Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3040
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 70 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: Právě vyšla kniha ''Od bodáku po tryskáče''
Posted on Pátek, 04. listopad 2011 @ 10:00:00 CET od David_Pazdera

Články Dnešek, tedy pátek 4. listopadu 2011, je dnem zahájení prodeje zbrusu nové knihy Martina Dubánka o nedokončených československých zbrojních projektech z let 1945-1955.

Kdo trochu sleduje odborně spisovatelskou dráhu páně Dubánka (což není nic těžkého, anžto tento autor mj. pilně publikuje v hezky dlouhé řádce českých periodik), dobře ví, že Martin se zaměřuje jednak na moderní fortifikace a jednak na různé zbrojně technické zajímavosti až bizarnosti.

Právě z této druhé větve se zrodil koncept knihy o "nedokončených projektech", sestávající z příběhů zbraní a vojenské techniky, které se z různých důvodů nedočkaly zavedení a sériové výroby.

Martin má vskutku široký záběr, což samozřejmě vede k jistému kolísání hloubky zpracování, ale na druhé straně mu to umožnilo připravit publikaci, která v daném časovém období (jehož výběr je na obálce i v úvodu logicky vysvětlený) pokrývá všechny hlavní směry československého zbrojního vývoje. Takže tu máme kapitoly Ruční zbraně, Dělostřelecké zbraně, Obrněná technika, Ženijní technika, Dělostřelecké tahače a Letecká technika. S ohledem na hlavní zaměření těchto stránek doplňme, že kapitola Ruční zbraně se dělí na části Bodáky a nože, Pistole, Samopaly a útočné pušky, Pušky, Kulomety, Vysokokadenční kulomety, Velkorážní kulomety, Pancéřovky a tarasnice a Plamenomety.

Text - jen z určité části převzatý z již publikovaných článků - doprovází hromada dobových fotek, snímků dochovaných prototypů, autentických i autorem přehledně překreslených výkresů. Samozřejmě nechybějí tabulky s podrobnými technickými daty. Celkem má tato sympatická bichle o formátu 165 x 235 mm 320 stran + 16 stran barevné přílohy. Vše samozřejmě na křídě, aby obrázky náležitě vynikly.

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, srovnatelná publikace mě nenapadá. A pevně doufám, že si na trhu povede dobře (lepší vánoční dárek pro fandy zbrojní techniky asi nenajdete), neboť v takovém případě reálně hrozí, že Martin Dubánek bude originální koncept "nedokončených projektů" dále rozvíjet.

Knihu můžete zakoupit například zde, kde najdete i náhled obálky. Nenechte se zmást tím, že tam zatím kniha figuruje jako nenaskladněná - realita totiž internetovou skutečnost trochu předběhla a publikace je vskutku na světě.

 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt