Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Pistole Drulov výrobní číslo 66
Posted on Tuesday, 10. July 2012 @ 06:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Za zbraně proslulých značek a modelů s nízkými výrobními čísly se dnes na sběratelském trhu platí veliké sumy. My vám dnes představíme velmi zajímavou zbraň s nízkým výrobním číslem ze zdánlivě nenápadné, ale všem známé české zbrojovky.

Kolem poloviny roku 2005 jsem se jednoho z přátel našeho muzea dozvěděl, že Svaz branně technických sportů, základní organizace Strašov se hodlá zbavit starší pistole značky Drulov a byl by ochoten darovat ji našemu muzeu.

Řadu zbraní této firmy ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích máme, ale při prohlídce strašovské zbraně se ukázalo, že tuto pistoli rozhodně chtít budeme. Na pistoli totiž jsou zkušební značky z roku 1956 a na většině součástek je vyraženo číslo 66. Pochází tedy ze samého počátku výroby.V listopadu 2005 jsem zbraň vzal s sebou při cestě do Litomyšle a ukázal ji předsedovi výrobního družstva Drulov panu Jiřímu Hánělovi. Ten především konstatoval, že číslo 66 je skutečně výrobním číslem zbraně a nikoli číslem montážním. Zalistoval také ve starých knihách a sdělil mi, že zbraň byla vyrobena 28.května 1956. Expedovali ji 31.května 1956 k odběrateli, jímž byl Krajský výbor Svazarmu v Pardubicích. Odtud se pistole zřejmě dostala do Strašova, který leží v pardubickém okrese. Na zbrani chyběla pojistka a zarážka byla nahrazena nepůvodní součástkou. I tyto součástky se v Drulovu našly, takže pistole je nyní kompletní. Kromě chybějících součástek konstatoval pan Háněl velmi dobrý technický stav zbraně.

Pistole, zkonstruovaná Augustinem Nováčkem, je dlouhá 375 mm a váží cca 1245 g. Má přímotažný závěr, uzamykaný dvěma ozuby.Drážkovaná hlaveň má kruhový průřez, hranolovitá muška je regulovatelná regulačním šroubem. Hledí je zasazeno v příčném zářezu, tvoří je jeden plátek a je stranově stavitelné. Vývrt je ještě po 50 letech v dobrém stavu. Na levé straně hlavně je vyznačena ráže ".22 LONG RIFLE" a vedle se nachází československá zkušební značka z roku 1956.

Zkušební značka se opakuje i na levé straně pouzdra závěru, kde kromě ní najdeme logo původní firmy Josefa Pavlíčka (v oválné kartuši dravý pták, držící v pařátech písmena J a P). Dole je ještě nápis "Made in Czechoslovakia", výrobní číslo 066 a druhotné značení majitele, resp. uživatele "SVAZARM 8".Všechny kovové součásti zbraně s výjimkou spouště a závěru jsou černěné. Na namáhaných místech je černění z části setřeno a kov je napaden jemnou korozí.

Anatomická rukojeť má lesklou polituru, která je nyní částečně opadaná. Rybina je silně zahlazena používáním.

Pistole Drulov se příliš nesbírají, protože většinou slouží střelcům "až do roztrhání těla". Přesto se domnívám, že jsme do muzea získali hodnotný přírůstek. Těm dalším se nebráníme.

Jan Tetřev

Foto: Jana Procházková

Fotografie pro tento článek poskytla Jana Procházková. Vzhledem ke specifikům internetu jsme je museli výrazně zmenšit. Pokud má někdo zájem o tyto fotografie v původním formátu 2560 x 1920 pixelů (a několik dalších, které k nim autorka přidá), může si je objednat za 250 Kč včetně poštovného na dobírku. Stačí vyplnit objednávkový formulář.


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt