Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3033
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: DLOUHÉ PUŠKY BILLA SHIPMANA
Posted on Středa, 14. listopad 2012 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Potřebujeme-li zakoupit repliku palné zbraně z éry Divokého západu nebo ze samých počátků dobývání amerických hor a plání bílými osadníky před americkou revolucí nebo pár desítek let po ní, neobracíme se zpravidla do Ameriky. Naše oči směřují do Itálie a případně  též do Španělska.

Zvláště Italové zásobují světový trh už padesát let širokým spektrem zbraní od jednoranových křesadlových předovek z počátků osídlování severní Ameriky přes perkusní pistole a revolvery až k pákovým opakovačkám. A sortiment se stále rozšiřuje, protože zákazníci chtějí nové věci. Italové dobyli také americký trh a většina replik předovek na něm je italská. Existuje ovšem řada výjimek.

Dlouhé pušky
Také v USA totiž existují puškaři, kteří vyrábějí repliky zbraní z americké historie. Nemohou konkurovat italským továrním či manufakturním výrobkům, takže se soustředili na zbraně, které se v Americe nevyráběly továrně či manufakturně v sériích. Nevyrábějí revolvery, nevyrábějí winchesterovky, Sharpsovy pušky ani derringery. Věnují se především výrobě replik zbraní z doby, kdy se lovecké pušky dělaly individuálně v řadě puškařských dílen, byť měly řadu jednotících prvků.
Věnují se tedy především tzv. pennsylvánským nebo též kentuckým puškám, univerzálním křesadlovým zbraním pro lov, boj a případně i sportovní střelbu, jimiž byli vybaveni průkopníci, dobývající a objevující v 18. a na počátku 19. století Ameriku. Těchto puškařů je v Americe několik desítek, určitě přes padesát. Dokonce mají spolu s dalšími milovníky doby dlouhých pušek a výrobci replik předmětů z té doby vlastní sdružení. Mnozí provozují výrobu replik při jiném počestném zaměstnání.

Bill Shipman
Jeden z těchto puškařů-specialistů je také Bill Shipman z Lancasteru v Pennsylvánii. Své zbraně vyrábí individuálně, jen několik kusů od jednoho modelu. Předlohy pro své dlouhé pennsylvánské kulovnice pak nachází v muzeích a soukromých sbírkách. Vytváří tedy mladší sestřičky od skutečně existujících a zachovaných modelů. Sám Shipman se důrazně distancuje od strojů, plastů a tovární výroby. To prý není nic pro něj. On je řemeslník a používá tradiční postupy i materiály.
Dlouhé pušky vyrábí od roku 1983. Někdy od poloviny 80. let je přestal stavět jen pro sebe a nabídl je na trhu, takže se puškařině věnuje už čtvrt století. To už je dlouhá zkušenost.
Puškař pracuje sám. Chlubí se skutečností, že ve své firmě dělá sám všechno. Dělá sám sobě sekretářku, řemeslníka i velkého šéfa čili bosse. Tím snižuje náklady. Služeb zprostředkovatelů a obchodníků také nevyužívá, takže hotová zbraň jde přímo k zákazníkovi.
Protože bydlí v Lancasteru, vyráběl ve svých počátcích především zbraně, které se v minulosti používaly nebo byly vyrobeny tam, případně v nedalekém Lebanonu nebo v Lancaster County. Jenomže počet dochovaných zbraní z tohoto území časem nebyl pro Billa dostatečný. Musel by vyrábět pořád dokola to samé. A tak začal vyrábět repliky pušek z okolí Hagestownu v Marylandu od puškařů Christiana Hawkena, George Krepse a dalších. Zajímají jej také práce starých puškařů z Bedford County.
Shipmanovy zbraně jsou určeny jednak pro střelce, ale také pro sběratele. Napodobují sice práce starých mistrů, ale napodobují je dokonale a mistrovky, takže získávají také vlastní sběratelskou hodnotu. Puškař své zbraně signuje a datuje, čímž na druhou stranu zabraňuje všemožným vykukům (v Americe jsou taky a je jich hodně), aby je vydávali za flinty 200 a více let staré.
Ne vždy se však puškař drží starých vzorů beze změn. Občas se mírně odchýlí. Nikoli v tvaru funkčních součástí, ale ve výzdobě. A tak se na zbrani může objevit moderní orlice z amerického státního znaku nebo jiný grafický prvek, který staří puškaři neznali a zákazník ho třeba chce. Nebo ho zkusil pan Shipman, aby zjistil, jak na něj budou reagovat zákazníci a aby nemusel pořád dokola dělat to samé.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· GNU Project
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt