Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 83 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Zajímavosti od firmy Cuno Melcher
Posted on Tuesday, 17. March 2009 @ 07:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Když se nám po roce 1989 otevřel svět, začaly k nám vedle mikrovlnek, videorekordérů a fritovacích hrnců proudit také zbraně z vysněného Západu. První byla vlna Aster a Starů a záplava perkusních revolverů. Když se po přijetí nového zbrojního zákona mohly volně kupovat tzv.plynovky, respektive plynové zbraně, vedle domácí produkce se k nám valila záplava těchto zbraní ze zahraničí

Cuno melcher pistole
Mezi jinými relativně levnými a přiměřeně kvalitními zbraněmi přicházely také výrobky německé firmy Cuno Melcher ze Solingenu. Toto město je sice známo především nožířskou a mečířskou produkcí, ale daří se zde i palným zbraním.
Firma Cuno Melcher existuje od roku 1911 a soustřeďuje se především na výrobu plynových pistolí a revolverů, ačkoli čas pd času přešlápne i do jiných segmentů trhu. Například v roce 1977 přišla na trh replika americké perkusní pistole-předovky Lindsay. Dodávala se i s vložnou hlavní v ráži 4,5 mm, která umožňovala střelbu bez střelného prachu, pouze silou zápalky


Parabellum pořád dokola

Vlajkovou lodí současné nabídky jsou plynové (ve smyslu českého zákona jde o plynovky) a poplašné variace na stále populární samonabíjecí pistole Parabellum. Firma se na této vlně nevezla sama. Připomeňme, že plynovky vypadající jako pistole Parabellum svého času vyráběla také Erma.
Podnik vyrábí především pistole, které mají tvar co možná nejpodobnější standardní německé pistoli P-08. Zbraně se vyrábějí ve třech provedeních, vždy s pěknými dřevěnými střenkami a s možností zakoupit střenky ještě luxusnější. První varianta je černěná a druhá matně niklovaná. Tu třetí variantu jsem jako věci neznalý původně v obchodech i na veletrhu považoval za variantu černěnou, kterou někdo tahal po kapsách a na hranách setřel černění. Omyl! Jde o svébytnou povrchovou úpravu, na které jsou hrany ošoupány ještě ve výrobě a zbraň tak vypadá, řečeno s Járou Cimrmanem, „jako ze života“. Nese to označení Antik Look.  Když už bych si tuto zbraň kupoval, asi bych si ji raději ošoupal sám jako dosud všechny své pistole.
Všechny zbraně mají ráž 9 mm P.A. a do zásobníku se vejdou pouhé čtyři náboje, což je dle mého málo. Ke všem lze přidat nástavec pro vystřelování světlic, což je standard.
Protože v roce 2008 slaví pistole P 08 sté výročí, firma Melcher se je rozhodla asi jako jediná z německých firem současnosti připomenout. Přišla proto na trh s jubilejní plynovkou, vyrobenou v omezené sérii 250 kusů. Povrch je pískovaný, brynýrovaný a na levé straně těla pistole je nápis „ 100 Jahre Parabellum Pistole 08 1908-2008“. Její provedení je výrazně pečlivější než u standardní produkce, na které je až moc vidět, že trefovat to nemusí a stačí, když to dá ránu. Použití lehkých slitin dojem oceli nevytvoří. Zbraň stojí 249 eur a koncem léta byla ještě k dostání.
V Melcherově nabídce je kromě plynových pistolí P 08 Parabellum standardní délky také plynovkový klon námořní pistole Parabellum P 04, která má delší hlaveň.. K mání je pouze černěné provedení a „ošoupaná“ varianta.
Pokud někdo nechce doma mít střelby schopnou plynovou pistoli Parabellum, například vzhledem k jinak užitečné, ale zbraním nepřející manželce, může si koupit střelby neschopné provedení, které nemá komoru, takže nabídka je skutečně úplná. Chybí mi jen ostrá pistole P 08 v ráži 9 mm Luger.Další plynovky

V samonabíjecích pistolích firma kopíruje osvědčený postup, jenž se vyplácí třeba Umarexu, ale i mnoha jiným. Nabízí plynové pistole, které jsou pokud možno co nejpodobnější osvědčeným vzorům „ostrým“. V Německu pochopitelně nemůže chybět klon Waltheru PP, který u Melcherů označují jako ME 9 Mod.Para. Černěné nebo matně niklované zbraně mají kapacitu zásobníku 7 nábojů, celkovou délku 175 mm a hmotnost 675 g.
Jejím dalším moderně vyhlížejícím produktem je samonabíjecí pistole ME 69 mod.Springfield se zásobníkem na osm nábojů stejné ráže jako předchozí zbraň, tedy 9 mm P.A.blank.
Další samonabíjecí  pistole Melcher pravděpodobně pouze distribuuje nebo spíše doprodává. Nabízí dvojici pistolí, které kdysi vyráběla dnes zřejmě zaniklá firma IWG. První je IWG Amazone, která vzhledem připomíná Berettu 87. Původním výrobcem byla německá firma Enser Sportwaffen, která však zanikla někdy koncem roku 2000. Potom přišla nebožka IWG a nyní Melcher.  Zbraně, vyráběné opět jako černěné i matně niklované, mají ráž 9 mm P.A.Knall, délku 145 mm a hmotnost pod půl kilogramu.
Plynová pistole IWG SP15 Compact je zase plynovou verzí pistole Heckler Koch UPS Compact. Má dvojřadý zásobník na 15 nábojů, což ji nepochybně činí atraktivní.
Poslední samonabíjecí plynovou pistolí je SIG Saueru P239 s osmi náboji v zásobníku a hmotností 900 gramů.
Vzhled těchto samonabíjecích pistolí je skutečně exkluzivní.
Poplašné pistole se vzhledem ostrých zbraní, které mívaly výšleh mimo osu hlavně a byly určeny pro země, v nichž nebyly povoleny ani plynovky (jako u nás do r.1996), již z nabídky dávno zmizely.

Plynové revolvery

Základním Melcherovým plynovým revolverem je model ME 38 s pěti komorami a dvojčinnou spouští. Válec se vyklápí vlevo a zbraně mají ráž .380/9mm R Knall. jednotlivé modely se vzájemně liší délkou hlavně, ventilovanou lištou, rukojetí a povrchovou úpravou (černění nebo matné niklování). Hmotnost se pohybuje podle délky hlavně od 550 do 650 gramů.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui 11/2008, kde najdete jeho plné znění s velkým počtem obrázků.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Amazon.com
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Plynovka StG 44 od Röhma (ne od Ernsta...) (Skóre: 1)
od Balcar v Wednesday, 18. March 2009 @ 10:00:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Rok se s rokem sešel a ocitl jsem se na výstavě IWA v Norimberku. Nedalo mi, abych se nezastavil u firmy Röhm a nepoptal se po budoucnosti plynového /poplašného StG 44, který loni halasně oznamovali. Narazil jsem na téhož strejdu a ptal se na věci budoucí. Bylo mi řečeno, že osud StG je v rukou BATF, neboť Evropa je malý trh a hlavní "odbyt" plánují v USA. Asi jsem vypadla dost udiveně a tak strejda dodal, že když to BATF neodklepne, bude s plynovým /poplašným StG amen. Pátral jsem dále, zda je pevně přišroubovaný vystavovaný prototyp (jiný neměli k dispozici...) odlitkem z hitlerkovu (Zinkguss) a zjistil že je lisován z plechu. Uhodil jsem na strejdu v tom smyslu, že je to "jen" přepracovaný StG od Dittricha, což ho mírně rozhodilo a začal mi vykládat o šíleně drahých lisovacích nástrojích. Poděkoval jsem se a pomyslel si: To máme zase jednu splasklou bublinu (die echte deutsche Luftblase...).


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt