Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 79 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: MAKnetic
Posted on Sunday, 27. May 2012 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Brokovnice je zbraň pro rychlou instinktivní střelbu. K zamíření zde slouží lišta a muška. Mnohdy by ale pomohl zaměřovací dalekohled nebo kolimátor. Třeba když se z brokové hlavně vystřelují jednotné střely, u nás lidově nazývané brenneky.

maknetic


 
Samozřejmě i na brokovou zbraň se nechá vyrobit montáž pro optiku, ale to na ní zanechá nesmazatelné stopy. Pro příležitostnou střelbu nebo pro pouhou zkoušku, zda zbraň střílí jednotnou střelou dobře, se to nevyplatí.

Od roku 2007 je v Německu k dispozici řešení, které nabízí firma Kilic Feintechnik, používající značku MAK. Produkt nese označení MAKnetic. Zaměřovací dalekohled sice neudrží, ale bez problémů zajistí upevnění kolimátoru bez zásahů do materiálu hlavně.

Zařízení je určeno pro kolimátor Docter Sight II, který váží jen 28 gramů a je velký jako krabička od sirek. K připevnění na zbraň je využita lišta na hlavni brokovnice. Brokovnice ale musí mít zvýšenou lištu, jak je tomu většinou u brokových kozlic nebo samonabíjecích brokovnic. U plochých lišt to prostě nefunguje.

Firma Kilic Feintechnik vyrábí svoji montáž pro lišty široké 6, 8 nebo 10 mm. Horní strana je plochá a je vybavena dvěma otvory pro šroubky k upevnění kolimátoru Docter Sight II. Příslušné šrouby jsou součástí balení. Základní destička je asi tak vysoká jako malé hledí. Nic nepřesahuje.

Spodní strana zařízení sestává ze dvou magnetických bočnic, které jsou ovládány vpravo umístěnou kličkou. Když se montáž přikládá na lištu, drží sama již jen silou těch obou silných magnetů. Kvůli možným tolerancím na liště se možno přitáhnout montáž kličkou.

Páčka je zajištěna odpruženou kuličkou. Nasazení montáže je velmi jednoduché a trvá jen několik minut. Spodní strana montáže a obě bočnice jsou potaženy filcem, který chrání hlaveň před poškrábáním. Pak už stačí zbraň s novým zaměřovacím zařízením jen nastřelit.

 Maknetic

Pohled na horní stranu montáže MAKnetic, na kterou bude připevněn kolimátor

Maknetic

Spodní strana téhož zařízení

 

Funguje to

Vše je krásné, jednoduché. Teď už jen aby to vše vydrželo zkušební střelbu. Vždyť při zkušebních střelbách se občas nějaká překoumaná nebo odfláknutá montáž vysype, i když vypadá festovně.

To vyzkoušeli redaktoři německého časopisu DWJ. Použili brokovou kozlici Krieghoff v ráži 12/70. Kolimátor Docter byl nastaven pomocí do hlavně vloženého laseru a na zkušební střelnici padal jeden plechový zajíc za druhým. S uchycením montáže střelba nedělala nic a to si střelci před montáž pro jistotu před započetím střelby udělali značku. Kdyby se montáž vlivem zpětného rázu vydala dozadu, bylo by to dobře vidět. Vydrželo to šedesát brokových ran a nějaké střely jednotnými střelami pro brokovnice.

Při střelbě jednotnými náboji pro brokovnice byl také vyladěn kolimátor, až spodní hlaveň zasahopvala na 50 metrů na flek. Pět zásahů zde leželo v kružnici o  průměru 11 cm.

Potom byla montáž odebrána a vrácena na místo. Dva další zásahy jednotnou střelou opět ležely uvnitř obrazce předchozích zásahů.

Při dalším pokusu byla montáž nasazena asi o centimetr více dopředu než dříve, ale ani další dva výstřely nevykázaly nějaké odchylky mimo původní obrazec.

Aby si testující s montáží ještě více užili, nasadili ji na lištu opakovací brokovnice Remington 870 v ráži 12/76. Také zde se ani po dvaceti výstřelech nepohnula.

Montáž se tedy osvědčila. Drží a zbraň jí opatřená trefuje. Pomůže jak střelci, který loví jednotnou střelou pro brokovnice, tak začínajícímu lovci, který střílí broky. V poslední době se v nabídce firmy objevila podobná montáž také pro samonabíjecí kulovnice Merkel KR 1 a Blaser R 93.

 Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue

 


 
 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· NASA
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt