Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 87 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Vladimír Dolínek: Americký revolver Moore z roku 1864
Posted on Friday, 25. January 2002 @ 08:00:00 CET od David_Pazdera

Články Článek dr. Dolínka převzatý s laskavým svolením autora ze Střeleckého magazínu 1/2002. Fotografie Petra Packana použity se svolením jejich autora z téhož zdroje.

Revolverové zbraně jsou známé již od 16. století. Vyráběly se s doutnákovým, s kolečkovým i s křesadlovým zámkem, v 19. století napřed jako zbraně perkusní a od poloviny století i jako zbraně pro jednotný náboj. V období předovek měly revolverové zbraně proti jednoranovým exemplářům výhodu v podstatně větší palebné rychlosti, ale jejich předností bylo i snadnější nabíjení, protože střelný prach a střelu nebylo u nich nutné dopravovat do nábojové komory skrze celou dlouhou hlaveň. Komory v revolverovém válci se však stejně musely nabíjet zepředu.

Až po polovině 19. století, kdy sice ještě stále převládaly perkusní zbraně, ale začínaly se již objevovat i jednotné náboje, přišel Američan Rollin White (1817-1892) s převratnou novinkou. Navrhl zezadu nabíjený revolverový válec s plně provrtanými komorami, a na toto řešení získal 3. dubna 1855 americký patent číslo 12648. Rollin White nabídl využití svého patentu Samuelu Coltovi, ale tento geniální výrobce a obchodník, jenž má v dějinách revolverů nepominutelné místo, nedocenil význam nové konstrukce pro zbraně s jednotným nábojem a nabídku odmítl. Rollin White se tedy obrátil ke konkurenci a prodal svůj patent firmě Smith & Wesson. Ta od roku 1857 začala vyrábět revolvery s plně provrtaným válcem a až do roku 1869, kdy platnost patentu skončila, tím firma Smith & Wesson získala značný náskok před ostatními výrobci zbraní.

Revolvery s jednotným nábojem si v USA rychle získaly oblibu, neboť u těchto zbraní bylo nabíjení komor zezadu nepřehlédnutelnou výhodou. Nepřekvapí tedy, že revolvery s plně provrtaným válcem začaly vyrábět i jiné americké zbrojovky. Ve všech případech je však firma Smith & Wesson žalovala pro porušení Whitova patentu. Soudy poprávu musely dát žalobci za pravdu a firmy Bacon, Moore, Pond či Warner své soudní spory se Smith & Wessonem prohrály. Výrobu zbraní s plně provrtaným revolverovým válcem musely zastavit a pokud měly ještě takové výrobky na skladě neprodané, musely je předat žalobci a opatřit nápisem „Manufactured for Smith & Wesson“ (= vyrobeno pro Smith & Wesson). Což - mimochodem - dnes sběratelskou cenu těchto exemplářů o něco zvyšuje proti zbraním bez tohoto nápisu.

Co měly firmy, které své soudní pře prohrály, dělat? Stalo se to v době, kdy v USA probíhala občanská válka a kdy zde byla ohromná poptávka po zbraních. Pokud se chtěly dále přiživovat na zbrojní konjunktuře, ale své dosavadní revolvery již nemohly vyrábět, musely postupovat podle známého přísloví, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“. Tedy: vyrábět revolvery schopné konkurovat zbraním Smith & Wesson, ale neporušující patent Rollina Whita. Vznikla tak řada svérázných revolverových konstrukcí a speciálních nábojů, které tyto revolvery používaly. Tyto z nouze vzniklé zbraně neměly dlouhé trvání. Po skončení občanské války v USA (1865) poptávka po zbraních poklesla a důvod k výrobě těchto zbraní zcela zanikl koncem 60. let, kdy skončila platnost Whitova patentu a revolvery s plně provrtaným válcem mohl beztrestně vyrábět kdokoliv.

Jedním z těchto revolverů nezvyklé konstrukce byl revolver Moore z roku 1864, jenž ve své době získal přece jen určitou popularitu a byl zhotoven v nezanedbatelném počtu. Co jeho výrobě předcházelo? Daniel Moore začal podnikat v oblasti zbraní až v roce 1861, v prvním roce občanské války, kdy se v USA prodalo prakticky vše, z čeho šlo střílet. Jeho firma vyráběla jednak celokovový jednoranový deringer v ráži .41 RF (podle Moorova patentu z 19. 2. 1861) a jednak sedmiranový jednočinný revolver v ráži .32 RF podle Moorova patentu z 18. 9. 1860. Zbraně byly vyráběny v městě Brooklyn ve státě New York. Danielem Moorem patentovaný a vyráběný revolver měl jeden pozoruhodný rys, který se u revolverů rozšířil až o několik desetiletí později, a to výklopný válec. Přesněji řečeno, pro nabití se u Moorova revolveru z roku 1860 vyklápěl do strany válec i s hlavní. Horší však bylo, že komory válce byly plně provrtány, čímž se Moore dostal do sporu s patentem Rollina Whita, byl zažalován firmou Smith & Wesson a v roce 1863 soudní spor prohrál. V letech 1861-1863 bylo vyrobeno několik tisíc těchto Moorových revolverů s výklopným válcem a jako v jiných případech i Moorovy revolvery dostupné v době soudního rozhodnutí musely být dodatečně označeny MF´D FOR SMITH & WESSON.

S jednoranovým deringerem problémy nebyly a jeho výroba v Brooklynu nadále pokračovala. Pro uplatnění na trhu revolverů získal Moore patent Davida Williamsona z 5. 1. 1864 a začal vyrábět revolver, jehož nábojové komory nejsou plně provrtány po celé délce a v zadní stěně válce mají pouze malý otvor pro zápalku. Ta byla uložena ve výstupku dna speciálního náboje, který se do revolverového válce vkládal zepředu. Současně se vznikem zbraně sestrojený speciální náboj se oficiálně nazýval „Central Fire Waterproof Copper Shell Cartridge“ (= vodotěsný náboj se středovým zápalem a měděnou nábojnicí), ale pro typický tvar dna náboje získal okamžitě přezdívku „teat-cartridge“. V anglickém slovníku naleznete, že „teat“ má význam „prsní bradavka, cecek“ a označení tedy můžeme přeložit jako bradavkový, či, chcete-li, ceckový náboj. Název se z náboje přenesl i na zbraň, k jejímuž oficiálnímu označení Moore s Front Loading Revolver (= Moorův zepředu nabíjený revolver), tak přibyl i název „Teat-Fire Revolver“.

Majitel revolveru Moore musel mít i dostatečnou zásobu speciálních nábojů do této zbraně. Ty vyráběla rovněž firma Moore v Brooklynu, ale mimo sídlo podniku byly samozřejmě obtížněji dostupné než běžné, všeobecně rozšířené náboje. Nevýhodou se může zdát i určitá nebezpečnost konstrukčního řešení, kdy u nabité zbraně hrozila možnost nechtěného výstřelu při náhodném úderu na zápalku náboje vyčnívající z otvoru v zadní stěně válce. Revolver Moore se přes tyto výhrady zařadil mezi nejúspěšnější zbraně obcházející patent Rollina Whita a v letech 1864-1870 bylo vyrobeno přes třicet tisíc těchto zbraní.

Kolem dvaceti tisíc revolverů bylo vyrobeno v letech 1864-1865,tedy ještě v době občanské války a ty jsou značeny na hlavni MOORE´S PAT.FIREARMS CO. BROOKLYN,N.Y. a na válci D.WILLIAMSON´S PATENT/JANUARY 5.1864. V odborné literatuře se uvádí, že měsíc patentu je ve značení zkráceně (JAN.), ale na vyobrazeném exempláři je vypsán plně (JANUARY). Pod nabíjecí klapkou je pak na výstupku hlavně uveden další patent (PAT.APR.28/1863), o němž literatura mlčí.

Po skončení války Daniel Moore ztratil zájem o zbrojní výrobu a nástupcem jeho podniku se stala firma National Arms Company. Ta pokračovala ve výrobě celokovového deringeru (v letech 1861-1870 bylo zhotoveno celkem kolem deseti tisíc kusů) i ve výrobě Moorova revolveru. U toho se pouze změnilo značení na hlavni, kde se objevil název nové firmy NATIONAL ARMS CO. BROOKLYN,N.Y. Takto značených zbraní bylo vyrobeno kolem pěti tisíc. Poté se u revolveru Moore objevil na pravé straně rámu vyhazovač nábojnic a ve značení na válci přibylo datum dalšího patentu ze 17. 5. 1864. Revolverů Moore s vyhazovačem bylo vyrobeno kolem sedmi tisíc kusů.

I když po skončení občanské války v USA produkce revolveru Moore poklesla, přece jen se i v druhé polovině 60. let 19. století prodával relativně dobře. To a ještě více pak snaha získat právo na výrobu celokovového deringeru, jenž byl prvním typem této zbraně pro jednotný náboj velké ráže, vedlo v roce 1870 firmu Colt k odkoupení firmy National Arms Company. Někteří zaměstnanci firmy National Arms byli Coltem převzati a přesunuli se do jeho závodu v Hartfordu, kde pokračovali ve výrobě deringeru značeného již firmou Colt. Výroba Moorova revolveru již nepokračovala, protože skončila platnost Whitova patentu, čímž bylo odzvoněno kuriózním revolverovým konstrukcím obcházejícím tento patent.

O základním rysu konstrukce i o značení revolveru Moore již byla řeč, jeho technická data jsou v připojené tabulce. Hlaveň zbraně byla válcová, drážkovaná, válec hladký. Revolver měl otevřený rám, jazýčkovou spoušť bez lučíku a rukojeť ve tvaru ptačího zobáku. Na pravé straně před válcem je malá nabíjecí klapka, která se před vložením náboje do komory odklopí směrem dopředu dolů. Po vrácení do původní polohy klapka blokuje přední okraj náboje a brání jeho vypadnutí z válce. U ostatních komor je náboj blokován spodním výstupkem hlavně.

Výzdoba ornamentální rytinou a postříbřený mosazný rám byly standardem u všech exemplářů. Hlaveň a válec byly obvykle modřeny a střenky rukojeti byly obvykle z ořechového dřeva. Provedení revolveru ovšem mohlo být i luxusnější, o čemž svědčí vyobrazený exemplář ze sbírek Historického ústavu Armády ČR. Střenky jsou místo ze dřeva z perleti, hlaveň zbraně je postříbřená a válec pozlacen. Zbraň má výrobní číslo 5501 a byla tedy vyrobena ještě v době občanské války firmou Moore.

Revolver Moore z roku 1864 je dnes sběratelskou zajímavostí, zbraní svérázné konstrukce vynucené nutností obcházet patent vlastněný firmou Smith & Wesson.

Revolver Moore 1864
Typ: jednočinný revolver pro speciální náboj
Ráž: .32 teat-cartridge
Délka: 178 mm
Hmotnost: 400 g
Délka hlavně: 3 1/4 palce
Kapacita válce: 6 nábojů

Převzato se svolením autora z časopisu Střelecký magazín 1/2002, s. 8-9.

 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt