Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 84 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: NTW 20
Posted on Wednesday, 06. May 2009 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Nemalou pozornost vzbudila v odborných kruzích na konci 20. století antimateriálová puška NTW jihoafrického zbrojního koncernu Denel Group, respektive jeho divize Mechem v Pretorii. Zbraň zkonstruoval Anthony Neophytou.

NTW 20
Zbraň vyvinul nejprvce pro firmu Aerotek jak v ráži 20 mm, tak v ráži 14,5 mm. Poté práva k ní získala společnost Mkhonto Arms a pak ji koupil Denel, aby nakonec skončila v rukou muničky Pretoria Metall Precissings (PMP). Tato munička mimo jiné vyrábí náboje ráže 20x83,5 mm MG 151 pro jihoafrický automatický kanon Vektor 20 mm GA1.
Puška pod označením PMP NTW 20/14,5 prošla v roce 1998 armádními zkouškami a homologací pro ozbrojené síly JAR..
Náboj 20x83,5 mm zbrani zaručuje účinný dostřel 1300-1500 m. Náboje jsou k dispozici se střelou výbušnou zápalnou, výbušnou zápalnou se stopovkou, průbojnou výbušnou zápalnou a cvičnou. Počáteční rychlost střely činí 720 ms-1. Probíjí 41 mm pancíř ještě ve vzdálenosti 1000 metrů.
Ačkoli ráž zbraně budí obavy, mnoho z těch, kteří si z této zbraně vystřelili, hovoří o milém překvapení, o nečekaně snadném zvládnutí zbraně včetně možnosti rychlého opakování. Zpětný ráz údajně odpovídá výkonné kulovnici.
Druhou alternativou systému je sovětská ráže 14,5 x 114 mm, která zaručuje účinný dostřel do 1800 až 2300 m. Změna ráže pušky NTW je údajně otázkou 30-60 sekund. Hlaveň, závorník, zásobník a případně zaměřovač se vyměňuje bez použití nářadí. Kromě uvedených ráží výrobce svoji zbraň dříve nabízel také v rážích 50 BMG a 12,7x108mm.
NTW je mechanická opakovačka koncepce bull-pup s odnímatelným zásobníkem na tři náboje. Zásobník se zasunuje z levé strany do pouzdra závěru.
Na uzamykací hlavě odsuvného závěru je 6 ozubů a vystřelené nábojnice se vyhazují okénkem vpravo. Systém tlumení zpětného rázu připomíná brzdovratné ústrojí děla. Základem je mohutná úsťová brzda se dvěma velkými postranními otvory. Hlaveň se závěrem vykonává vůči tělu zbraně zákluzný a předkluzný pohyb. Zbytek práce při redukci zpětného rázu obstarává hydraulická brzda a pružinový vratník.
K přepravě či přenášení je možno zbraň rozložit na dvě části, které spolu s přepravními vaky u těžší varianty váží po 15 kg.
Zbraň v ráži 20 x 83,5 mm MG 151 měří 1795 mm s hlavní v délce 1000 mm. Hmotnost činí 26 kg. Verze v ráži 14,5x114 mm je dlouhá 2015 mm a hlaveň má délku 1220 mm. Hmotnost činí impozantních 29 kg. Zbraň je ve výzbroji jihoafrické armády.
Relativní novinkou (snad od roku 2006) je v nabídce Denelu antimateriálová puška NTW 20 v ráži 20x110 mm Hispano Suiza.Tento text je ukázka z monografie Střelecké revue číslo 4/2009, která byla věnována velkorážovám odstřelovačkám.

Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt