Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 18 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Krásná neznámá
Posted on Friday, 25. February 2011 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Z éry perkusních zbraní se nám dochovala řada vynikajícím způsobem zpracovanýchbrokovnic od puškařů z naší země i zahraničí. Ostatně nejznámější a možná i nejlepší český puškař Antonín Vincenc Lebeda se proslavil právě svými perkusními zbraněmi, mezi kterými je i řada brokovnic.

 V tomto článku vám však představíme velmi pěknou perkusní zbraň, kterou její výrobce nesignoval.

nesignovaná

Signatura není ani na liště mezi hlavněmi, ani na zámkových deskách, ani na spodní straně hlavní, ani na vnitřní straně zámků. Snad byla na kazetě, v níž mohla být zbraň dodána, ale to už je pouhá domněnka.
Perkusní dvojka se do Východočeského muzea v Pardubicích dostala v roce 1976 nákupem ve starožitnostech podniku Klenoty. Už tehdy na ní chybělo i značení původního majitele, jehož medailonek na spodní straně předpažbí kdosi raději odloupl. Snad aby se nevědělo, kde znárodňoval.

Nesignovaná

Puškař ji vyrobil někdy v 60.letech 19.století. Zbraň byla součástí páru nebo možná ještě většího souboru stejných nebo podobných zbraní od téhož výrobce. O tom svědčí číslo 2 na krku pažby.


Výrobce použil hlavně z růžového (též tureckého) damašku., na nichž je dodnes zachována původní povrchová úprava. Hlavně jsou s lůžkem spojeny pomocí háku a s předpažbím pomocí klínku. Mosazná kuželková muška je umístěna poměrně daleko od ústí. Lišta mezi hlavněmi nejvíce připomíná damašek vodový.

Nesignovaná


Zadní okraj hlavní je bohatě zdoben arabeskami. Mezi kohouty je pak na liště ve zlacené kartuši na zdrsněném ztmaveném podkladu rytý kamzík. Technika zlacení a rytiny na ztmaveném podkladu je charakteristická pro celou zbraň, která je zdobena celoplošně.

Nesignovaná

Pistony jsou umístěny v mušlích s masivními chránítky proti odletování střepinek. O používání zbraně svědčí mimo jiné také koroze kolem nich.
Na výzdobu lišty navazuje výzdoba jazýčku lůžka hlavní, kde mezi rostlinnými motivy dominuje krásný sedící myslivec s loveckou puškou.

Puškař použil ve své době progresivní konstrukce zadních perkusních zámků. Zámkové desky jsou ploché, rozdělené opticky i výškově na dvě pole. V zadních polích najdeme figurální motivy ve zlatých kartuších (vpravo lovečtí psi, vlevo roztomilí zajíčci ušáčci). Přední pole zámkových desek pokrývají listy, propojené zlacenými úponky.

Nesignovaná


Nesignovaná


Nesignovaná


Nesignovaná


Celoplošně zdobeny jsou i ploché kohouty, které opět pokrývají listy a figury ptáků v kartuších. Okraje bicích ploch kohoutů tyto bicí plochy přesahují, čímž brání odletování střepinek zápalek a chrání oči střelce před zraněním.
Kovový spoušťový oblouček má vpředu ozdobnou volutu a je celoplošně zdobený. Výzdobě dominuje roztomilá postava usměvavého lovce s puškou, holí a fajfkou.

Nesignovaná

Jedinou stopou, kterou nám ke své identifikaci ponechal výrobce, je značení na spodní části dnových šroubů. Nezanechal je však výrobce celé zbraně, ale pravděpodobně výrobce hlavňového polotovaru nebo dokonce některý jeho zaměstnanec. V patvarech, které kdosi dost neuměle provedl do materiálu, se dají rozlišit písmena HLM, která nám však nic neříkají.

Nesignovaná


Nesignovaná

Zbraň je polopažbená. Ořechová pažba s lícnicí je opatřena tmavší lesklou původní politurou. Na krku je zdobena a zdrsněna řezanými motivy úponků a vinných listů, přičemž tentýž motiv se opakuje na předpažbí.

Nesignovaná

Ačkoli tato perkusní dvojka na první pohled budí dojem vynikající zachovalosti, tento první pohled klame. Zřejmě se intenzivně používala k lovu a v pažbě najdeme několik opravených prasklin. To jí ovšem na kráse nic neubírá. Ačkoli nevíme, kdo a pro koho ji vyrobil, je jisté, že byla určena pro movitého zákazníka, který ani bohatě zdobenou a drahou zbraň neváhal použít k lovu a ne vždy s ní zacházel tak, jak se sluší a patří.

Jan Tetřev


Foto: Jana Procházková

Tento článek vyšel ve Speciálu Střelecké revue, věnovaném brokovnicím.


Střelecká revue
Střelecká revue

 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt