Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 73 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: GEMINI CUSTOMS
Posted on Saturday, 22. October 2011 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Americké firmy, které se zabývají laděním továrních zbraní nebo výrobou nových laděných pistolí, se musejí vždy nějak vypořádat s designem svých zbraní. Ošklivé zbraně neprodává nikdo, protože takový bláhovec obvykle zkrachuje. Kupovat si drahé, ale ošklivé zbraně chce málokdo.
Jen některé firmy však věnují vzhledu svých zbraní tolik pozornosti jako firma Gemini Customs LLC. Dá se říci, že na kvalitním zpracování mechanismu a především na originálním vzhledu svých zbraní tento podnik postavil svoji existenci.

gemini Firmu s tímto názvem založil Mark Morganti v roce 1997. O jeho životní dráze toho mnoho nevíme, ale v roce 1991 se účastnil jako pilot vrtulníku Blackhawk osvobozování Kuvajtu od iráckých okupantů (tzv. první válka v Perském zálivu). Dnes mu je něco málo přes padesát.
Výrobky Gemini Customs jsou natolik dobré, že byl Morganti v roce 2002 přijat za člena American Pistolsmiths Guild, což je organizace, sdružující americké puškaře-specialisty na krátké palné zbraně. Členství zde je výběrové a rozhodně se sem nedostane každý, kdo se přihlásí. Výrobce si tohoto členství váží natolik, že logo cechu umisťuje na své zbraně. Ne na všechny, ale pouze na ty, které postaví od A do Z.
Podnik dnes sídlí ve městě Frankfort v Kentucky a jedná se o show jednoho muže, který si dělá všechno sám. Může tedy stoprocentně ručit za kvalitu a za případné úspěchy či neúspěchy odpovídá sám sobě.
Pracovat sám si majitel může dovolit, protože mu práci usnadňují CNC stroje, které používá na všechny práce, které bezpodmínečně nevyžadují dotek lidských rukou. Jeho vybavení je pochopitelně špičkové a klade na ně větší důraz než ruční práci. Jinde zdůrazňují pravý opak. Tak si, zákazníku, vyber.

Colt 1911
Jaký by to byl americký ladič, kdyby nenabízel ladění pistolí Colt 1911 a jejich klonů. Takže i v nabídce Gemini Customs figurují tyto zbraně na prvním místě. Na tomto poli firma nenabízí žádné vlastní laděné typy, ale úpravy na zbrani provádí podle požadavků zákazníků. Provádí se zde jak úpravy mířidel, tak úpravy nebo výměny hlavní a vyladění celého mechanismu.
Pochopitelně zde vznikají i nové devatenáctsetjedenáctky, ale nikoli z vlastních dílů. Výrobce zdaleka nepřizná všechno, co používá, ale jak se nám podařilo zjistit, staví své zbraně mimo jiné z těl a závěrů od Caspian Arms a od STI.  Pistolové hlavně přicházejí od firem Schuemann Barrels a Ransom. Podle požadavků nebo podle uvážení výrobce vám tu na zbraň instalují mířidla od firmy Heinie, Novak, Bo Mar nebo Wilson, optická vlákna pro mířidla jsou od firmy Dawson a prý tu používají i mířidla s optickými vlákny od SDM Fabricating (Scott D. Mulkerin).
Pojistky Morganti odebírá takřka výhradně od firmy Brown a součástky spouště od Cylinder&Slide. Objevují se zde také díly od Wilson Combat.
Lze si tu objednat také nové povrchové úpravy pro své zbraně. Pro devatenáctsetjedenáctky, ať již nové nebo určené k vyladění, nabízejí jak chromování, tak polymerový povrch pro zbraň i zásobník.
Zvláštní kapitolu u pistolí této řady představují úpravy úchopových ploch za účelem jejich optimálního zdrsnění ke snazšímu úchopu. Klasické zdrsnění kovu úpravou připomínající standardní rybinu zde provádějí v několika stupních, které jsou charakterizovány počtem výstupků na palec. Nabízí se zde rozsah od 20 do 30 a od toho se odvíjí i cena.
Další oblíbenou zdrsňující povrchovou úpravu představují šupiny, které se označují jako hadí kůže. Právě toto zdrsnění firma označuje jako nejoptimálnější pro devatenáctsetjedenáctky a jeho použití spojuje s osobností svého šéfa a majitele, který je měl vynalézt.
Poslední nám známá díra do světa, kterou Gemini Customs udělali na Shot Show v roce 2006 v Las Vegas, byl skutečně luxusní a originálně provedený Colt 1911. K jeho výrobě byly použity ladičské díly od nám dobře známého Caspianu. Tělo je nerezové a závěr damaškový. Vzor damašku je až strojově pravidelný. Když někdo umí, tak prostě umí. Úchopové plochy rukojeti výrobce zdrsnil svým oblíbeným motivem šupinek hadí kůže, kterou pro tuto zbraň operativně přejmenoval na kůži dračí.  Po ní zbraň dostala název Dragonskin. Už jen tohle navozuje dojem krásné zbraně, ale takových v Americe běhá. To všechno by nebylo nic, kdyby celkově světlou zbraň nezvýraznily jasně zelené a tedy u zbraní velmi neobvyklé střenky. Navíc zelená barva není všude stejná. na střenkách jsou světlejší i tmavší pole. Vypadá to velmi přírodně nebo draze uměle, přímo umělecky. Je jisté, že jde o dřevo z kořenovice, ale strom, ze kterého by se dalo získat, už je skoro deset let přísně chráněný. Nebo se zde skvěle dobarvovala a skvostně leštila jiná kořenovice. Tuto zbraň jsme viděli pouze na obrázcích, takže musíme věřit americkým kolegům, že se skutečně jedná o dřevo, konkrétně o jakési exotické dřevo. Do dřeva je vsazen kovový medailonek s motivem dračí hlavy, který zde působí velmi vhodným dojmem, ačkoli by mohl být jemněji proveden.Rugery
Další skupinu zbraní, se kterými u Gemini Customs pracují, představují revolvery Ruger SP 101. Zde už se nepracuje pouze podle požadavků zákazníků, ale vznikl standardní výrobek, který se vyrábí na sklad.
Pracuje se zde s továrními revolvery, které jsou upravovány podle požadavků zákazníka. Asi nejdůležitější technický prvek, který se zde aplikuje, je HybraPort, což je úprava hlavně Rugeru třemi, čtyřmi  a u některých revolverů dokonce pěti přímo nebo šikmo nahoru směřujícími otvory, které mají zbraň při výstřelu stabilizovat a zabránit jejímu zdvihu nebo ho alespoň omezit. Jde o vynález firmy Weigand Combat, respektive jejího majitele, proslulého sportovního střelce, puškaře a vůbec legendy tohoto oboru, Jacka Weiganda, kterého u Gemini Customs označují za puškaře (respektive puškaře-pistoláře, čili pistolsmitha) génia. Jak by ne, když pan Morganti u něj ve svých začátcích sbíral zkušenosti. A jak je vidět, naučili ho to tam dobře. Navíc Weigand, který je v současnosti zavalen zakázkami nebo toho má prostě moc, odkazuje potenciální zákazníky na Gemini Customs. Je to krásné, být v krizi zavalen zakázkami. Lepší reklama než tuna prospektů.
Další exkluzivní vybavení těchto zbraní vedle celkového vyladění mechanismu a výměny všech pružin, představují rukojeti NightStalker, které se vyrábějí výhradně pro Gemini. Jde o více méně anatomicky tvarované rukojeti z tmavého nebo různě barevného tvrdého nezdrsněného dřeva, do kterých jsou po obou stranách vsazeny medailonky, napodobující snad lebku. Pravděpodobně jde o nějakou postavu z líhně filmových příšer, které nesly jméno NightStalker, ale můžeme se mýlit. Pak je tu možnost, že by se rukojeti jmenovaly po jednom odporném masovém vrahovi 80. let, ale to je vysoce nepravděpodobné. V každém případě si těchto rukojetí a symbolů, které se vyrábějí pouze pro Gemini Customs, firma považuje, neboť samotné rukojeti se prodávají za více než 150 dolarů.
Na zbraň je vedle značení původního výrobce, kterým je firma Ruger, umístěno také logo tuningové firmy, takže Gemini opět není žádnou bezejmennou firmou a všechny zbraně signuje.
Takto upravený Ruger SP 101 s dvoupalcovou hlavní s povrchem v matné úpravě stojí 666,95 dolaru. Pokud nechcete HybraPort, vyjde revolver o stovku dolarů levněji.
Pokud chcete mít zbraň s HybraPortem a hodláte šetřit, nabídnou vám revolver Black T, který stojí jenom 578,95 dolaru. Jak název napovídá, zbraň je matně černěná a na rukojeti chybí logo s příšerkou, což mělo obojí pozitivní vliv na cenu. Jinak je na zbrani vše tak, jako u předchozího modelu.
Podnik nabízí také Rugera s třípalcovou hlavní a HybraPortem o pěti otvorech. Na rukojeti zase chybí příšerka, povrch je matně pokovený a vyladění mechanismů je obdobné jako u předchozích modelů. Zbraň stojí 596 dolarů.
Podobných variant najdeme v nabídce Rugerů od Gemini více.  U jedné z nich jsou například střenky se vsazeným motivem draka. A další unikát je na světě. Ale proč ne, je to pěkné.
Pro Rugery SP 101 výrobce nabízí také plechové rychlonabíječe pro všech pět nábojů 357 Magnum.
HybraPort lze aplikovat také na revolvery značky Smith&Wesson. Vyladěné revolvery této značky zde vycházejí poněkud levněji než Rugery. HybraPort se zde aplikuje také na revolvery s delšími hlavněmi.
V roce 2007 firma jako novinku této řady prezentovala revolver Smith&Wesson 686 s modifikovaným systémem HybraPort, který má výšlehové otvory nikoli v horní části hlavně, ale po jejích stranách, směřující šikmo vzhůru. Elegantně vyhlížející zbraň v černé barvě s hnědou dřevěnou rukojetí a muškou s červeným světlovodným vláknem vzbudila oprávněnou pozornost, ale o dalším osudu tohoto projektu nemáme zprávy.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt