Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Heym Jumbo v ráži 600 Nitro Express
Posted on Sunday, 05. December 2010 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Firma Heym se touto zbraní, která je jinde také označována jako Ivory Hunter, dostala mezi elitu výrobců dvojáků ve výkonných afrických rážích. Je pochopitelné, že zbraň v této ráži není normální zbraň pro africké lovy, ale jde o skutečnou specialitu. Jde o jakési završení vývojové řady populárních Heymových dvojáků S 88.

heym jumbo     
Náboj firmy Jeffery

K nejproslulejším britským výrobcům zbraní do Afriky patřívala firma W.J.Jeffery, která v roce 1903 představila světu úplně novou ráž 600 Nitro Express. Je to náboj, který byl od samého počátku určen pro bezdýmný prach. Ve srovnání s jinými náboji, které se pyšní přídomkem Nitro Express, nemá tato ráže žádného předchůdce či vzor mezi náboji na černý prach. Prostě od počátku pro bezdýmný prach.
Nábojnice tohoto více než stoletého výkonného náboje má délku tři anglické palce, což činí 76,20 mm a je standardně opatřována střelami o úctyhodné hmotnosti 900 grainů (58,3 g).
Na počátku tohoto náboje byly k dispozici dvě laborace s různým výkonem. Původní náboj dosahoval s 58,3 g těžkou střelou úsťové rychlosti 595 m/s, zatímco slabší verze přibližně 564 m/s. S energií střely na ústí  10323 J představovala silnější varianta na více než padesát let nejsilnější komerčně vyráběný náboj. Z tohoto piedestalu byl  náboj 600 Nitro Express sražen až v roce 1958, kdy se objevila ráže 460 Weatherby Magnum.
Ráže 600 Nitro Express byla chápána jako jistota k zastavení slona, zvláště pak poraněného prvním, ne zcela podařeným výstřelem. Dvojáky v této ráži používali profesionální lovci, přičemž jejich zákazníci, lovečtí turisté, bývali ozbrojeni opakovačkami v rážích 404 Jeffery, 416 Rigby nebo dvojáky kalibrů 470 Nitro Express či 500/465 Nitro Express.
Po druhé světové válce již nebyly podmínky k tomu, aby se velkolepá ráže opět dostala na výsluní nebo aby se alespoň nějak stabilizovala v sortimentu puškařů. Byla jiná doba. Kynoch zastavil její výrobu. Zájezdů do Afriky bylo stále méně, zato přibývalo tamních občanských válek a jiných atributů samostatnosti původního obyvatelstva. V roce 1984 postavila proslulá firma Holland & Holland poslední zbraň v této ráži a myslelo se, že navždy poslední. O náboji se mluvilo jako o legendě. Někdy v 80.letech vyrobila hamburská firma Hartmann & Weiss kulovnici s blokovým závěrem Hagn v této ráži a to bylo na nějakou dobu všechno. Ovšem nemůžeme vyloučit, že někde jinde se bez velké slávy zbraně na tyto náboje vyráběly dále, ale není to pravděpodobné.

Znovuzrození

K životu tuto ráž přivedla v roce 1990 údajně právě firma Heym, která pro ni upravila svoji opakovačku Express, kterou vyráběla v malých sériích. Tím se ovšem cena zbraně v této ráži dostala z astronomických výšek, které jsou (a byly) typické pro produkci proslulých britských puškařských domů, na úroveň středoevropské, byť hodně nadité prkenice. Samozřejmě opakovačka není dvoják, ale to se dá při této ráži i překousnout. Ovšem dvoják je dvoják.


Dvojáky pro každého?

Heym nejen oživil proslulou tropickou ráži u svých opakovaček, ale jeho moderní dvojáky učinily další průlom, když se firma stala jedním z prvních výrobců, kteří začali dvojáky vyrábět sériově a tím výrazně snížili náklady i jejich konečnou cenu. U Heymů to začalo v roce 1981 výrobou modelové řady 88 v malých sériích. Heym 88 se nejprve vyráběl v ráži 375 Holland & Holland Magnum. Byl nabízen s modifikovaným bicím mechanismem Anson Deeley nebo s postranními zámky. V roce 1985 podnik přišel s modelem 88 Safari, který se vyrábí dosud až do ráže 500 Nitro Express. Zbraň je opatřena lůžkovým závěrem systému Purdey, tedy dvojitým hákem s prodlouženým podélným uzamykacím klínem. Třetím uzamykacím prvkem je prodloužení lišty mezi hlavněmi, které zapadá do výřezu v lůžku hlavní. V tomto prodloužení je kruhový otvor, kterým prochází příčný čep. Tento třetí uzamykací prvek je nazýván podle svého vynálezce, birminghamského puškaře Greenera. Toto od počátku osvědčené a dnes klasické uspořádání bylo a je základem robustní a spolehlivé konstrukce. Žádné experimenty, solidní klasika.
Dnes stojí základní model 88 B Safari lehce pod 14 000 eur. To není pakatel, ale ve srovnání s cenami zakázkově vyráběných zbraní od puškařských firem, vyrábějících individuálně, je to citelně méně.


Heym Jumbo


Jumbo

Dvojáky v superrážích 600 Nitro Express a 577 Nitro Express byly a dosud jsou zakázkovými výrobky. Žádná malosériová výroba, která vše zlevní, ale výroba kusová na objednávku. Částka 50 000 euro v těchto případech není až tak neobvyklá. Záleží na značce. Čím vyhlášenější nebo spíše proslulejší, tím více se platí. Ale i zde přišel Heym s příjemnou novinkou-redukcí ceny.
Nejnovější přírůstek Heymovy rodinky dvojáků se jmenuje Jumbo, přesněji 88 B/SS Jumbo a je jakousi korunou nebo spíše třešničkou na dortu řady 88 B Safari. Vyrábí se na rozdíl od zbraní týchž ráží u konkurence v malých sériích. Předpoklad celkově nevelkého počtu vyrobených kusů, stejně jako výroba nového upraveného systému postranních zámků vedla k zdvojnásobení ceny oproti klasickému modelu 88 B Safari. Základní verze v ráži 600 Nitro Express stojí 30 400 euro, ale je to stále méně než individuální výroba třeba u vyhlášených fírem v Anglii. I tak je částka kolem 750 000 našich korun úctyhodnou investicí do nové, v zásadě minimálně zdobené zbraně. K dispozici jsou i ráže 470 Nitro Express, 500 Nitro Express a 577 Nitro Express.
A co za takovouto cenu zákazník dostane? Leží před námi dvoják v ráži 600 Nitro Express o celkové délce 1042 mm s hlavněmi délky 610 mm. Třetí uzamykací prvek lůžkového závěru již není Greener jako u základní řady 88, ale Purdey . Toto uspořádání umožňuje kromě jiného rychlejší nabíjení, k čemuž pochopitelně přispívají i vyhazovače. Vše kovové je z oceli. Žádné vylehčení lehkými slitinami. To by se zřejmě nevyplatilo a nebudilo by to důvěru. Odemykání závěru se provádí klasicky pomocí osvědčené Scottovy temenní kličky a zajištění řeší posuvná pojistka na krku pažby. Spouště jsou dvě. Používání jednospouští u dvojáků do tropů se všeobecně nedoporučuje. Dvě spouště u této zbraně představují dva prakticky nezávislé mechanismy, takže při (byť nepravděpodobné) poruše jednoho mechanismu je stále ještě možno vystřelit z druhé hlavně. V případě poruchy jednospouště má slon výhodu na své straně… Mechanismus je také jištěn proti zdvojenému výstřelu. To by zřejmě bylo opravdu moc. Alespoň to tvrdí ti, kdo něco podobného u zbraně v tropické ráži zažili. Zbraň váží v nenabitém stavu poctivých 5,8 kg, což je na zbraně v této ráži spodní hranice. Při střelbě se ukázalo, že právě nízká hmotnost je negativem. Staré britské dvojáky v této ráži vážily o půl až kilogram více a puškaři věděli proč.
Vzhledem k předpokládanému nasazení zbraně na krátké vzdálenosti je zbraň vybavena hledím Express s jedním zářezem. Další sklopné plátky hledí by byly přebytečné, čili k ničemu.
Pažba byla vybrána klasicky německá, opatřená pistolovou rukojetí a zaoblenou lícnicí. Předpažbí je masivní a široké. Rybina je ostrá. Spoušťový oblouček z oceli je prodloužen až takřka k čepičce pistolové rukojeti pažby, čímž je mimo jiné zesíleno nejslabší místo pažby-její krk. Botka je gumová.
Slícování dílů je provedeno ručně a je perfektní.
Při testu, který se zbraní v ráži 600 Nitro Express provedli kolegové v Německu, se ze zbraně střílelo v sedě, což při více než čtyřech výstřelech pro střelce bylo mučením. Náboje se střelami o hmotnosti 58,3 g pocházely od firmy Wolfgang Romney z Petershagenu
Při třech dvojicích výstřelů na 50 metrů bylo dosaženo rozptylu 105 mm. Při střelbě vstoje to bylo o něco horší.

K čemu?

Zbraň je v první řadě určena pro profesionální lovce v Africe, kteří něco takového skutečně potřebují a samozřejmě pro ty, kdo chtějí prostě mít velkou ráži.Čím si vysvětlit renesanci zbraní ve výkonných a starých tropických rážích? Těžko říci. Zveře v Africe rozhodně nepřibývá a přitom přibývá zbraní v afrických rážích. Nabízí je stále řada výrobců. Nelze jinak, než připsat tuto renesanci nostalgii po starých časech. Tyhle zbraně a tyto ráže jsou připomínkou starých zašlých časů, kdy svět fungoval podle nějakých pravidel, doby, kdy gentleman byl gentlemanem a pouhý zbohatlík byl dlouho nejvyšší společností přijímán…no jako pouhý zbohatlík. A zbraň v příslušné ráži od dobré firmy byla chápána jako symbol příslušnosti k té dobré společnosti.
Je otázkou, kolik ze zbraní, vyrobených dnes v afrických (safari) rážích skutečně navštíví černý kontinent. Mnozí přátelé tropických ráží experimentují se zbraněmi tohoto druhu v Evropě a nepouštějí se za moře. Lov nepotřebují a trefují třeba terče. Dělá se to i u nás. Ostatně neopominutelný je také sběratelský zájem o tyto zbraně. Dvoják v tropické ráži se určitě ve vitrině či trezoru nebo dokonce na zdi krásně vyjímá. Možná bude i zajímavou investicí, pokud vlna nostalgie po starých zašlých časech vydrží.
Dvojáky Jumbo Heym nenabízí jenom v Evropě, ale velmi intenzivně se propagují také v USA, kde zřejmě končí nemalá část jejich produkce. Podíváme-li se do nabídky tamního zastoupení firmy Heym, dvojáky jsou hned na prvním místě.
Vyvíjejí se také nové tropické ráže, které stařečky 600 Nitro Express a 460 Weatherby Magnum strčí do kapsy a v konfrontaci s útočícím sloním samcem by zřejmě zvítězily. Mám na mysli třeba ráži 577 Tyranosaurus s energií střely 13 700 J.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2008. V časopise pochopitelně najdete mnohem více obrázků.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· PHP HomePage
· Microsoft
· NASA
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt