Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 58 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: AUTOMAT PRO PREZIDENTA
Posted on Saturday, 07. January 2012 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Antonín Zápotocký (1884-1957) je osoba, na kterou mají různí lidé různé vzpomínky. Pokud nějaké mají. Někteří o něm s naivní láskou vyprávěli, že to byl sympatický pan nebo soudruh prezident (1953-1957), kterému se na Hradě nelíbilo a utíkal proto ochrance do hospody mezi lid v podhradí.
Jiní jej však znají jako předsedu vlády z doby nejtvrdšího komunistického útlaku (1948-1953), prezidenta, jenž je okradl při měnové reformě a za kterého se režim polidšťoval jen velmi pomalu.

V každém případě po tomto pánovi mnoho hmotných památek nezbylo. Ať byl Zápotocký jaký byl, nehromadil majetky. Nicméně existují nejméně dvě lovecké zbraně, které tento „druhý dělnický prezident“ vlastnil, ačkoli nevíme, že by holdoval lovu, zábavě to veskrze buržoazní.
Na titulní straně Střelecké revue číslo 8 ročníku 1980 byla brokovnice-dvojka ZP 50, kterou Zápotockému darovali pracovníci Zbrojovky Brno v roce 1950. Kde je tato zbraň dnes, nám není známo.
Před dlouhou dobou se jeden z našich čtenářů zmínil, že ví o další zbrani, kterou rázovitý politik vlastnil. Trvalo dlouho, než se mu podařilo přinést nám ji ukázat. Do života majitelů zbraně mezitím nedobře zasáhl osud. A tak se stalo, že Zápotockého flinta ležela před námi.

Brokovnice Zápotocký

brokovnice Zápotocký

Jde o samonabíjecí brokovnici (lidově brokový automat) ČZ 241, model 816 v ráži 16. Zbraň má ocelové pouzdro závěru, ventilovanou lištu a lučík je vyroben z hliníku. Pažba a předpažbí jsou tmavé, s lesklou politurou, která je na několika místech poškozena drobnými otlačky, které vznikly přirozeně v průběhu jejího používání. Botka je standardní, plastová, s logem ČZ. Černění je na hranách mírně setřené běžným nošením, ale jinak je zbraň ve velmi solidním stavu. Je na ní vyraženo výrobní číslo 13592.

Brokovnice Zápotocký

Pouzdro závěru a lučík jsou ryté kombinací rozvilin a růžových květů. Jde tedy o poněkud náročnější práci, zřejmě vrchol luxusu, jaký byly československé znárodněné zbrojovky momentálně spotřebiteli schopny nabídnout.
Ale kde je vlastně důkaz, že tato zbraň patřila právě ministerskému předsedovi a pozdějšímu prezidentovi? Najdeme ho na spodní straně pouzdra závěru, kde je vyryt podpis Antonína Zápotockého.

Brokovnice Zápotocký

Brokovnice Zápotocký

Samonabíjecí brokovnice ČZ 241 se v České zbrojovce v Uherském Brodě vyráběly od roku 1947 do roku 1949 a Jan Skramoušský uvádí, že bylo vyrobeno celkem 19 147 zbraní v rážích 20, 16 nebo 12. Nejvíce (12 061) bylo vyrobeno zbraní v ráži 16, které nesly označení model 816.
Naše zbraň s výrobním číslem 13592 byla vyrobena v roce 1949, kdy byla také přezkoušena ve zkušebně. Vzhledem k celkovému počtu vyrobených kusů a vzhledem ke skutečnosti, že v roce 1949 bylo vyrobeno celkem 5870 těchto brokovnic, můžeme předpokládat, že byla vyrobena spíše na počátku roku 1949. Někdy poté Zápotocký zbraň dostal nebo dokonce koupil.

Marie Zápotocká
Vyrytý Zápotockého podpis by stále ještě nepředstavoval nezvratný důkaz, že zbraň politikovi skutečně patřila. Ke zbrani však má současný majitel také písemný doklad.
Pochází z roku 1964, kdy Marie Zápotocká zbraň prodala Vladimíru Kadlecovi. Tento doklad přetiskujeme s vynecháním citlivých osobních údajů.
Marie Skleničková (1890-1981) si  Zápotockého vzala v roce 1910. Oba se stali zakládajícími členy KSČ, v roce 1939 se pokusili o emigraci, ale skončili v koncentráku. Konce války se Marie dožila v Ravensbrücku.
Po únoru 1948, když se Zápotocký stal předsedou vlády, zůstala přesvědčená komunistka Marie v domácnosti. Mimo jiné pomáhala při zatýkání Rudolfa Slánského. Jako manželka prezidenta se chovala k lidem jako rovný k rovnému, čímž se výrazně lišila od Marty Gottwaldové.
Po Zápotockého smrti v roce 1957 jí KSČ zařídila penzi, vilu a řidiče. V roce 1968 podpořila Dubčeka a postavila se veřejně proti srpnové okupaci. Nechali ji ale dožít bez perzekuce.
Vzhledem k roku 1964, kdy byla zbraň prodána, je zřejmé, že Marie Zápotocká nemusela prodejem brokovnice řešit svízelnou finanční situaci. Ohledně totožnosti kupce nemáme jasno. Nebyl to nikdo z nejvyšších komunistických funkcionářů, členů vlády a podobně. Snad přítel rodiny.
V každém případě však tento pán zbraň někdy před cca 20 lety prodal lékaři že Šumavy. Cena prý už tehdy byla impozantní, neboť kupec musel razantně přeplatit druhého zájemce. Nový majitel si zbraně velmi považoval a nikdy by ji nedal z ruky. Údajně mu za automat nabízeli i 120 000 Kč, ale nebyli jsme u toho. Pak celkem nedávno skončil tragicky jeho život a věci se daly do pohybu. Příbuzní chtějí zbraň prodat, ale než se tak stalo, umožnili nám ji prohlédnout.

Marie Zápotocká

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue
 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt