Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 90 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Muzea a cestování: Král puškařů A.V.Lebeda v Ostravě
Posted on Thursday, 25. December 2008 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články O pražském puškaři Antonínu Vincenci Lebedovi (1795-1857) se již řadu generací mluví jako o nejlepším českém puškaři 19. století nebo jako o nejlepším českém puškaři vůbec.
Kdo se však chtěl přesvědčit, zda je toto tvrzení pravdivé, ten aby si nohy ušlapal a kola ujezdil. Práce tohoto vynikajícího mistra, jeho zaměstnanců a také synů, jsou roztroušeny po celém světě nebo v lepším případě po celé severní polokouli od Ruska přes Evropu až po Spojené státy americké. Nejvíce je jich však stále soustředěno v Království českém a Markrabství moravském, jakož i přilehlých zemích bývalého rakousko-uherského mocnářství

Nemůže tomu být jinak, neboť firma Lebeda dodávala zbraně nejen do naší domoviny, ale i do Ruska, Srbska, Německa, Anglie a kdo ví, kam ještě. Její zákazníci se kromě běžných měšťanů rekrutovali především ze šlechtických kruhů. Od „obyčejných“ baronů či hrabat až po korunované hlavy, vládnoucí Rakousku (Uhersku), německým státům, Velké Británii, Srbsku…

Pistole Lebeda


Trh jej oceňuje

Několik Lebedových zbraní se každoročně objevuje v aukcích předních aukčních domů jako Sotheby´s, Hermann-Historica, Bonhams nebo Czerny´s. Většina se dobře prodá, některé dokonce vyvolávají mezi sběrateli pozdvižení. To když cena vyskočí opravdu vysoko.

Výročí

Výstava, která by odborníkům, milovníkům zbraní i laikům připomněla tohoto zajímavého českého puškaře, nadšeného vlastence a jeho již poněkud méně úspěšné syny, se však ještě nekonala. Času na to bylo dost, neboť firma Lebeda  zanikla v roce 1888. Právě před 120 lety.

Ostrava

A tohoto výročí využil ostravský muzejník Roman Bertha, jenž je odborné veřejnosti znám jako autor výstavy krátkých palných zbraní a jejího velkého katalogu z roku 2006. Podařilo se mu přesvědčit celkem deset muzejních institucí a správ památkových objektů, aby u nich uložené zbraně Antonína Vincence Lebedy a jeho synů zapůjčily do Ostravy. Shromáždil tak na jednom místě v Ostravském muzeu přes šedesát pušek, pistolí a revolverů z této vynikající puškařské dílny. Dovolíme si tvrdit, že od zániku firmy Lebeda v roce 1888 se jich na jednom místě tolik vystavit nepodařilo.
Některé z vystavených zbraní opustily po řadě desetiletí depozitáře a jsou pro žijící generace zájemců o zbraně vystaveny vůbec poprvé. Zbraně z památkových objektů (hradů a zámků) bývají vystaveny na prohlídkových trasách, kde má návštěvník na jejich prohlédnutí maximálně několik minut, pokud je samozřejmě v množství zbraní v zámeckých zbrojnicích vůbec najde. Pak musí jít podruhé… V muzeu, kde je doba prohlížení výstavy omezena jen otevírací dobou, může stát návštěvník u vitríny třeba od rána do zavírací hodiny.

První práce

Národní muzeum do výstavy dva křesadlové zámky, které byly mistrovským kusem tohoto puškaře.

Portréty Antonína Vincence Lebedy a jeho manželky, jakož i řadu zbraní půjčili kolegové z Vojenského historického ústavu.
Díky pochopení Národního památkového ústavu a Národního zemědělského muzea se ostravským muzejníkům podařilo zapůjčit zbraně ze samého počátku Lebedovy puškařské dráhy s výrobními čísly kolem 200-300 ze zámků Ohrada, Frýdlant a ze Zákup. Kupodivu nejde o křesadlové, ale již o perkusní zbraně. Ty křesadlové zbraně s krásnými empírovými zámky se však na výstavě také objevily, ale mají o něco vyšší výrobní čísla. Firma zřejmě dlouho souběžně vyráběla křesadlové a perkusní zbraně podle přání zákazníků.
Zajímavé jsou také pušky a pistole, na které mladý puškař použil kvalitní hlavně starších výrobců z éry křesadlových zbraní.

Skříňkový zámek

V Ostravě se podařilo soustředit hned několik zbraní s proslulým skříňkovým perkusním zámkem, na který obdržel puškař privilegium v roce 1829. Najdeme zde jak pušky, tak pistole s tímto zámkem a zámek je zde zastoupen jak variantou bez pojistky, tak s pojistkou. Dvě kulové kozlice z Frýdlantu, opatřené tímto zámkem, jsou neobyčejně bohatě zdobené. Poté následuje poměrně dlouhá řada perkusních dvojek.

Pistole

Vedle loveckých zbraní byly specialitou Lebedovy firmy párové pistole v kazetách. Výzdoba se odvíjela od obsahu zákazníkovy peněženky, takže horní hranice neexistovala. Podařilo se zde soustředit hned několik párů perkusních zbraní z různých období fungování firmy, z nichž nejzajímavější jsou určitě zbraně z Ohrady, ze Zákup a z Pardubic.
Na tyto výrobky navázaly v éře Lebedových synů pistole-zadovky, na kterých puškaři s oblibou aplikovali Lebedův lůžkový závěr. Možná již nejsou tak zdobné, ale nacházely široký odbyt. Nejméně jeden pár těchto zbraní vlastnil i František Ferdinand d´Este.
Produkci Lebedových synů reprezentují také zbraně systémů Lefaucheux a Lancaster, jakož i revolvery.  Nejhonosnějším exponátem mezi revolvery je nepochybně mistrně zdobená perkusní zbraň z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, uložená v kazetě.

Proč v Ostravě?

Možná se někdo bude ptát, proč se výstava k výročí pražského puškaře koná v Ostravě. Prostě proto, že zde existuje muzeum, které má kapacity na to, aby výstavu celostátního významu realizovalo a jeden z jeho pracovníků vzal tuto akci jako srdeční záležitost. Lebedové a jejich zaměstnanci si důstojné připomenutí svého mistrovství nepochybně zaslouží.
Výstava probíhá v nově opravené budově Ostravského muzea na Masarykově náměstí od 17.prosince 2008 do 22.února 2009. A možná, že ta další se bude konat opět za 120 let.


Střelecká revue Speciál
Střelecká revue speciál-nože


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt