Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 100 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Osmapadesátka bez zbrojáku
Posted on Friday, 08. April 2011 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Útočná puška vz.58 je klasika a v naší populaci je stále dost mužů, kteří s ní na vojně sloužili. Někdo na ni vzpomíná s láskou a nostalgií a jiní by na tuto dobu s radostí zapomněli. Tato dnes už přes padesát let stará zbraň ovšem zajímá i ty, kdo na vojnu jít nemuseli nebo se jí v minulosti úspěšně vyhnuli. A nesmíme zapomenout ani na to, že osmapadesátka stále slouží i v naší stále menší a stále víc se v zahraničí vyskytující armádě. Osmapadesátka prostě zajímá většinu správných českých, moravských, slezských (i slovenských) chlapů a mnohé ženy.

lm-58

Získat dnes osmapadesátku do vlastnictví je a není problém. Kdo se spokojí se znehodnocenou zbraní, ten ji pořídí za tisícovku a nějakou korunu k tomu. Je to hezké, ale nepohybuje se to, ani to nestřílí. Funkční řez, který se hýbá, ale zase nestřílí, je sice o pořádný kus lepší a dražší hračka, ale pořád to nestřílí a nestřílí. Pak jsou tu samonabíjecí verze osmapadesátky. Na ty je potřeba zbrojní průkaz, víc peněž, ale střílí to, byť nikoli dávkou. Těch, kteří mají šanci získat osmapadesátku v „plnotučné“ verzi střílející dávkou, je pouze málo, protože naše policie výjimkami k držení zakázaných zbraní (střílejících dávkou) rozhodně nehýří.

LM 58

Po letech dohadů a pokusů nyní přichází na trh osmapadesátka, která střílí dávkou a přitom k jejímu získání nepotřebujete zbrojní průkaz. Ačkoli se o to prý již pokoušelo několik firem, teprve holické firmě PPK (Zbrojovka Holice) se povedlo transformovat „ostrou“ osmapadesátku na slepé náboje tak, aby vyhovovala náročným podmínkám Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

 

Bez zbrojáku

„Myslím si, že střílející osmapadesátka bez zbrojáku je zajímavý produkt, který na našem trhu prostě chybí. Tuším tu mezeru a rozhodli jsme se ji zaplnit. Naši zákazníci kterým netajíme naše práce na modifikaci osmapadesátek, tuto zbraň poptávali. Pokud vím, na stejném problému se pokoušely pracovat nejméně dvě další firmy, ale když zjistily, že my už jsme hodně daleko, tak toho nechaly. Bylo to prostě ve vzduchu.“ Řekl nám spolumajitel firmy holické zbrojovky Pavel Kupec. „Toto řešení není zajímavé jen pro sběratele a nostalgiky, ale také pro členy klubů vojenské historie, které se začínají věnovat naší armádě v letech, kdy zítra již znamenalo včera. Pro střelbu na ukázkách to je ideální zbraň, která velmi dobře řeší problém bezpečnosti. Střílí  dávkou, rámusu nadělá dost a přitom se nemusíte bát, že někoho trefíte.“

 

LM 58

Lidové milice 58

Typové označení nové zbraně je LM 58. Číslo 58 je srozumitelné, ale zajímavá jsou ta písmena. Prý znamenají Lidové milice, což nám vesele (jak pro koho) evokuje dobu nedávno minulou a ozbrojenou složku, která těmito zbraněmi disponovala. „Ony ty milice byly a nebyly armáda. Tak napůl. A tohle je taky tak napůl zbraň.“ Řekl nám Pavel Kupec.

Vzhled staronové zbraně stoprocentně odpovídá útočné pušce vz. 58. Zákazník si dokonce může vybrat, jestli chce zbraň se sklopnou ramenní opěrkou (sklopkou) nebo s pažbou (tzv. pádlo). Nová zbraň kategorie D vzniká z použitých kusů, takže samopaly mají už při prodeji patinu, za kterou se jinde připlácí.

Zásobník se používá stejný jako u osmapadesátky a kromě značení zbraně na první pohled nepoznáte, že se jedná o civilní provedení. Uspořádání mechanismu a technické řešení, které znemožňuje nabití ostrého náboje, si výrobce zatím nepřeje publikovat s tím, že dalo hodně práce a pokud se s ním chce konkurence seznámit, může si jeden kousek objednat. Ostatně prý to tak dělá i u dalších výrobků.

„Je to udělané tak, aby se do zbraně nedal nabít ostrý náboj. A kdyby se to někomu náhodou stejně povedlo, tak se mu zbraň při prvním výstřelu  řízeně rozpadne,“ řekl nám o technickém provedení Ladislav Kožina, který se na vývoji podílel. „A předělat to zpátky na ostrou verzi? To snad raději vyrobit novou zbraň. Tudy cesta nevede.“

 

LM 58

Na střelnici

S útočnou puškou LM 58 jsme se vypravili na střelnici. S sebou jsme vzali velkou zásobu nábojů ráže 7,62x39 Blank, tedy cvičných (slepých) nábojů pro samopal  vz.58. Nešlo o vojenské cvičné náboje, ale o jejich civilní provedení, schválené CIP pro civilní užití. Navíc tyto náboje jsou levnější než například náboje 9 mm Luger Blank. Než Pavel Kupec napáskoval šest zásobníků, zkoušeli jsme, jak to funguje. Zvuk výstřelu byl velmi autentický a zcela jistě nepřeslechnutelný. Plamen na ústí jako kdyby klasické osmapadesátce z oka vypadl. Zbraň fungovala naprosto bezchybně jak v režimu střelby dávkou, tak při střelbě jednotlivými ranami. Nevyskytlo se ani selhání náboje. Vše šlo jak mělo. Během necelé hodinky jsme z jedné zbraně vystříleli šest zásobníků a necelý sedmý, abychom z dvou set patron pro nás určených nepřivezli domů ani jednu. Protože záhy poté přivezli z firmy na zkoušku funkce bednu dalších samopalů, povyražení pokračovalo v síle pěšího družstva. Byl to skutečně úchvatný zážitek, který nám připomněl doby dávno minulé.

Kdo na vojně střílel z osmapadesátky slepými, ten ví, že každý líc má i svůj rub. U střelby slepými náboji z osmapadesátky je to čištění zbraně. Tedy ono je to poněkud špinavější u každé zbraně, ze které se střílí slepými náboji. Takže jsme si procvičili také čištění osmapadesátek. Jako za starých (dobrých/špatných) časů.

 Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2011.

Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt