Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 46 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Brokový čtyrák
Posted on Wednesday, 27. April 2011 @ 06:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Lovecké palné zbraně se čtyřmi hlavněmi jsou nepochybně atraktivní, málo početnou skupinou zbraní.
Přinášíme vám článek, publikovaný před časem ve Střelecké revue, ale obrázků, těch je mnohem víc...

Běžný laik u čtyráků obdivuje nebývalý počet hlavní, pro něj neuvěřitelný nebo alespoň nevídaný.
Výrobce a milovník zbraní ocení řemeslné mistrovství a technickou invenci, myslivec bude uvažovat nad praktickým využitím takové zbraně, zvláště v souvislosti s její hmotností.

Pravdou je, že lovecké zbraně se čtyřmi pevnými hlavněmi ve svazku jsou dost vzácné.Tuto skutečnost dokládá fakt, že ve známých světových sbírkách je uloženo celkem nemnoho těchto zbraní.Historie jejich vzniku spadá minimálně do 18.století, dochovalé exempláře z této doby jsou tudíž opatřeny křesadlovými zámky.

U nás jsou známy zbraně, které vyráběl pražský puškař Burghardt na konci 18. a na počátku 19.století.

Historii čtyráků neukončil ani přechod na perkusní zámky. Došlo však k výrazným změnám v architektuře zbraně. Na rozdíl od křesadlových zbraní již nepatřil ke každé hlavni jeden zámek, ale zbraň byla odpalována zpravidla dvěma kohouty, jejichž úderné plochy se sklápěly tak, aby dopadaly na vybraný piston. Vznikají také čtyřhlavňové zbraně, u nichž je hlavňový svazek otočný jako u kozlic (wendrů), takže horní i dolní pár hlavní mají svá vlastní miřidla. U nich již puškař nemusel zajišťovat soustřel čtyř, ale pouze dvou hlavní. Z éry perkusních zámků jsou u nás známé čtyráky pražských puškařů Jana Burdy, A.V.Lebedy a Ant.Kehlnera.

Na rozdíl od mnoha jiných netradičních řešení se čtyřhlavňové lovecké zbraně udržely také mezi zadovkami a jsou v malé míře (pro milovníky neobyčejných konstrukcí) vyráběny doposud. Čtyráky byly vždy drahé. Představují vrchol puškařského umu a trpělivosti.Postavit kulový čtyrák tak , aby všechny hlavně měly shodný nástřel není žádná maličkost a jen málo puškařských mistrů zvládlo takovou zbraň vyrobit.

V nabídce ferlašských a suhlských puškařů jsou zastoupeny jako drahá lahůdka i na počátku 21.století. Dnes jsou to zpravidla zbraně, kombinující dvě brokové, jednu kulovou a jednu malorážovou hlaveň, jindy jsou nahoře vedle sebe dvě brokové a pod nimi dvě stejné kulové hlavně.

V jedné české sbírce je uložena čtyřhlavňová perkusní brokovnice, jejíž osudy musely být v minulosti více než zajímavé.

Zbraň o celkové délce 1220 mm má hlavně ráže 14,5 mm ve dvou párech nad sebou a váží 3,8 kg.Byla původně křesadlová. Zámky jsou postranní, v zámkových deskách jsou evidentně výřezy pro pánvičky, které jsou nahrazeny masivními ocelovými půlobloučky, o něž se opírají bloky kovu se zasazenými pistony, fixované do původních zátravek.

Na deskách jsou také patrné zaslepené otvory po šroubech a součástech mechanismu křesadlového zámku. Transformaci dokládají také kohouty všech čtyř zámků. Jsou sice ploché, stejně jako zámkové desky, ale nejsou na nich žádné pozůstatky původní výzdoby, zatímco zámkové desky jsou kromě signatury výrobce střídmě zdobeny rostlinným ornamentem.Hlavně mají kruhový průřez a nestejnou délku. Horní pár hlavní, jež jsou odpalovány zadním párem zámků, má délku 81 cm, spodní pár, odpalovaný předním párem zámků,měří pouze 70,5 cm.

Háky dnových šroubů horního páru hlavní zapadají do otvorů v čele lůžka hlavní a spolu s klínkem v předpažbí zajišťují spojení svazku s pažbou. Výstupky dnových šroubů spodních hlavní svazek nijak pevně nefixují,(slouží jako matice pro dotažení dnových šroubů) a pouze zapadají do zadlabaných otvorů v předpažbí.

Další zajímavost hlavňového svazku odhalí pohled do ústí hlavní, respektive do prostoru mezi nimi. Tento, z hlediska funkce zbraně hluchý prostor, využil konstruktér k umístění ocelového nabijáku. Jeho hlavice ve tvaru hvězdice je uzpůsobena tak, aby přesně kopírovala okraje jednotlivých hlavní. Zasunutý nabiják dosahuje až k okrajům dnových šroubů horních hlavní. Proti vypadnutí a nežádoucímu pootočení je fixován pružinkou se západkou, umístěnou pod hlavněmi.Zdola u zadního okraje pravé horní hlavně je vyražena signatura výrobce hlavní. Bez problémů z ní lze přečíst pouze část "MBRET". Před písmenem M je ještě část dalšího písmene, snad D nebo O. Je zřejmé, že signatura hlavňaře není dochována celá. Chybějící první písmena nabízejí celou škálu možností, ale v dostupných seznamech světových i francouzských puškařů nebylo žádné odpovídající příjmení nalezeno.Každý ze čtyř zámků je ovládán jednou spouští. Mechanismy fungují. Na zámkových deskách jsou zbytky signatury výrobce zbraně. Ačkoli na první pohled působí signatura nadějně, ve skutečnosti je silně poškozena mechanickým odstraňováním koroze ze zbraně v minulostí. Detailní pohled na zámkovou desku odhalí stopy hrubých poškození. Z původní výzdoby zámkových desek zbylo minimum. Zbytky výzdoby jsou soustředěny právě kolem zbytků signatury. Bezpečně lze proto konstatovat pouze to, že výrobce zbraně pracoval v Paříži. Jeho příjmení se zatím rozluštit nepodařilo.

Souprava zbraně je železná, nese, stejně jako hlavně a zámky, stopy odstraněné koroze, ačkoli rozhodně není tak poškozená jako zámkové desky. Výzdobu jednotlivých součástí tvoří především ryté geometrické motivy, kombinované místy s rostlinným ornamentem. Před spoušťovým obloučkem najdeme stylizovanou rytinu labutí.

Výzdoba a celkové pojetí zbraně ji řadí mezi francouzské práce poslední čtvrtiny 18. a počátku 19.století.

Zbraň je polopažbená, opatřená pažbou s pistolovou rukojetí a lícnicí, zakončenou ocelovou botkou. Již první pohled na černě mořenou pažbu s nepoškozenou rybinou vzbudí určité pochybnosti, které podpoří podivný nápis "Duploye", vykládaný na lícnici (!).

Demontáž zbraně pochybnosti jen potvrdí. Nekvalitní (ale funkční) zadlabání bez začištění jednotlivých ploch, stejně jako použité dřevo, dokládají, že pažba byla k této zbrani vyrobena až později a v podstatně horší kvalitě, než odpovídá původnímu zpracování zbraně.

Lze tedy předpokládat, že nové zapažbení může mít souvislost buď s transformací na perkusní systém, nebo k němu došlo až později, poté, co byla původní pažba zničena či nevratně poškozena.Přesto, že se nepodařilo odpovědět na všechny otázky o původu a osudu popisované zbraně, jedná se bezesporu o jednu ze zajímavých ukázek cest, jimiž se ubíralo evropské puškařství ve snaze zvýšit palebnou kapacitu loveckých zbraní.

Je také dokladem skutečnosti, že i kvalitní zbraně starších systémů, se transformovaly na systémy nové. Na závěr je nutno poznamenat,že výměnou původní pažby za současnou,došlo k nevratnému poškození zbraně a dost zásadní devalvaci její historické hodnoty.

Zbraně podobné konstrukčně i stylově zbrani zde popisované, lze vystopovat v některých světově proslulých sbírkách. Není bez zajímavosti,že všechny zbraně byly vyrobeny ve Francii přibližně ve stejné době, stejně jako zde představená zbraň.

Ing.Čestmír Marek


 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt