Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 55 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: PLYNOVKY PO ŠVÝCARSKU
Posted on Thursday, 17. June 2010 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Už pěkných pár let (o roku 1996) si užíváme skutečnosti, že plynové zbraně (lidově nazývané plynovky) jsou u nás volně dostupné všem, kdo splňují zákonný limit 18 let. Občas se sice stane nějaký průšvih, ale ani z kruhů zbraním nepřátelských (pokud vědí, co je plynovka a nepletou si ji s plynovou komorou) nezaznívá zatím žádné volání po zpřísnění legislativy na tomto poli. Vše je v podstatě v pořádku.

Jiná je však situace ve Švýcarsku. To je ta země, která byla po léta proslulá demokracií, tolerancí a mimo jiné také svobodou držitelů zbraní.

Švýcaři však museli nedávno (Střelecká revue 3/2009) v souvislosti se vstupem do Schengenského prostoru změnit (=zpřísnit) zbrojní zákon. A v této souvislosti si tamní úřední šiml parádně zařádil. Došlo totiž i na tzv. plynovky.
Nějaká velká a přemýšlivá hlava si totiž všimla (nebo přečetla), že z tzv. plynovek lze někdy také pomocí našroubovaného nástavce vystřelovat světlice. Nejsem si jist, že by se tak činilo nějak masově, ale závit mají skoro všechny plynovky a ten nástavec se k nim dodává jaksi automaticky. Nicméně světlice pravděpodobně mohou nějak významně ohrozit švýcarskou demokracii a prosperitu, takže se sešly jiné velké moudré a státem placené hlavy, aby problém vyřešily. Světlice se přece nemohou vystřelovat nekontrolovaně.
A tak v září 2009 vyšel návod EJPD (Eidgenössisches Justiz- und Polizeidepartement), jak tento problém řešit. Zákon o zbraních byl vyložen tak, že všechny plynové i poplašné pistole a revolvery s výšlehem plynů v ose hlavně, které jsou vybaveny zařízením k vystřelování pyrotechnických předmětů nebo které mohou být tímto zařízením opatřeny (čili mají závit k jeho našroubování!), je možno nabývat pouze na základě povolení. O to musíte zažádat na místně příslušném úřadě a předtím si musíte obstarat výpis z rejstříku trestů. Ten papír má nejméně tři barevně odlišné součásti. No to je moc pěkné. Když o tom jen slyšíte.
Ovšem Švýcaři jsou lidé důkladní, takže pohádky ještě není konec. Oni si totiž posvítili také na zbraně, které nemají výšleh plynů v ose hlavně. To jsou klasické poplašňáky, které u nás byly v kurzu před listopadem 1989 a dnes se už moc neprodávají. Ale slyšme vůli úředníkovu. Pokud by náhodou do výšlehového otvoru, který je třeba nahoře na hlavni šel zašroubovat nástavec na vystřelování světlic (přiznejme si, že autor takovou zbraň nezná), tak tato zbraň sice není na povolení, ale její nabytí musíte do 30 dnů úřadu nahlásit. Oni si vás zapíší a formulář s vaším doznáním založí do šuplíku.
Mají to v tom Švýcarsku od loňska moc pěkné. My to zatím máme lepší. Doufejme jen, že si nějaká vnitrácká hlavička (např. rychloabsolvent plzeňských práv) neusmyslí, že je třeba si vzít příklad ze švýcarských soudruhů. Pardon, kolegů.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt