Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 78 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: RPA rifles
Posted on Monday, 26. October 2009 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Vyrábět zbraně v současné Velké Británii nepochybně není nic jednoduchého. Jestli se někde levičákům a zakazovačům zbraní v posledních letech opravdu zadařilo, tak to bylo právě v kolébce demokracie. Parta labouristických vládců se tam dnes podle některých názorů pomalu a jistě blíží k policejnímu státu. Přesto se i v Anglii ještě dnes vyrábějí zbraně.

Jedna z firem, které dosud přežily a zřejmě se těší relativní prosperitě, je RPA Rifles z Tonbridge v Kentu. Nejde o výrobce tisíců zbraní, ale o nevelkou firmu, která dělá fajnovou práci pro ty, kdo se chtějí za každých podmínek trefit. Ti co si chtějí jen bouchnout, zamíří po prvním pohledu na cenovky určitě jinam. U RPA se pracuje s nejmenšími možnými tolerancemi a přesnost při výrobě je neustále zdůrazňována. Bez nejkvalitnějších materiálů by to pochopitelně také nešlo ani náhodou, takže je mimo jiné samozřejmostí odolnost kovových dílů proti korozi.

Sportovní zbraně
Firma zřejmě začínala výrobou pro sportovní střelce a tuto část trhu nepouští ze zřetele ani dnes. V její nabídce jsou dvě základní provedení sportovních pušek pro střelbu na dlouhé vzdálenosti. To první je RPA Elite. Jde o jednoranovou pušku, opatřenou otočným válcovým odsuvným závěrem. Závěr je ovládán klikou, která může být nasazena jak z levé, tak z pravé strany podle potřeb střelce.
Srdcem zbraně je systém se závěrem, uzamykaným čtyřmi ozuby. V tomto případě nese označení RPA Quadlock. Quadlock ztělesňuje vyvrcholení snahy o přesnou zbraň a je základem, na němž jsou založeny všechny systémy, které firma používá. Tento závěr s pouzdrem závěru a spouští firma používá výhradně pro jednoranové zbraně. Také spoušť je pochopitelně vlastní konstrukce. Spoušť je velmi přesně vyrobena a snadno se udržuje. Její odpor je továrně nastaven na 15 N. K výstřelu dojde údajně za 1,5 milisekund od stlačení spouště, čímž se opět výrazně zvyšuje přesnost při střelbě na dlouhé vzdálenosti.
Zbraň je polopažbená a pažba je v duchu doby plastová. Výška hřbetu pažby je stavitelná, podobně jako délka pažby, která se reguluje oddalováním kovové botky, respektive její podložky, protože samotná botka je třívrstvá. Zajímavé je, že hřbet pažby je fixován magnety.
Na pouzdro závěru je umístěna lišta vlastní výroby pro umístění dioptru vlastní konstrukce. Mířidla od RPA jsou chráněna ochrannou známkou Trakker. Povrchová úprava součástek má velmi nízký koeficient tření, takže při užívání zbraně dochází k minimálnímu opotřebení.
Výrobce podle vlastních slov klade velký důraz také na bezpečnost zbraně.
RPA Elite v ráži 308 Winchester stojí s různými provedeními pažby od 2500 do 3000 liber.

RPA Elite

Ráž 308 Winchester
Délka hlavně 762 mm
Celková délka 1242 mm
Hmotnost 6100 g
Ranger
RPA Ranger nabízí alternativní řešení těm střelcům, kteří preferují lehčí a stylově čistší (méně moderně vyhlížející zbraň).
Srdcem zbraně je v tomto případě systém RPA Quadlite, jehož závěr má, podobně jako u systému Quadlock, čtyři uzamykací ozuby. Systém Quadlite je výrobcem využíván jak pro zbraně jednoranové jako je Ranger, tak pro opakovačky.
Pažba je i u této zbraně plastová, základní provedení je červené, takřka oranžové. Jinak si pažbu můžete vybrat. Paleta barev je široká. Tvar pažby je více konvenční.
Hřbet pažby je opět výškově stavitelný a délka pažby se reguluje přidáváním podložek mezi hlaviště a botku.
Hledí, resp. dioptr se montuje na připravenou základnu a na přední část hlavně se umisťuje muška. Celkové odlehčení zbraně snížilo hmotnost zbraně oproti RPA Elite asi o kilogram. Rangery se podle ráže prodávají od 1850 do 2400 liber.

RPA Ranger

Ráž 308 Winchester
Délka hlavně 762 mm
Celková délka 1242 mm
Hmotnost 5100 g

Hunter

Když už firma vyrábí přesné zbraně pro sportovce a armádu, bylo by škoda nevyužít je k výrobě kulovnic, takže RPA nabízí také lovecké kulovnice. Typickým představitelem jejích loveckých zbraní RPA je Hunter.
Lovecké kulovnice této řady jsou vybaveny systémem RPA Quadlock a jsou to opakovačky s kapacitou nábojové schránky 3 náboje. Dodávají se v poměrně úzké paletě ráží 22-250, 243 Winchester, 260 Remington a 308 Winchester.
Model General Purpose Hunter má podélně kanelovanou hlaveň. Kanelování zlepšuje chlazení a vyváženost zbraně. Tvar pažby respektuje tvar klasických pažeb loveckých kulovnic, ale pažba je vyrobena z epoxidu se skleněnými vlákny a kevlarem. Pevná mířidla zbraň nemá a je vybavena dvěma krátkými lištami Weawer pro montáž zaměřovače. Na závit na konci hlavně je bez problémů  možno namontovat úsťovou brzdu.
Zbraň má celkovou délku 1110 mm, hlaveň měří 608 mm a hmotnost činí pouhé 4000 g.
Další varianta řady Hunter se jmenuje Thumb Hole Hunter. Od předchozího modelu se liší jen a pouze tvarem pažby, které dominuje mohutný otvor pro palec za pistolovou rukojetí.
Huntery je možno si objednat také jako jednoranové. Jejich cena začíná na 1750 librách a opakovačky se vejdou pod 2400 liber.

Rangemaster

RPA rozhodně nezanedbává výrobu zbraní pro ozbrojené sbory, ať již mají strážit bezpečnost občanstva nebo bránit hranice říše. Také tyto sbory potřebují přesné zbraně a platí.
Všechny odstřelovačky této firmy nesou shodné označení RPA Rangemaster a odlišují se pouze číselným označením podle příslušné ráže. Jsou opatřeny systémem RPA Quadlock. Nejvýše stojí RPA Rangemaster 50 v ráži 50 BMG.
Pouzdro závěru, závěr a úderník jsou, jak již je u firmy tradicí, z vysoce kvalitní zušlechtěné oceli, hlaveň je robustní, volně kmitající s kanelováním a má tříkomorovou úsťovou brzdu.
Pouzdro je nahoře vybaveno lištou Picatinny. Povrchová úprava kovových dílů zaručuje vysokou odolnost materiálu proti korozi
Hlaveň je dlouhá 812 při hmotnosti zbraně takřka 17 kg a celkové délce 1520 mm Úsťová rychlost střely údajně dosahuje 820 ms-1. Zásobník pojme pět nábojů. Klika závěru je mírně kuželová, není zakončena kuličkou. Ramenní opěrka je sklopná a tvoří část pouzdra závěru.
Účinnost zbraně výrobce uvádí na 2 000 metrů.
Rangemaster v rážin 338 Lapua Magnum má hlaveň o délce 711 mm a celkové délka zbraně činí 1310 mm. Hmotnost klesla na 8,6 kg. Poslední ráže, ve které se Rangemaster vyrábí, je 308 Winchester neboli 7,62 x 51 mm NATO. Tato verze se vyrábí také jako ultra krátká pod označením Rangemaster 7.62 STBY. Hlaveň je zkrácená na 406 mm a celková délka zbraně tak klesla na 940 mm.
Odstřelovačky RPA Rangemaster ve výkonnějších rážích se s největší pravděpodobností nenabízejí občanům, kteří nenosí uniformu nebo služební odznak, takže jsme cenu dohledali pouze u zbraně v ráži 308 Winchester, která stojí 4214 liber.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· Microsoft
· NASA
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt