Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 70 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Křesadlová zadovka Františka Antonína Sporcka
Posted on Thursday, 25. February 2010 @ 06:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články V éře doutnákových, kolečkových, křesadlových a perkusních zámků od 15. do poloviny 19.století byly nejčastějšími zástupci palných zbraní zbraně, nabíjené zepředu-předovky. Snaha konstruktérů a puškařů zrychlit nabíjení a tím i palbu, vedla však i tehdy ke konstrukcím zadovek nejrůznějších systémů.

Tyto konstrukce se však v drtivé většině příliš nerozšířily. Překážkou na cestě masového rozšíření kolečkových, křesadlových a většiny perkusních zadovek byla drahá výroba, daná složitostí mechanismu, někdy též nespolehlivost či přímo nebezpečnost daného technického řešení pro střelce a jeho okolí, často asi i kombinace všech těchto faktorů. Dochované kolečkové, křesadlové a perkusní zadovky proto i dnes patří mezi vzácnosti muzejních sbírek, které obdivují jak odborníci, tak laikové.

Tématice křesadlových zadovek se naši odborní publicisté věnují již řadu let a jen seznam článků se zmínkami o nich ve Střelecké revui a Střeleckém magazínu vydá na tři stránky. Z těch rozsáhlejších materiálů jmenujme články Miroslava Michálka a Ludiše Letošníkové, které vycházely od konce 60. do 80.let, články Jana Durdíka a v posledních letech zvláště stati Vladimíra Dolínka, zaměřené na křesadlové zadovky z okruhu Františka Antonína Sporcka (1662-1738). Z okruhu Františka Antonína Sporcka pochází i zde zkoumaná zbraň, uložená v jedné české sbírce.


Jde o jednorannou zadovku s hlavní, sklopnou na příčném šroubu. Ke sklopení hlavně dojde po stlačení ocelového klíče před přední částí spoušťového obloučku.

Závěr zbraně je uzamčen pomocí jazýčkového horizontálně položeného výběžku hlavně s čtvercovým otvorem, který zapadá do výřezu v lůžku hlavně. Čtvercovým otvorem prochází vertikální ocelový klín, který závěr uzamkne. Stlačením klíče před spoušťovým obloučkem se klín vysune z otvoru směrem dolů a hlaveň se uvolní ke sklopení.Sklopení hlavně není nijak brzděno, takže pokud není při odemykání zároveň přidržována druhou rukou, sklopí se o více než 90 stupňů, přičemž se může poškodit i předpažbí.

Po sklopení hlavně bylo ze zbraně možno vyjmout ocelovou nábojnici (komoru) s pánvičkou a ocílkou francouzského křesadlového zámku. Jak je všeobecně známo, těchto předem nabitých nábojnic s prachem na pánvičce měl střelec na opasku připravených víc, zřejmě dvanáct. Rychlost jeho palby pak už závisela jen na jeho zručnosti, s níž vyměňoval vystřelené nábojnice. Nábojnice, která je u zbraně zachována, má číslo 2 a prázdná má hmotnost cca 100 g.

Zadovky se sklopnou hlavní a výměnnou nábojnicí jsou oproti jiným druhům nepochybně výrobně jednodušší a nenáročné na obsluhu. Jejich rozšíření je proto relativně značné.

Námi zkoumaná zbraň má celkovou délku 106 cm, hlavěň je dlouhá 66 cm a hmotnost činí 2,8 kg.

Velmi neobvyklá je ráže této zajímavé zbraně, která činí v polích pouhých 7 mm, což je na danou dobu velmi málo. Přitom rozměry zbraně jako celku rozhodně nenaznačují, že by mělo jít o nějakou chlapeckou nebo dámskou kulovničku. Vývrt je drážkovaný sedmi drážkami a nese stopy intenzívního používání.


Hlaveň zbraně je po celé délce osmihranná, na horní hraně je vyryta signatura "IOA. MICHAEL IN KUCKUS BAAD". Povrch hlavně je ponechán v barvě kovu. Původní povrchová úprava (černění nebo hnědění) byla někdy v minulosti ze zbraně odstraněna. S odstraněním povrchové vrstvy byla narušena také signatura, původně zřejmě vykládaná zlatem či stříbrem.


Zadní okraj hlavně je bohatě zdoben rytinou s rostlinným motivem. Výzdoba pokračuje na lůžko hlavní, které je ponecháno v barvě starého kovu. Na podušce lůžka se mezi rostlinnými ornamenty objevuje i figura muže. Použité výzdobné motivy jsou velmi podobné (nikoli však totožné) výzdobě křesadlové zadovky téhož systému od téhož výrobce, uložené ve Vojenském historickém ústavu AČR, jejíž snímky byly publikovány v SM 8/1999.

Hledí tvoří jeden pevný zářez, zasazený do výřezu u zadního okraje hlavně, muška je mosazná, lichoběžníkového průřezu.

Netradičnímu provedení zbraně je přizpůsoben i francouzský křesadlový zámek. Zatímco u jeho běžného provedení jsou všechny součástky připevněny na zámkovou desku, zde je na zámkové desce připevněn pouze kohout, zatímco pánvička, ocílka a pero baterie jsou součástí výměnné nábojnice.


Výzdobě zámkové desky dominuje rytý erb Františka Antonína Sporcka. Kolem něj jsou rostlinné ornamenty a v zadní části sedící dravý pták, snad sova (?).


Podobné výzdobné motivy se na zdrsněném podkladu opakují i na základně kohoutu.
Protizámková deska je mosazná, opět celoplošně zdobená rostlinnými ornamenty, mezi nimiž je ukryta postava ženy, snad jakési orientální krasavice. Jde o motiv na středoevropských zbraních nikoli běžný.


Mosazný spoušťový oblouček je střídmě zdoben kombinací jednoduchého rostlinného a geometrického motivu a je prodloužen v rukojeť. Většina jeho plochy je však nezdobená. V přední části je umístěn výřez pro ocelový klíč, ovládající závěr zbraně.

Zbraň je celopažbená, pažba je zhotovena z kvalitního ořechového dřeva. Hlaviště je velmi střídmě zdobeno řezbou. Dole je zploštělé, lícnice je hraněná.

Botka je z mosazného plechu, zdobená je pouze ta její část, která přesahuje na hřbet pažby.


Botka tvoří víčko schránky, která je vydlabána zezadu v hlavišti pažby. Víčko je připevněno na pantu, na němž se otáčí. K jeho otevření slouží šoupátko, které po posunutí uvolní botku, která je vymrštěna listovým perem, směrem dozadu. O účelu dvou otvorů, tvořících schránku, se můžeme pouze dohadovat. Náhradní nábojnice se do nich nevejde. Snad zde byly uloženy potřeby pro nabíjení nebo snad čištění zbraně. V každém případě vlastní zadlabání je poměrně hrubé, jakoby nehotové.

Pod předpažbím je ve třech mosazných objímkách umístěn dřevěný nabiják s rohovinovou hlavicí. Pouze doplňuje celkový vzhled zbraně a snad mohl být použit k jejímu čištění. Jinou funkci nemá.

Současný stav zbraně není rozhodně ideální. Na řadě míst najdeme plošky koroze. Vyžaduje kvalifikovaný konzervátorský a restaurátorský zásah. To však nic nemění na tom, že je kvalitním dokladem puškařské výroby v okruhu puškařů kolem Františka Antonína Sporcka. 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt