Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 98 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Lovecké zbraně systému Darne
Posted on Friday, 05. November 2010 @ 15:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články V Poradně Střelecké revue č.12 ročníku 2002 jsem se na dotaz čtenáře snažil sumarizovat torzovité poznatky o francouzských loveckých zbraních s horizontálně posuvným závěrem a pevnými hlavněmi systému Darne.

Jak už to tak chodí, záhy poté, co článek vyšel, objevila se publikace, přinášející souhrnné informace o zbraních tohoto zajímavého konstruktéra.Knihu napsal Jean-Claude Mournetas, jenž systematicky zkoumá dějiny zbrojní výroby v St.Etienne se zaměřením na 19.století. Známy jsou jeho knihy o zbraních systému Ideal, Simplex, Robust a Buffalo. Knížka má 300 stran a je bohatě ilustrovaná.

Jak již název napovídá, je věnována loveckým zbraním pana Darneho nikoli zbraním vojenským či samotné osobě konstruktérově. O tom se v knize bohužel nedozvíte téměř nic.

Kniha pana Mournetase probírá konstruktérovy lovecké zbraně typ za typem (patent za patentem). Začíná patentem z roku 1879 na lancasterku, jejíž hlavňový svazek je spolu v předpažbím spojen s čelem lůžka hlavní masivním válcovým čepem, kolem nějž se otáčí.

Pootočením páky na pravé straně čela lůžka hlavní se spojení uvolní, takže je možno otočit pažbou s čelem lůžka vpravo a tak uvolnit komory k nabíjení. Hlavně se k nabíjení nesklápějí a nepohybují se. Jsou pevné, což je i základem všech dalších Darneho konstrukcí loveckých zbraní. Zdokonalením tohoto systému jsou patenty z let 1881 a 1884, načež se konstruktér k této řadě vrátil a v roce 1892 zkonstruoval na tomtéž principu hammerlesku-zbraň s vnitřními kladívky, která byla zdokonalena ještě roku 1908.


Dvojka Darne, patent z r.1884 v katalogu firmy Manufrance.


Mezitím v roce 1887 přichází změna konstrukce a úplně nový model. Bicí mechanismus se definitivně přesouvá do nitra zbraně, na temeni závěru se objevuje klička, připomínající temenní kličku Scottovu. Jejím pootočením se uvolní závěr, který se odklápí směrem dozadu. Tato konstrukce umožnila nejen použití vytahovačů, ale i vyhazováků. Navazovaly na ni patenty z roku 1890, 1891 a 1909.


Dvojka Darne s dozadu odklápěným závěrem podle patentu z roku 1887.

Zda se zbraně výše popsaných systémů dostaly i k nám do České republiky, mi není známo, ale ve Francii jsem se s nimi na burze setkal v poměrně velkém počtu.

Můžeme-li soudit podle rozšíření Darneho zbraní u nás ve střední Evropě a podle toho, že se stále vyrábějí, zřejmě nejúspěšnějším systémem jeho loveckých zbraní jsou ty, které vyšly z patentu, uděleného roku 1893. U těchto zbraní se závěr po zvednutí kliky na jeho temeni uvolní a pohybuje se směrem vzad. Na toto řešení navazují patenty z let 1897, 1902, 1906, 1910, 1921, 1922 a 1928.


Dvojka Darne s horizontálně pohyblivým závěrem.


Zbraně, založené na těchto patentech, se v St.Etienne dočkaly také velkého množství napodobitelů. Nejznámější a nejvytrvalejší z napodobitelů byla nepochybně firma Charlin, která Darneho napodobovala a úspěšně exportovala minimálně do 50.let 20.století.

Darneovky bez charakteristické signatury výrobce nabízely v období mezi světovými válkami také firmy Blanchard-Grange, Brun-Latrige, Gaucher, Gerster, Peugeot, Rivolier a zřejmě mnohé další. U starších modelů již byly patenty propadlé, takže se mohlo napodobovat.

Každému patentu či modelu zbraně je v knize věnována jedna kapitola, začínající fotografií či kresbou. Následuje ukázka z patentového spisu, nákres příslušného patentu, pasáž, věnovaná hlavním, uzamčení, spoušťovému mechanismu, vytahovákům (vyhazovákům), zkušebním značkám, pažbě a sběratelské atraktivitě příslušného modelu. Vše je doprovázeno množstvím nákresů a detailních černobílých fotografií. Barevná fotografická příloha má šestnáct stránek.

Velmi stručná kapitola pojednává o výrobě zbraní systému Darne v období po II. světové válce až k zániku firmy v roce 1978, způsobenému údajně dovozem levného zahraničního zboží.

Navazuje na ni pojednání o obnovení výroby pány Paulem a Hervé Bruchetem hned v roce 1978. V knize je uvedena adresa této firmy, která i v současnosti figuruje na seznamu francouzských výrobců civilních zbraní. Nepochybně dnes jde o produkci kusovou.

Darneovky jsou známy především jako dvojky. Existují však také dvojáky tohoto systému, které jsou i v nabídce firmy Bruchet, ale vyráběly se také jednoranné kulovnice, trojáky a kozlice. Těm jsou věnovány stručné kapitolky.

Úplný závěr knihy tvoří ukázky z katalogů firmy Darne a velice užitečné nákresy pana Mournetase se zdůrazněnými charakteristickými znaky jednotlivých modelů, které ocení sběratel.Jean-Claude Mournetas: Les fusils de Chasse de Régis Darne 1879-1939. Édition du PÉCARI, Anglet, rok vydání neuveden.


 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt