Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3033
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 47 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Předovky od Ardesy
Posted on Pondělí, 27. únor 2012 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Španělské zbraně mají na našem území kupodivu poměrně dlouhou tradici. V 17. a v části 18. století představovaly španělské lovecké pušky vzor, kterému se hodlali přiblížit středoevropští puškaři. U nás ve střední Evropě se také s oblibou používaly kvalitní hlavně španělských puškařů, které měly vynikající pověst a vylepšovaly prodejnost zbraně. Ostatně signatury španělských hlavní se zde také vesele padělaly.

Další vlna rozsáhlého dovozu španělských zbraní proběhla za první Československé republiky. Dovážely se k nám především levné španělské revolvery a samonabíjecí pistole. To skončilo v roce 1936, kdy ve Španělsku vypukla občanská válka. To se zase začaly vyvážet československé zbraně do Španělska.
Zatím poslední velká vlna dovozu španělských zbraní přichází po roce 1989, kdy se k nám ve velkých počtech dostávají španělské pistole Astra a Star, které byly pro našeho člověka cenově přijatelné a přitom pocházely ze „západu“. S nimi k nám začaly pronikat také španělské repliky předovek. Ze španělských firem, které k nám své zbraně před lety vyvážely, dosud existuje a zřejmě i prosperuje firma Ardesa z města Zamudio v provincii Vizcaya (autonomní oblast Baskicko).
Zbraně z Ardesy se záhy po svém příchodu na náš trh dostaly také na stránky Střelecké revue.V roce 1994 redakce testovala perkusní pistoli Patriot Traditional, která byla v té době u nás velice oblíbená mezi černoprachými střelci. Dopadlo to velmi dobře. Zkoušeli jsme také perkusní karabinu Pennsylvania, která střílela na flek. V 90. letech minulého století se sportovní pistole z Ardesy umísťovaly vysoko ve své kategorii také v anketách časopisu DWJ.

Pro zábavu i sport
První skupinu v současné nabídce firmy představují pistole, určené především ke střelbě pro zábavu. Jsou určeny pro nenáročné střelce, kteří ve střelbě nehodlají vyniknout, ale hodlají se občas bavit nebo (snad) použít zbraň k sebeobraně. Vzory nacházejí výhradně v amerických zbraních.
Nejmenší zbraň z této nabídky představuje perkusní deringer Vest Pocket v ráži 31. Tělo a hlaveň této zbraně jsou z mosazi, bílé střenky jsou plastové a zbraň měří 12 cm.
Deringer Philadelphia je už pětačtyřicítka a psali jsme o něm nedávno, takže jen uveďme, že výrobce tuto zbraň dodává také jako kit, kdy si můžete pistoli postavit z dodaných součástek postavit sami. Ohlasy na tuto zbraň mezi střelci jsou poměrně dobré.
Další čtyři pistole od Ardesy si evidentně berou vzor ze zbraní, které používali pionýři při dobývání amerického západu před nástupem revolverů. Přiznejme si, že o těchto pistolích nevíme mnoho, vzácné originály se od sebe velmi liší a jakousi typologii vytvořili právě až výrobci replik. Pionýři v Americe to neřešili.
Nejjednodušší provedení Kentucky má, podobně jako ostatní, osmihrannou hlaveň, pevné hledí a masivní mušku. V perkusním provedení stojí kolem čtyř tisíc a křesadlová jde přes pět tisíc korun. Pistole Patriot se od Kentucky liší především polopažbou, napínáčkem, spoušťovým obloučkem s opěrkou pro prst a stavitelným hledím. Její cena začíná na pěti tisících. Obě zbraně jsou pětačtyřicítky, u kterých můžete mít jak perkusní, tak křesadlový zámek. Pokud chcete, můžete mít pistoli Patriot také v modernějším designu s pažbou z vrstveného dřeva. Obě tyto zbraně s drážkovanými hlavněmi a osmi drážkami můžete zakoupit opět jako kity, které si sestavíte a namoříte sami. Informace o kvalitě těchto kitů jsou velmi rozporné. Někdo má zkušenost velmi dobrou a jiný jim nemůže přijít na jméno.
Poněkud výrobně náročnější už jsou pistole Pioneer a Davy Crockett. Obě jsou polopažbené, výhradně perkusní. Liší se ráží. Pioneer je pětačtyřicítka, Davy Crockett má ráž 32 a o centimetr delší hlaveň. Rozdílný je také tvar kohoutů a mušek. Zatímco Pioneera ještě můžete mít jako kit, u Crocketta tato možnost není.

Obsáhlý materiál o předovkách od firmy Ardesa vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt