Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 81 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: NEJDRAŽŠÍ COLT
Posted on Monday, 07. November 2011 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Ve Střelecké revui číslo 7/2009 jsme rádi informovali o fantastické ceně, která byla zaplacena za revolver Colt SAA s výrobním číslem 1. Jak nás hned po vyjití tohoto článku informovali naši čtenáři ze Spojených států amerických, zmeškali jsme dražbu další nesmírně vzácné zbraně, která vystoupala ještě výš. U aukční firmy James D. Julia se totiž v říjnu roku 2008 dražil perkusní revolver Colt Whitneyville-Walker s výrobním číslem 210. A bylo dosaženo zatím nejvyšší ceny, jaká kdy byla v Americe zaplacena za jednu zbraň.

Nejdrazsi colt Samuel Hamilton Walker se narodil 24. února 1817 na farmě svého otce ve státě Maryland. K prvnímu červnu 1836 se nechal zapsat do dobrovolnického pluku Washington City Volunteers. Vyznamenal se v bojích na Floridě proti indiánům Seminolům. Pak se v Texasu přidal k proslulým rangerům. S nimi vedl nepravidelnou válku proti Komančům a Mexičanům.

Samuel Hamilton Walker
Samuel Hamilton Walker

V roce 1846 vypukla regulérní válka mezi USA a Mexikem. Samuel Walker se stal kapitánem. Velel vlastní rotě, nazývané Walkerova setnina texaských jízdních rangerů. Bojoval divoce a agresivně, takže se už v červnu toho roku stal podplukovníkem. Splnil každý úkol a tím vyvrátil velmi nelichotivý názor velícího generála Zacary Taylora na dobrovolníky, které tento velitel původně ve svém vojsku nechtěl. Walkerovi muži se několikrát vyznamenali, generál odvolal svůj zákaz přijímání dobrovolníků a zařadil Walkerovy lidi jako setninu C do nově utvářeného pluku jízdních střelců, kterým se také říkalo dragoons, čili dragouni. Pluku velel právě Walker.Revolvery dvou Samuelů
V bojích s indiány i Mexičany se Walker spoléhal na Coltovy perkusní revolvery, které se vyráběly v jeho továrně v Patersonu ve státě New Jersey. Walker bojoval také s Coltovou perkusní revolverovou karabinou z téhož zdroje.  Již u rangerů se Walker proslavil, když s kapitánem Jackem Hayem odrazili mnohonásobnou přesilu Komančů. Zase v tom byly patersonské revolvery, protože s perkusní pistolí a šavličkou by skalp neuhájil. Přitom první Coltova továrna nakonec zkrachovala pro nezájem potenciálních zákazníků.
Když v roce 1847 Walker dostal od generála Zacary Taylora rozkaz vyzbrojit svůj pluk jízdních střelců, rozhodl se jim dát to nejlepší co bylo a co sám znal-Coltův revolver. Sešel se proto s Coltem, který momentálně nedisponoval výrobními kapacitami a nabídl mu zakázku na tisíc perkusních revolverů, které by byly vylepšené podle Walkerem formulovaných požadavků jízdního boje. Oba pánové, Samuel Colt a Samuel Walker společně zkonstruovali novou velkou zbraň, která byla takřka dvakrát větší než patersonský Colt. Šestiraňák v ráži 44 vážil dvě kila. Ale byla to zbraň, kterou Walker chtěl.

Colt Walker

Colt Walker

Výroba tisícovky revolverů pro armádu a stovky pro volný trh a propagaci, kterou pro něj realizovala továrna Eli Whitneyho mladšího, dala Coltovi kapitál a zřejmě i sílu k otevření nového podniku v Hartfordu v Connecticuttu. Mexická válka a zkušenosti vojáků s jeho revolvery nastartovaly jeho úspěch. A pak už historii Coltovy firmy známe...
Nové Coltovy revolvery se vyráběly a dva z nich záhy dorazily k Samuelu Walkerovi. Neužil si jich a zavedení svých zbraní u svého pluku se  nedožil. Padl v boji ve městě Humantala (Juamantla, Jumantala) 8. října 1847. Dostal ho prý Mexičan dvěma ranami z brokovnice. Jinde se uvádí, že byl zabit kopím v bitvě u téhož města. Vyberme si. Bylo mu třicet a umřel brzy. Dragouni z roty A Walkerova pluku byli jeho revolvery konečně vyzbrojeni až za dva týdny po jeho smrti.
Colty Walker byly vyrobeny v počtu pouhých 1100 kusů. Před výrobním číslem každé zbraně určené pro armádu se nacházelo písmenné označení čtyř z pěti setnin Walkerova dragounského pluku. Buď písmeno A nebo B nebo C nebo D. Konkrétně mají čísla např. podobu „A COMPANY No 210“ a podobně.
Colt Walker byl první oficiálně zavedený revolver v americké armádě, resp. americkou armádou nakoupený a distribuovaný vojákům. V porovnání s perkusními pistolemi, jimiž tehdy vojáci disponovali, byl pro ně revolver manou nebeskou, byť byl poněkud těžký a nejprve se s ním museli naučit zacházet. Třeba se museli naučit nabíjet revolvery tak, aby při výstřelu nedošlo k odpálení všech komor najednou.
Colt Walker představoval skutečně výkonnou zbraň. Ačkoli po něm přišly mnohem modernější revolvery a byly jich vyrobeny miliony, těch 1100 Walkerových Coltů drželo stále primát nejvýkonnějších revolverů. Prý až do roku 1954, kdy přišly první revolvery na náboje 44 Magnum. Tedy přes sto let!

 Colt Walker


A COMPANY No 210
Dnes víme jen o desetině z Coltových Walkerů. Ostatních tisíc kusů odvály dějiny. Walkerovy osobní zbraně s výrobními čísly 1009 a 1010 jsou asi nejdražší revolvery na světě, ale to může potvrdit jen aukce, která zatím nebyla. Ovšem i zbraně jeho podřízených se prodávají za závratné ceny.
 Na výročním setkání National Rifle Association v roce 1972 v Portlandu (Oregon) se objevil Colt Walker, značený A COMPANY No 210. Majitelem byl už tehdy John McBride. Zbraň  obdržela prestižní certifikát za historickou hodnotu, krásu a raritnost a současně dostala stříbrnou medaili NRA číslo 127 jako jedna z deseti nejlepších zbraní této show. A loni v říjnu se právě tato zbraň objevila na aukci u americké firmy James d´Julia.

Colot Walker

Archivní výzkum v Coltových i federálních záznamech potvrdil, že tato zbraň byla součástí druhé dodávky celkem 280 revolverů Colt Walker z podniku Eli Whitneyho do newyorské státní zbrojnice 6. srpna 1847. O tři dny později byly tato várka Coltů poslána do amerického skladu (zbrojnice) ve Veracruzu v Mexiku.
Všech 220 revolverů, které měly před výrobním číslem nápis “A Company” bylo v této dodávce spolu s 60 dalšími revolvery, které byly značeny “B Company”. Revolvery dorazily do Veracruzu až 22.října 1847, tedy rovných čtrnáct dnů po smrti muže, jehož jméno proslavily.
Dne 26. října poručík Josiah Gorgas (pozdější brigádní generál Konfederace a šéf jejího Ordnance Bureau) vydal 180 těchto Coltů plukovníku Johnovi Coffee Haysovi, veliteli prvního pluku Texas Mounted Volunteerss, tedy Walkerových střelců. Dražený revolver s výrobním číslem 210 byl mezi těmi stoosmdesáti kusy.  Pluk byl v té době rozložen ve městě či obci Vergara, asi tři míle od skladiště a města Veracruzu na cestě do Jalapy.
Zbraň číslo 210 byla vydána vojínu Samuelu Wilsonovi. Jeho jméno údajně na revolveru je, ale na snímcích, které máme k dispozici, jsme je nenalezli. Moc o tomto pánovi nevíme. Jenom to, že podle záznamů amerických veteránů záhy padl u Jalapy ve stáří 33 let. Jak zemřel, to není známo.

  Colt Walker

V té době byl v Jalapě i další osudový muž tohoto revolveru John Kenly. Prokazatelně se zde nacházel 30. listopadu 1847, protože to píše ve svých publikovaných pamětech na tuto válku. Jak Wilsonův revolver získal, to se už asi nedozvíme, ale mimo jiné zde prováděl inspekci kázně, ubytování mužstva a nemocnice. Možná v té nemocnici právě umíral nebo již zemřel Samuel Wilson. V každém případě se tak revolver dostal do vlastnictví muže, který ho spolu s jinými památkami (nebo chcete-li kořistí) z mexické války přivezl zpět do USA a do smrti se ho nevzdal. Ostatní Kenlyho památky na mexickou válku se prodávaly ve stejné aukci jako revolver.
John Reese Kenly se narodil v Baltimoru 11. ledna 1818.  Tam také studoval práva a působil zde od roku 1845 jako právník. Byl členem místní milice, složené z velmi dobře zajištěných občanů a nazývané The Eagle Artillery. Po zahájení americko mexické války vstoupil do řádné americké armády, ale nakonec skončil mezi dobrovolníky z Marylandu a Washingtonu.

Colt Walker

Bylo mu 36 let a jako kapitán praporu baltimorských a washingtonských dobrovolníků
prokázal v bitvě u Monterey hrdinství pod palbou, které bylo oceněno poděkováním marylandského zákonodárného sboru. Po vypršení svého závazku se vrátil do Baltimoru, ale záhy se do Mexika vrátil jako major s jednotkou  Maryland and District of Columbia Volunteers, aby zde vydržel do konce války. Když se doválčilo, v klidu se i s naším revolverem vrátil do Baltimoru a znovuotevřel svoji právnickou praxi. Působil nadále v místní milici.
Do armády se Kenly vrátil po vypuknutí občanské války, kdy jej Abraham Lincoln jmenoval plukovníkem First Maryland (Union) Infantry. Hned na počátku války, v bitvě u Fort Royal Virginia byl raněný Kenly zajat, když se svými vojáky zachránil za cenu šesti set padlých, raněných a mnoha zajatců armádu generála Nathaniela Bankse. Předpokládáme, že svůj revolver u sebe ve chvíli zajetí neměl, protože jinak by ho ukořistil nějaký konfederovaný. Kenly byl vyměněn 15. srpna 1862 a jmenován brigádním generálem. Velel brigádě, složené z pěti marylandských pluků.
V roce 1863 se stal velitelem třetí divize prvního armádního sboru. Konec jeho kariéry znamenalo zničení zásobovacího vlaku Severu ve Winchesteru konfederovanými. Vlak hlídali Kenlyho lidé a neuhlídali. Velitel byl vyšetřován a poslán do týlu, kde setrval do konce války. Nebyl však nijak trestán, ani degradován. Po válce se vrátil do Baltimoru, kde pokračoval v právnické praxi. Od státu Maryland se mu dostalo děkovné rezoluce a od města Baltimoru dostal darovací šavli či kord. Zemřel 20. prosince 1891.
Přiznejme si, že nebýt toho revolveru, neúspěšný důstojník Unie by nás dnes nezajímal.

Revolver se uchovával i po Kenlyho smrti v jeho rodině. K současnému majiteli Johnu McBrideovi se dostal proto, že John Reese Kenly byl prastrýc (jinde se uvádí strýc) jeho matky.
V místopřísežném prohlášení majitele se uvádí, že na jaře nebo v létě 1941 se svojí matkou a bratrem navštívil naposled starý Kenlyho dům a našel tam originální Coltovu prachovnici pro tento Colt Walker, která je opatřena číslem 826. Tak se k sobě zase dostaly věci, které k sobě patřily.
McBride ze zbraně nikdy nestřílel. Pracoval celký život lesník pro papírnický průmysl v Montaně. Zbraň pouze čistil a jinak byla od roku 1941 v krabici. Pak ji prý vystavoval na zdi. Snad to bylo po roce 1972, kdy se na akci NRA ukázalo, co má.
Starému pánovi, který žije v Libby, je osmdesát. Jeho rodina nemá o zbraň zájem (vychovejme proto své děti jinak než on) a raději by chtěla kus pozemku. Nakonec se tedy dohodli na prodeji zbraně i ostatních Kenlyho trofejí z mexické války.

Rekordní cena
Revolvery tohoto modelu se obecně prodávají za vysoké ceny. Do nedávna se uváděla cena kolem 150 000 dolarů za slušně dochovaný exemplář. Tato zbraň však je dochována mimořádně dobře, je k ní přiložena původní prachovnice a lze takřka dokonale vysledovat její historii, která není nezajímavá. Byla hodně přes sto let v jedné rodině a poprvé se dostává mimo její okruh. Stupeň dochovalosti revolveru odborníci označili za nejlepší ze všech dochovaných Walkerů. Můžeme jim věřit.
Zachovalost povrchových úprav, tedy původního Coltova modření, odhadli znalci na 60-70%. Povrchová úprava je lépe dochovaná na pravé straně zbraně. Válec je, tak jak má být, zdoben rytinou zobrazující boj rangerů s indiány. Indiáni pochopitelně prohrávají. Mechanismy bezvadně fungují a vývrt je v poměrně dobrém stavu.
Vyvolávací cena této rarity činila 300 000 dolarů a novým majitelem se po dvou minutách přihazování stal pán, který nebyl přítomen a dražil v zastoupení. Cena vylétla na 800 000 dolarů a s provizí aukční síně musí nový majitel zaplatit 920 000 dolarů.
Je evidentní, že dosažená aukční cena starému panu Johnu McBrideovi udělala radost. Na fotografii z aukce sympatický děda mává kloboukem a směje se. Bodejž si peníze z rekordního obchodu pořádně užije. Vždyť nejen nákupem půdy živ jest člověk.

Fotografie k tomuto článku laskavě poskytla aukční firma James D. Julia, Inc., Fairfield, Maine, USA, www.jamesdjulia.com


Colt Walker
Pohled do vývrtu nejdražšího revolveru Colt


Tento článek vyšel (v poněkud upravené a od kolegů doplněné podobě ve Střelecké revui číslo 9/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt