Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 76 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Malorážka Marlin 1897
Posted on Saturday, 05. February 2011 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Americké zbraně se k nám nikdy nedostávaly ve velkých počtech. Ani za světových válek, ani po nich. Evropa si většinou vystačila sama. Především ve zbraních civilních. A tak se u nás americké civilní zbraně často nevidí.
O malorážkách to platí dvojnásob, ale výjimka potvrzuje pravidlo.

marlin A tak se stalo, že se mi na stole objevila americká malorážka Marlin 1897. Má ráži 22 Long Rifle, celkovou délku 1020 mm a hlaveň v délce 610 mm.

Marlin 1897


Marlin 1897
Muška a detail zakončení zásobníku


Marlin 1897
Povytažené pouzdro zásobníku.


Firma Marlin Firearms začala opakovací malorážky, nabíjené pohybem páky pod pažbou, tvořící současně lučík (lever action) vyrábět od vzoru 1891. Údajně to byly vůbec první malorážky s tímto způsobem ovládání závěru. Po vzoru 1891 následoval vzor 1892 a nakonec 1897. Všechny zkonstruoval spolu s řadou dalších Marlinových kulovnic pilný konstruktér a puškař Lewis Lobdell Hepburn (1832-1914), jenž s firmou spolupracoval od roku 1889 (předtím pracoval pro firmu Remington) až do roku 1910, kdy cestou do práce ve věku 78 (!) let uklouzl a až do smrti byl upoután na lůžko. Je známa dlouhá řada patentů tohoto konstruktéra, jenž se zabýval právě pákovými opakovačkami.

Tyto patenty mají spolupracovníci G-I a čtenáři, kteří stránky finančně podporují, k dispozici již od srpna 2007.

Malorážka vzoru 1897 byla první, kterou bylo možno rozložit na dvě části jen vyšroubováním jednoho šroubu a natažením kohoutu do zadní polohy. To už Marlinovým malorážkám zůstalo a pan Hepburn si svůj vynález pojistil patentem číslo 584,177 z 8.června 1897.

Marlin 1897


Marlin 1897

Marlin 1897

Marlin 1897
Šroub, spojující obě části zbraně

Malorážky modelu 1897 se vyráběly jen do roku 1916 a vyrobilo se 81 000 kusů. Můžeme-li soudit dle současné nabídky amerických prodejců použitých zbraní, vyráběly se s různými typy pažeb, průřezy hlavní a úpravami mířidel. Zdá se, že zbraň s hlavní kruhového průřezu, kterou jsme měli k dispozici, patří k těm nejběžnějším, resp. v době vzniku nejobyčejnějším. Zatímco předchozí vzory se vyráběly i v silnějších rážích, vzor 1897 se vyráběl jen v rážích 22 Short, 22 Long a 22 Long Rifle.

Když výroba vzoru 1897 skončila, nebyl to konec, ale spíše začátek. Od roku 1922 se začala vyrábět prakticky totožná zbraň, označovaná jako model 39. Později přišel model 39A a nástupkyně této malorážky jsou v nabídce ctihodného amerického podniku dodnes, nyní jako Golden 39A. Vyrobily se údajně „miliony kusů“, ale přesnějšího čísla jsem se nedopátral. Malorážky modelu 39 se dostaly i do limitované série k výročí firmy v roce 1970. V roce 1997, když měla slavná malorážka výročí, byla vyrobena dokonce limitovaná série jubilejních zbraní. To se u malorážek hned tak nestává.

Naše zbraň má výrobní číslo 209374. Podle něj by měla být vyrobena v roce 1900. V Americe zřejmě dlouho nepobyla a asi zde nebyla ani prodána. Byla totiž přivezena do Evropy a v Belgii prošla zkušebnou v Lutychu. Svědčí o tom jak belgické značky na levé straně hlavně, skryté decentně pod předpažbím, aby nerušily „americký“ vzhled zbraně, tak další dvě značky na kohoutu.

Marlin 1897Zbraň zřejmě doputovala do Evropy jako zboží při dovozu obchodní firmou a nikoli při dovozu individuálním. Turista či vracející se emigrant „amerikán“ by se s přezkušováním malorážky zřejmě nezdržoval, ale možná se mýlím.

Zbraň je standardního provedení, s charakteristickým stavitelným hledím.

Marlin 1897

Marlin 1897


Na hlavni je vedle signatury výrobní firmy také soupis aplikovaných (Hepburnových) patentů. Chybí zde však patent z roku 1897. Ten je vyznačen až na vnitřní straně pouzdra závěru, což podporuje tezi, že k výrobě Marlinů vz.1897 byly ještě dlouho používány některé součástky, vyrobené pro vzory 1891 a 1892. U pouzdra závěru to možné nebylo, neboť zde došlo oproti předchozím konstrukcím ke změnám.

Marlin 1897

Marlin 1897

Marlin 1897

Na zbrani nejsou viditelné žádné individuální úpravy a vedle kovu je v dobrém stavu i dřevo, na němž se najde jen nemnoho otlačků. Hlaviště zakončuje firemní tmavě hnědá botka s logem výrobce.

Marlin 1897

Problémem je však hlaveň, která je vydutá. Jak pravil stávající majitel „Střílelo se z toho kde co a podle toho zbraň dopadla.“ Mechanismy však fungují na jedničku.


Jan Tetřev 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· Dell
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt