Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 78 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Dvojka Bittner-Weigl z Vejprt a Hradce Králové
Posted on Wednesday, 25. January 2012 @ 05:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Nedávno jsme ve Střelecké revui a potom na našem webu informovali o zajímavé brokovnici-dvojce systému Bittner-Weigl. Tato zbraň se nevyráběla jen v jedné verzi s klikou, ovládající závěr, umístěnou před a pod lučíkem, ale existovala také verze, jejíž závěr se ovládal Scottovou temenní kličkou.

Zbraň tohoto systému, která je svým technickým provedením velice zajímavá, je uložena ve sbírce zbraní Východočeského muzea v Pardubicích. Hlavně této brokovnice ráže 16 mají délku 701 mm a jsou stejně jako u zbraně v předchozím článku vyrobeny z Bernardova damašku. Původně byly hněděné, v současnosti je na nich hnědění dochováno jen nepatrně. Celková délka zbraně, která do muzea přišla v roce 1982, činí 1120 mm.

I na této zbrani je aplikován lůžkový závěr Bittner-Weigl, typický tím, že háky závěru nezapadají do těla lůžka hlavní, ale opírají se o čepy, vycházející z lůžka do stran.

Snímek sice není zrovna vynikající, ale je na něm dobře vidět, jak háky dosedají na čep, vycházející z podušky lůžka hlavní i jak do nich zapadají vždy dva a dva příčné klíny na každé straně.Z vnější strany je kryjí zámkové desky. Systém uzamčení je však jiný. Vynutilo si ho právě použití Scottovy temenní kličky. Ačkoli závěr tvoří stále dva háky, na první pohled se zdá, že háky jsou čtyři, vždy dva a dva ležící za sebou. Do výřezů, které jsou v každém háku dva, zapadají vždy dva příčné klíny. Při jejich posunutí vzad po zatlačení na temenní kličku, dojde k odemčení závěru.


Pohled na hlavňový svazek z boku.Naše zbraň měla nepochybně zajímavé osudy. Vyrobila ji vejprtská firma Gustav Bittner. Kdy, to nevíme. U čísla zkušebního protokolu chybí poslední dvojčíslí letopočtu zkoušky, ale vzhledem k použitému materiálu hlavní se dá předpokládat, že se tak stalo nejpozději v roce 1910, spíše však dříve. Výrobní číslo 11178 dokládá, že zbraň byla vyrobena později než zbraň, popisovaná v minulém článku, která má číslo 10647. Vzhledem k tomu, že roční výrobní kapacita Bittnerovy firmy byla v roce 1903 udávána jako 650 kusů, nemusel by obě zbraně od sebe dělit ani celý rok, ale to již je spíše spekulace.

Pohled na spodní stranu hlavňového svazku. Jsou zde dobře patrné vejprtské zkušební značky, zbytky původního hnědění a háky skutešně vypadají, jako kdyby byly čtyři.Z Vejprt dvojka odcházela po technické stránce hotová a také vyzdobená rytinou s motivem rozvilin v kombinaci se zlatými arabeskami. Rozviliny byly tehdy také na zámkových deskách.

Firma Gustav Bittner ovšem naši zbraň neprodala konečnému zákazníkovi, ale dalšímu puškaři, resp. prodejci, kterým byl Daniel Majetič v Hradci Králové. Ten zbraň upravil po svém. Především provedl nebo nechal provést novou, výrazně bohatší výzdobu zámkových desek.

Novou rytinu na zámkových deskách zhotovila zřejmě firma Daniel Majetič v Hradci Králové. Na pravé zámkové desce nejsou zbytky původní rytiny patrné.V přední části levé zámkové desky jsou zbytky původní rytiny celkem dobře vidět.Stará rytinaz nich byla stržena. Na pravé zámkové desce se zahlazení původní rytiny podařilo téměř dokonale, ale na levé jsou její stopy při bližším zkoumání dost dobře patrné. Rozviliny byly, snad na přání zákazníka nebo ve snaze prodat bohatěji zdobenou zbraň dráž, nahrazeny loveckými scénami s lovnou zvěří. Rytina je to kvalitní, bohatší a náročnější než původní, ale nemohu říci, že by ladila se zbytky původní výzdoby, která byla ponechána na ostatních částech zbraně. Ovšem zákazník dostal co chtěl.

Původní rytina s motivem rozvilin zůstala zachována na spodním okraji zámkových desek i na spodní straně lůžka hlavní.Původní výzdoba zůstala také na čele lůžka hlavní.Daniel Majetič zbraň signoval na spodním okraji zámkových desek a také na hlavních. Dokonce si dal i tu práci a znečitelnil jména Gustava Bittnera a puškaře Weigla v označení patentu na vnitřní straně podušky lůžka hlavní. Zbraň snad měla u neškoleného zákazníka budit dojem, že je jeho výrobkem.

Zbraň prošla zkušebnou naposled v roce 1950, jak dokládá značení na podušce lůžka hlavní. Nás však mnohem více zajímá znečitelněná signatura pánů Bittnera a Weigla.

Naše zbraň po příchodu do muzea čekal osud všech zbraní, které měly tu smůlu a byly vyrobeny po roce 1870. V pardubické Lověně byla zavařena, zámkové mechanismy byly vybrakovány a hlavně provrtány. Jinak to tehdy nešlo. Dnes už by se znehodnocovat nemusela. Foto: Jana Procházková


 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt