Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 74 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: Nils Drejholt: Firearms of the Royal Armouries
Posted on Thursday, 10. February 2011 @ 07:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Když je před průměrně vzdělaným českým občanem hovořeno o švédských muzeích, zpravidla brzy převede řeč na skutečnost, že v nich najdeme leccos z toho, co švédští žoldnéři naloupili v Čechách a zvláště v Praze za třicetileté války. A má pravdu. Ostatně podobné návštěvy švédských vojsk zažila v minulosti také polská Varšava, Pobaltí, Ukrajina, Německo.

Na běhu dějin již nic nezměníme a buďme rádi, že se ve Švédsku, jemuž se vyhnula většina evropských válek 19. a 20.století, zachovala řada vynikajících muzejních sbírek, sbírky zbraní nevyjímaje.

Jedním z dokladů této skutečnosti je i kniha Nilse Drejholta, která je prvním dílem připravované řady katalogů, mapujících palné zbraně ze sbírek švédských králů, uložené v proslulé stockholmské Livrustkammaren, tedy královské zbrojnici.

Autor využil právě oněch výhod, které skýtá staletá nevydrancovaná a nerozkradená sbírka, u níž je archivními dokumenty dobře doloženo, kdy a za jakých okolností do ní které zbraně v minulosti přišly a v níž se také většina těchto zbraní dochovala. Nils Drejholt nám díky těmto možnostem představuje zbrojnice dvanácti švédských panovníků, panovnic nebo příslušníků panovnických rodin tak, jak je dokázal rekonstruovat a zdokumentovat. Začíná proslulým Gustavem Adolfem a končí korunním princem Karlem Augustem (+1810).

Zbrojnice dalších švédských králů z rodu Bernadottů budou zřejmě představeny v připravovaných dalších dílech.

Vzhledem k době, kdy vládli majitelé v knize publikovaných zbraní, najdeme zde zbraně doutnákové, kolečkové a křesadlové. Z perkusních jsou zde pouze ty, které byly později transformovány ze starších systémů.

Rozhodující většina zbraní je bohatě zdobena, v novější době stále více převažují zbraně civilní nad vojenskými.

Pokud se jedná o původ zbraní, rozhodně zde nedominují palné zbraně švédské, ačkoli jich směrem k mladším obdobím výrazně přibývá. Velkou část publikovaných sbírek představují zbraně německé (Norimberk, Suhl), holandské, belgické, ruské, italské a velmi bohatě je zde honosnými pracemi zastoupena Francie.

Záznam o každé zbrani začíná jejím nejstarším známým popisem, který autor nalezl ve starých inventářích nebo přírůstkových knihách. Tento popis je ve (staré) švédštině, ale hned pod ním najdeme anglický překlad. Pak následuje moderní popis, obsahující také základní technická data včetně hmotnosti. Pod popisem jsou odkazy na starší katalogy a zmínky o zbrani či jejím výrobci v odborné literatuře.

K většině zbraní, případně jejich párům či větším souborům najdeme v knize také jednu či více černobílých fotografií, případně i detaily, někde včetně puškařských značek. Zvláště pozoruhodné kusy jsou fotografovány barevně.

Kniha je pro lepší orientaci doplněna rejstříky. Nejsou zde jen běžné místní, jmenné a věcné rejstříky, ale také rejstříky zkušebních nebo kontrolních značek, značek puškařů, pažbařů a hlavňařů, autorů výzdoby, nápisů, zemí a jednotlivých kategorií zbraní (dvojky, jednušky, trojáky…). Samozřejmostí je také seznam použité literatury.

Práce Nilse Drejholta nepochybně patří ke kvalitním publikacím, které mapují a zpřístupňují světové muzejní sbírky. Je koncipována tak, aby současně uspokojila jak milovníka zbraní "amatéra", tak profesionálního badatele.Nils Drejholt: Firearms of the Royal Armouries. Livrustkamaren-The Royal Armoury, Stockholm, 1996. 372 s., 350 SKR.


 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt