Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3037
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 88 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: PISTOLE MISTRA CIZINCE
Posted on Pondělí, 15. listopad 2010 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Příliv cizinců do naší země není záležitostí posledních několika málo let. Cizinci k nám přicházeli prakticky vždy, když naše země prosperovala nebo když jim připadala bezpečnější než jejich vlast.
Zásadní rozdíl však byl v tom, že v časech minulých k nám nepřicházela nekvalifikovaná pracovní síla, ale usazovali se zde špičkoví nebo alespoň kvalifikovaní specialisté a umělci. Byli mezi nimi vedle stavitelů a architektů a techniků také rytci, medailéři, malíři, hudebníci a v neposlední řadě puškaři, kteří zde vycítili příležitost dobrého živobytí.
Na našem území vedle Čechů puškařili Němci (domácí i přistěhovalí), Rakušané, Francouzi a snad i Holanďané. A naopak schopní Češi se usazovali v cizině.

deplan-pistole-gunmaker Mistr cizinec
Jeden z těchto cizinců, cizozemců a přišelců byl puškař Johann Jacob Deplan. V archivních pramenech je uváděn také jako Johann Jacob Teblag. Někteří písaři prostě slyšeli poněkud jinak.
O jeho původu nám není nic známo. Podle příjmení to nepochybně nebyl Čech. Není vyloučeno, že byl Holanďan, ale mohl být i Francouz. Co jej do Prahy přivedlo, o tom se můžeme pouze dohadovat. Služba u nějakého šlechtice? Vojenská služba? Náboženské problémy v zemi původu? V tom posledním případě by to zřejmě mohl být Holanďan, který v Praze hledal ochranu pro svoji katolickou víru. Nebo doma něco provedl?
Deplan je v Praze poprvé připomínán v roce 1721 u příležitosti sňatku. Do města tedy přichází poměrně mlád. Kdy se stal mistrem, to zatím nevíme, ale v každém případě roku 1727 spolupodepisuje návrh na zřízení pražské manufaktury na výrobu vojenských planých zbraní. Tehdy to nevyšlo a nikdy potom také ne.
Další zprávy o něm jsou z let 1729, 1741 a 1742. V těch letech mu umíraly děti. Ty poslední dvě zřejmě zemřely v souvislosti s válkami o dědictví habsburské (slezské války). Praha tehdy byla obsazena francouzsko-bavorským vojskem a posléze obležena Rakušany. Nemoci a hlad. Zpráva o úmrtí v rodině z roku 1742 je také poslední dosud známou zprávou o našem puškaři. Zemřel před rokem 1752, protože v roce 1752 se píše o jeho vdově.
Puškař měl prokazatelně příznivce mezi českou šlechtou. Jeho hlavním protektorem zřejmě byl kníže Lobkowicz, v jehož domě se např. odehrála svatba jedné z Deplanových dcer.

Pistole Deplan

Pistole Deplan

Vzácné zbraně
Deplan vyráběl výhradně křesadlové zbraně, pistole i pušky. Nalézáme je v lobkowiczkých sbírkách, v řadě českých muzeí včetně Národního muzea, ale také ve sbírkách v Drážďanech, Neapoli, Victoria-Albert Muzeu v Londýně, v Maďarsku a na Slovensku.
Jeho zbraně se však vyskytují vzácně. Zřejmě jich nestačil vyrobit mnoho. Počet dochovaných kusů, které jsou k dispozici na volném trhu mimo veřejné sbírky, pochopitelně také není vysoký. A to je činí ještě vzácnějšími.
Deplanovy práce vynikají hodnotnou ryteckou výzdobou. Bývá někdy označován za krále českého puškařského baroka.

Deplan pistole
Jezdecký boj je na zámkové desce zcela jasný. Signatura je v úzkém pásku před kohoutem a kohout ji z části zakrývá.

Pistole
Jedna z jeho vzácných zbraní se nedávno objevila v nabídce pražské firmy TopArms Gallery.
Leží před námi jednohlavňová pistole s francouzským křesadlovým zámkem, signovaná na zámkové desce „JOH DEPLAN A PRAG“. Prodejce ji datoval do rozmezí let 1725-1740. Zbraň měří 460 mm a váží 852 g. Má ráž 15,5 mm a vývrt je hladký.

Deplan pistole

Válečnická výzdoba
Hlaveň je vyrobena z krásného damašku se střídajícími se, vždy však velmi výraznými vzory.  Přední část má kruhový průřez, v zadní části je osmihranná. Na osmihranné části je na zlaceném pozadí rytina antického válečníka s trofejemi, andělíčky, maskaronem a ornamenty. Řezba je masivní, ale vkusná a zlatem na pozadí se rozhodně nešetřilo. Muška je mosazná a má tradičně kapkovitý tvar. Hledí zbraň nemá. byla určena ke střelbě na krátkou vzdálenost.
 Zámková deska a kohout jsou zaoblené. Na zámkové desce je mezi ornamenty na zdrsněném pozadí dominantním výjevem rytina jezdeckého boje. Před kohoutem se nachází  obloukovitá, zdola nahoru vedená rytá signatura „JOH. DEPLAN A PRAG“.  Když je kohout v přední poloze, je signatura z části zakrytá.
Souprava je mosazná. Protizámková deska je prořezávaná a najdeme na ní veskrze civilní motivy – rostliny v kombinaci s mořskými hady. Hlavice rukojeti je celoplošně zdobena poloreliéfními rostlinnými motivy na zdrsněném pozadí. Podobně je na tom spodní strana spoušťového obloučku.

Deplan pistole

Muž s knírem
Pažba z tmavého dřeva je třešňová. Na hřbetě rukojeti je umístěn medailonek ze světlého kovu. Je na něm poprsí muže s knírem. Jeho oblečení rozhodně není české, ale spíše nám jej zařazuje kamsi na východ. Do Polska? Na Ukrajinu? Mohutná koruna nad štítkem napovídá, že šlo o muže urozeného nebo alespoň velmi mocného. Ačkoli pán nedrží žádnou zbraň, s velkou pravděpodobností jde o bojovníka. Odpovídá tomu jak výzdoba hlavně, tak výzdoba zámkové desky, které nám nedávají možnost pochybovat. Ale kdo je ten kníratý pán, to zřejmě už nezjistíme. Snad si nechal u pana Deplana vyrobit luxusní zbraň, která jej stála nemalé peníze. Možná si někdo jiný nechal vyobrazit na palcový štítek tohoto kníratého pána.


Deplan pistole

Deplan pistole

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt