Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 93 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: POKLAD ZE SEVERU
Posted on Friday, 10. June 2011 @ 06:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Při nedávné návštěvě  v pražské galerii TopArms Gallery jsme měli možnost vidět unikátní kolekci pěti zbraní se skandinávskými křesadlovými zámky.

jonas schertiger
Zatímco na ostatních zbraních z této unikátní kolekce jsme nacházeli pouze značky nebo monogramy puškařů (ve Skandinávii to je obvyklé), výrobce luxusní zbraně, kterou vám představíme, dokážeme přesně pojmenovat, což u skandinávských zbraní je spíše výjimkou než pravidlem.


Na pažbě je hned za jazýčkem dnového šroubu zasazena ozdobná mosazná destička, do které je vyryt nápis
„I.S´C´HERTIG
ER S:M“.
Někomu to možná připomíná jakousi chaotickou změť písmenek nebo dokonce kód, ale kdo má světový seznam puškařů pana Heera nebo alespoň katalogy světových muzeí či ještě lépe aukčních síní, může začít hledat.

Mistři Schertigerové

Záhy zjistí, že výrobcem zbraně je Jonas Schertiger (*1666, +1715).  Tento výrobce pocházel z puškařské rodiny z Pomořanska, které tehdy patřilo švédské koruně. Jeho otcem byl Märten Schertiger, připomínaný ve Stockholmu v roce 1655, kdy se stal mistrem cechu truhlářského, což zřejmě znamená, že byl především pažbařem. V roce 1677 již byl tento muž označován jako starý a nemocný. Jeho synovi Jonasovi bylo tehdy jen 11 let a mladšímu synovi Märtenovi dokonce jen osm! Přesto starý pán dílnu udržel.

Jonas Schertiger
Skandinávský zámek mladšího typu již má hlavní pero uložené na vnitřní straně zámkové desky. Víčko pánvičky je otočné do strany a na rozdíl od francouzského křesadlového zámku netvoří víčko s ocílkou jeden celek.


Jonas se zřejmě u otce i přes nemoc dokázal vyučit a nějakou dobu pracoval jako tovaryš v Gdaňsku, kde byl ještě v roce 1686. V následujícím roce, teprve po smrti otce, převzal rodinnou dílnu, která byla zřejmě před úřady především dílnou pažbařskou. Ostatně tyto práce prováděl i pro stát. Učil se u něj i jeho mladší bratr Märten, který po krátkém intermezzu v Tallinu (tehdy Reval), přesídlil do Gdaňska, kde zřejmě zemřel, neboť stopy po něm mizí. Doba byla neklidná, na severu se válčilo a při epidemiích lidé hynuli jako mouchy.
Jonasův osud byl přece jen lepší. Do jeho smrti v roce 1715 se v jeho dílně vystřídalo minimálně deset učňů, z nichž jedním byl i jeho syn Jonas Jonsson Schertiger, narozený roku 1696, tedy již třetí generace puškařské rodiny. Ten se u otce doučil roku 1714 a za rok převzal i dílnu, opět jako příslušník truhlářského cechu, tedy pažbař. Tímto výrobcem zřejmě v roce 1748 dynastie stockholmských Schertigerů končí. O dalších puškařích tohoto jména nemáme zprávy.
Nevíme, jak jeho předkové, ale Jonas Jonsson Schertiger byl ve stálém sporu se stockholmským cechem puškařů. To, že zbraně zapažboval a zřejmě dokončoval, mu museli tolerovat, ale snažili se mu zabránit v tom, aby signoval zámky svých zbraní, což podle jejich výkladu nepříslušelo pažbařům, ale pouze puškařům. Ostatně Schertiger zámky jako pažbař vyrábět nesměl, takže proč by je měl signovat.

Jonas SchertigerČtyřhranný vývrt se nekoná

Zbraň, kterou jsme měli možnost vidět, má masivní osmihrannou hlaveň o délce 946 mm a ráži 9,6 mm. Malá ráže kolem 10 mm je pro severské kulovnice obvyklá. Méně obvyklý je vývrt, opatřený pouhými čtyřmi drážkami. Vzniká tak trochu dojem čtyřhranného vývrtu, ale je to pouze dojem. Celá zbraň měří 121 cm.
Muška je plochá, posuvná v příčné rybině. Hledí je železné, tvoří je jeden pevný plátek, posuvný na příčné rybině. Na komorové části hlavně je po levé straně ražena mistrovská značka, tvořená písmeny  GRS v oválu.. Jde o značku dodavatele hlavně, kterou se nám nepodařilo přiřadit k žádnému konkrétnímu výrobci. Pan Schertiger jako pažbař si na výrobu hlavní zřejmě troufnout nemohl, neboť na to takříkajíc neměl papíry.
     Zámek je pochopitelně křesadlový, skandinávského typu. Jde o mladší variantu, která odpovídá době, kdy žil výrobce, neboť bicí pero je již umístěno pod zámkovou deskou a nikoli na ní. Zámková deska je plochá. Zdobí ji rytý motiv rozviliny, který vychází z úst fauna pod kohoutem.
     Zámek má pouze dvě polohy-pohotovostní a přední, jak je už u skandinávského zámku zvykem. Funkci pojistky plní otočné víčko pánvičky. Když pánvičku kryje, je zajištěno. když ne, může se střílet. Ocílka je samostatnou součástí, nespojenou s víčkem pánvičky. Kohout má pozvolný obloukovitý tvar.

Jonas Schertiger

Skvostná pažba

     Jestliže něco činí tuto zbraň luxusní a velice zajímavou, pak je to právě pažba a její výzdoba. To vše je, na rozdíl od předchozích součástí, nepochybně výrobkem dílny mistra Schertigera.
     Kování pažby lze rozdělit na dvě části. Lučík, botka, dvě přední půlobjímky a hlavice nabijáku zdobeny nejsou. Naopak, bohatě zdobené jsou prvky, vkládané do samotné kyjovité pažby. Jsou také mosazné a nacházejí se především v hlavišti. Tvoří je mosazné plošky, zdobené rytinou, kombinované s do dřeva vkládaným mosazným drátkem, vytvářejícím ornamentální tvary.
     Na pravé straně hlaviště pažby je nejbohatěji zdobeno víčko penálku, kde je maskaron, rostlinné motivy a dravý pták. Ve vlastním hlavišti jsou pak motivy ovoce.
     Na levé straně hlaviště je velký medailonek, lemovaný po obvodu akantovými listy a nahoře zakončený korunou. Plocha medailonu je prázdná. Byl určen pro erb nebo alespoň monogram původního majitele, ale ten do něj nikdy nebyl vyryt.
     Bohatě zdobené jsou také mosazné podložky pod šrouby, fixující zámek na levé straně pažby. Jedna má tvar mořské obludy, druhá rostlinného ornamentu. Hřbet pažby a její krk pak velmi pěknou výzdobou přímo hýří. Převažují zde plošky s rostlinnými motivy a je zde také signatura výrobce.
     Dřevo pažby je ořechové,  má hnědou barvu a je na několika místech poznamenáno otlačky.

Jonas Schertiger

Existují další zbraně?

Další luxusní exemplář, pocházející tentokrát z dílny Jonase Jonssona Schertigera, je uložen v Metropolitním muzeu v New Yorku. Vzhledem k úrovni tohoto muzea, které sbírá především předměty špičkové kvality, můžeme tuto skutečnost pokládat za další doklad vynikajícího umění pánů Schertigerů.
    Zbraň s podobnou výzdobou je také dochována v královské zbrojnici ve Stockholmu (kat.č.KXI 95-96). Jde o dar švédského krále Karla XI. plukovníku Christoferovi von Günthersbegh. Pokud Schertigerovy práce král používal jako dary, opět to vypovídá o jeho proslulosti.

Jonas Schertiger

 Signatura Jonase Schertigera je pro nás netypicky provedena na mosazné destičce, zasazené do pažby. Vzhledem k tomu, že Scheriger nebyl puškařem, ale pažbařem, je to vlastně logické.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2009.Střelecká revue
Střelecká revue


 


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt