Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 86 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: Konrada von Kromar bible o zbraních Mannlicher
Posted on Friday, 17. May 2002 @ 12:51:22 CEST od David_Pazdera

Články Drobné upřesnění včerejší informace o knize W. H. B. Smithe "Mannlicher Rifles and Pistols".

Ve včerejší stručné informaci o publikaci Waltera Harolda Blacka Smithe "Mannlicher Rifles and Pistols" z roku 1947 jsem ne tak docela přesně uvedl, že je to zatím jediná kniha věnující se tematice zbraní Ferdinanda rytíře von Mannlicher. Situaci ve skutečnosti vypadá takto: Smithova kniha se tváří být shrnujícím historickým zpracováním této materie, a z tohoto hlediska je zatím skutečně ojedinělým počinem.

O dlouhých i krátkých palných zbraních systému Mannlicher ovšem existuje ještě jedno dílo, k němuž se bez jakýchkoliv pochyb hodí přízvisko monumentální. Nese název "Repetier- und automatische Handfeuerwaffen der Systeme Ferdinand Ritter von Mannlicher" a vyšlo ve Vídni v roce 1900. Autorem této co do rozsahu, rozměrů i obsahu úctyhodné knihy je Konrad von Kromar, který se - pokud to nepletu - sám podílel na některých Mannlicherových zbrojních konstrukcích. Jedná se vlastně o výběrový katalog zbraní rytíře von Mannlicher, vzniklý na základě úspěšné prezentace Mannlicherova podílu na vývoji rakouských vojenských zbraní, k níž došlo na světové výstavě v Paříži roku 1900. Hlavní částí Kromarovy knihy je velmi pečlivé vyobrazení všech popisovaných zbraní, a to do velmi podrobných detailů. Jak už jsem byl včera pravil, většinu těchto obrázků, resp. výběr toho nejdůležitějšího z nich, jste svého času mohli - bohužel z technických důvodů občas v poněkud horší kvalitě - vídat na zadní straně Střeleckého magazínu.

Už při zběžném prolistování práce "Mannlicher Rifles and Pistols" rychle zjistíme, že Smith se více než věrně drží Kromarova originálu. Text doplnil např. několika málo údaji o používání popisovaných zbraní a důsledně převedl technické parametry do palcového a librového systému. Kromarovy ilustrace samozřejmě prošly poměrně hustým sítem, takže řada detailů zobrazených v originále chybí; došlo také k podstatnému zmenšení některých kreseb (z Kromarovy knihy dlouhé zbraně nedostanete ani na papír formátu A3, takže při převodu do SM je bylo nutno skládat v počítači). Neřekl bych ale, že by tím vypovídací hodnota Smithovy publikace podstatněji utrpěla.

Podtrženo a sečteno: Kniha "Mannlicher Rifles and Pistols" W. H. B. Smithe je z valné většiny anglickým převyprávěním dosti obtížně sehnatelné a navíc nelehko reprodukovatelné zásadní práce "Repetier- und automatische Handfeuerwaffen der Systeme Ferdinand Ritter von Mannlicher" Konrada von Kromar. Dalo by se tedy říci, že tu opravdu máme jen jednu knihu o zbraních Mannlicher, a to v německém (potažmo rakouském) originále z roku 1900 a v anglickém (potažmo americkém) převodu s dílčími doplněními z roku 1947.

Vzhledem k nemalému významu Ferdinanda rytíře von Mannlicher pro světovou zbrojní konstrukci je to ovšem v každém případě dosti žalostné skóre. O tom, že tato situace by se snad již v blízké budoucnosti měla alespoň zčásti zlepšit, si více povíme začátkem příštího týdne.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Konrada von Kromar bible o zbraních Mannlicher (Skóre: 1)
od Balcar v Friday, 17. May 2002 @ 22:09:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dovolím si doplnit, že kromě původního vídeňského vydání z roku 1900 (které se dost špatně shání a ještě hůře platí) vydal v roce Journal Verlag Schwend v roce 1976 věrný reprint. Měl jsem to štěstí, že můj starší bratr následoval příkladu Jana Amose Komenského a odešel za hranice. Jeho přičiněním vlastním už drahně let alespoň reprint. Dnes se reprint shání také špatně, ale občas je na burzách u sousedů vidět v ceně okolo 100 Euro. Je velmi kvalitně vytištěn a svázán do polokožené vazby, věrně napodobující původní vydání. Na závěr drobná připomínka: Souhlasím s panem Pazderou, že Smith je Holywoodská verze Kromara.


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt