Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 60 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Perkusní kozlice dvou puškařů
Posted on Wednesday, 20. May 2009 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Výroba palných zbraní bývala vždy alespoň do jisté míry věcí týmovou. Ten uměl kvalitní hlavně, druhý zámky, další vše kvalitně vyzdobí, jiný dodá pažbu...

Zbraň, o níž budeme dnes psát, je perkusní kulobroková kozlice o délce přesně jednoho metru. Ráž obou hlavní činí kolem 15 mm. Obě hlavně mají kruhový průřez. Horní je drážkovaná sedmi drážkami, spodní má vývrt hladký.Hlavně jsou vyrobeny z protaženého damašku. Na pravé straně spodní hlavně najdeme v zadní části patrné zbytky zkušební značky zkušebny zbraní v Lutychu, používané v letech 1811-1893. Polotovar tedy přišel do Čech z Belgie.Muška i hledí jsou zasazeny do kovových bloků, navařených na horní hlaveň.

Zatímco na pravé straně svazku jsou objímky pro nabiják, na levé se nachází masivní damašková lišta se stříbrnou signaturou A.HACKENBERGER.O tomto puškaři víme na rozdíl od řady dalších alespoň něco. Vladimír Dolínek uvádí ve své knize o českých puškařích, že Antonín Hackenberger pocházel z Moravské Třebové. Puškařské řemeslo provozoval v Praze, kde je připomínán v roce 1811 u příležitosti sňatku ve věku 30 let. V roce 1812 převzal dílnu od vdovy po V.Grünbergerovi. Měšťanem se stal roku 1813, v letech 1814 a 1816 se mu narodily děti. Je připomínán ještě roku 1823 a některé z jím signovaných zbraní pocházejí až z 30.let 19.století. Jsou od něj dochovány zbraně křesadlové i perkusní.

Další puškař, jenž signoval A.Hackenberger, působil ve 40.letech 19.století na Sychrově. Zda se jedná o tutéž osobu, není jasné.

Zadní část hlavňového svazku je zdobena rytinou, kombinující geometrické motivy s rozvilinou.Geometrický motiv se pak již na zbrani nevyskytuje, zato rozvilin najdeme velké množství i na lůžk u hlavní, zámkových deskách a kohoutech.

Pistony jsou umístěny symetricky po stranách svazku a nesou výrazné stopy korozivního působení zplodin hoření střelného prachu a třaskavin z roznětek. Zbraň se evidentně intenzivně používala.

Na jazýčku lůžka hlavní je mezi rozvilinami kartuš se zlatem vykládaným monogramem AH. Nic jiného nám po původním majiteli na zbrani nezbylo. Ze skutečnosti, že nad monogramem není korunka, můžeme usuzovat, že majitel nebyl šlechtického, nýbrž občanského původu, ale jisté to rozhodně není.

Zbraň je opatřena zadními perkusními zámky. Zámkové desky jsou ploché, průřez kohoutů obdélníkový. Na zámkových deskách je rozdělena rytá signatura druhého z výrobců zbraně "JOHANN / HACKENBERGER".

Není obvyklé, aby se na jedné zbrani nacházely signatury dvou výrobců, ale stává se to. Aby se však na jedné zbrani sešly signatury dvou puškařů se stejným příjmením, takových případů je mnohem méně. O Johannu Hackenbergerovi nevíme vůbec nic. V seznamech puškařů se nevyskytuje. Neznáme jeho rodinný vztah k druhému výrobci Antonínovi, ale můžeme předpokládat, že se jednalo nejspíše o syna nebo synovce. Kde však tento puškař působil, o tom se můžeme pouze dohadovat. Pokud je Antonín Hackenberger z Prahy a Sychrova jedna a tatáž osoba, pak zřejmě Johann působil na Sychrově. Pokud však jde o dvě různé osoby, zbraň zřejmě vznikla v Praze.

Zbraň má dvě spouště, pravou s francouzským napínáčkem. Kozlice je polopažbená. Pažbu vyrobili ze světlého dřeva, s největší pravděpodobností třešňového. Na pažbě se nejvýrazněji podepsaly pozdější úpravy. Jestliže kovové části zbraně byly z důvodu koroze pouze odrezeny, pažba byla v relativně nedávné minulosti opatřena novou lesklou politurou a rybinou. Navíc na lícnici je po obvodu řada tmavých, ve vzájemně přibližně stejné vzdálenosti se nacházejících tmavých bodů. Je pravděpodobné, že jde o zaslepené otvory, svědčící o polstrování lícnice, které bylo v minulosti odstraněno. Kdy k tomu však došlo, není jasné, ale zřejmě jde o starší úpravu z doby, kdy zbraň sloužila k výkonu práva myslivosti. 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt