Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 73 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: TESÁKY ZA CÍSAŘE PÁNA
Posted on Monday, 02. May 2011 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Za časů Milouše Jakeše neblahé paměti byla nám coby studentům naordinována návštěva Muzea revolučních tradic v Hradci Králové (zkratka MRT). Nikdy nezapomenu na průvodce-soudruha, který nám vyprávěl o „imperialistické“ válce roku 1866 a ukazoval nám údajnou šavli rakouského jezdectva. Ve vitrině, ke které směřovala jeho ruka, však visel rakouský ženijní tesák vzor 1853.

tesaky Na moji připomínku, že se docela jistě nejedná o jezdeckou šavli, reagoval soudruh průvodce velmi podrážděně, neb diskutovat o pravdách stranou zjevených se nesmí.

Vojenské tesáky patří zcela jistě k zajímavým sbírkovým předmětům. Najdeme je skoro v každé muzejní sbírce zbraní a může se jimi pochlubit řada soukromých sběratelů. Nejčastěji se na našem území pochopitelně vyskytují tesáky rakouské, respektive rakousko-uherské provenience.
Ve výzbroji technických jednotek, kterým se v rakouské armádě říkalo pionýři nebo sapéři (vzpomeňme na sapéra Vodičku ze Švejka), by představovala klasická šavle v zásadě zbytečnost. U těchto jednotek se předpokládal přímý kontakt s nepřítelem spíš výjimečně a víc než šavličku potřebovali vojáci nástroj, který by jim umožnil něco přeseknout, opracovat kus dřeva a podobně.

tesák
Těžší a lehčí provedení tesáku vzor 1853 (1853/62). Délka obou zbraní je takřka shodná. Liší se jen šířkou čepele a pochopitelně rozměry pochvy.

Práce na vývoji tesáku pro rakouské sapéry probíhaly už někdy v letech 1846 až 1847. Ačkoli vznikal tesák, v oficiální terminologii se stále mluvilo o šavli (Pioniersäbel). Protože za napoleonských válek a krátce po nich se v Evropě (Francie) objevily poměrně nepraktické tesáky, jejichž tvar vycházel z antických mečů, bylo v roce 1847 v každé setnině sapérů několik mužů zkušebně vybaveno tesáky tohoto druhu s pilovým hřbetem čepele, ale to bylo všechno.
Poněkud úspěšnější, ale stále ještě neúspěšný byl plukovník baron s typicky německým jménem Schlechta. Ten se pokusil vytvořit opět tesák s pilovým hřbetem čepele. Zuby však nebyly na celé délce hřbetu. V hrotu čepele jeho zbraně byl otvor, který měl sloužit k upevnění druhé rukojeti a ze zbraně se tak stala dvojmužná pila nebo alespoň pila, kterou byly možno držet oběma rukama. Vlastní rukojeť byla rohovinová, rýhovaná, se zahnutou hlavicí napodobující šavle uherské provenience. Jenomže rakouští pionýři již v té době měli ve výzbroji pily, takže Schlechtův nápad byl poněkud mimo mísu a zbraň snad dostaly dvě setniny.
V roce 1847 byl proto narychlo zaveden velmi jednoduchý tesák vzor 1847 s masivní širokou čepelí. V revolučních letech 1848 bylo těchto zbraní vydáno 5500, ale ukázalo se, že mají špatně upevněné střenky rukojeti a stále to není ono.


Předměty na fotografiích v tomto článku pocházejí ze sbírek Východočeského muzea v Pardubicích.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009. Tam si také můžete přečíst úplné znění.


Střelecká revue
Střelecká revue 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt