60.letech 19.století, možná i o něco déle. Tak to alespoň uvádí světový seznam puškařů. Zřejmě nepatřil ke zdejší špičce a jeho podnik nedosáhl přílišného věhlasu.
Ve Střelecké revue 9/1983 byla v Poradně publikována pistole na náboje Lefaucheux od tohoto výrobce. Pod nápisem Gaubert Breveté měla výrobní číslo 5452.

Z Gaubertovy produkce jsem měl možnost vidět v soukromé sbírce kulovničku na náboje Lefaucheux. Zdánlivě obyčejná lefoška, ale zdání klame. Chybí tradiční klika závěru, ať již pod předpažbím nebo před lučíkem.
Hlaveň se uvolňuje pomocí malé kličky v nose předpažbí, které je kovové. Ovšem nesklápí se, ale posunuje vpřed. Musí se poměrně silně zatáhnout, posunout hlaveň a vytahovák vytáhne náboj.
Při nabíjení je třeba po vložení náboje jednak natáhnout kohout, aby nevadil kolíčku náboje Lefaucheux, vložit náboj, přirazit hlaveň do původní polohy a uzamknout kličku v předpažbí.
Myslím si, že tento systém neměl v konkurenci s klasickými lůžkovými závěry, u nichž je možné sklopení hlavní, valné šance. Nabíjení i vyhazování vystřelených nábojnic bylo ještě nepohodlnější, nehledě k neelegantnímu tahání za hlaveň.
Zbraň, kterou jsem měl možnost studovat má ráži 9,8 mm, délku 96 cm a hlaveň je dlouhá 57 cm. Komora byla zřejmě později upravována v souvislosti s pokusem o transformaci na náboje se středovým zápalem, které by šly přebíjet. Tomu odpovídá i zaslepený otvor v lůžku hlavně. Na spodní straně předpažbí je kulovnička značena:

GAUBERT

BREVETÉ

2334

Je střídmě zdobena rytinou s rostlinným motivem na hlavni i předpažbí. Pažba anglického typu zdobena není.
Výrobní číslo dokládá, že těchto zbraní bylo vyrobeno více než dva tisíce. Pistole, publikovaná ve Střelecké revue 9/1983, je stejného systému a má dokonce výrobní číslo 5452, takže jistý komerční úspěch tyto zbraně zřejmě měly.


Tento článek jsem uveřejnil v roce 2000 ve Střeleckém magazínu.

Fotografie pořídila ve velmi ztížených podmínkách fotoaparátem Mavica (do toho se ještě strkala disketa) Kateřina Hilleová. Fotilo se na okně mé tehdejším kanceláře.


Gaubert rifle.


 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt