Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 87 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: ZETKA PRO VÝCHODNÍHO NĚMCE
Posted on Saturday, 09. February 2013 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Když v dávné minulosti příslušník ozbrojených sil potěšil svého vladaře, pasoval jej na rytíře. pokud jej potěšil opravdu hodně, přidal také nějakou půdu s poddanými. Pak někdo vymyslel medaile a řády a od těch panství se pomalu ustoupilo. Zato mohlo býti vyznamenáno více lidí.
Zvláštní formu vyznamenání představovaly a představují darovací zbraně. Dlouho se jednalo o zbraně chladné (šavle, kordy, palaše), opatřené někdy darovacími nápisy a někdy dokonce miniaturou vyznamenání, které s nimi bylo uděleno.

Palné zbraně se jako forma uznání za služby v ozbrojených sborech začínají prosazovat až od 2. poloviny 19. století. A jejich obliba trvá dodnes. Ovšem je otázka, jak dlouho jejich obliba přetrvá, protože rýt věnování do plastu, který se v konstrukci služebních zbraní velmi rychle prosazuje, to dost dobře nejde. Třeba zase přijdou ke slovu ty šavle.
V každém případě známe darovací zbraně z éry Rakouska-Uherska, z doby I. československé republiky i z doby II. světové války. Mimochodem, ty německé darovací zbraně z II. světové války se pilně padělají. Darovací pistole známe ze socialistického Československa a máme je doložené i z bratrské NDR.
Nedávno jsme zaznamenali prodej právě jedné darovací pistole pro příslušníka východoněmecké policie, respektive orgánů ministerstva vnitra. Pán mohl chodit i bez uniformy, ale vnitru sloužil.
Zbraň je uložena v kazetě rudé barvy. V barvě rudé je také samet, na kterém je pistole položena. Další podstatnou informaci najdeme na bílé vnitřní straně víka, kde je rudým písmem natištěn věnovací nápis "Für 30 jährige Dienstzeit in den Organen des Ministeriums des Inneren". Jde tedy o zbraň, věnovanou za třicetiletou službu v orgánech ministerstva vnitra NDR, čili Německé demokratické republiky více nebo spíš méně blahé paměti.
Znak Německé demokratické republiky, ono kladivo kombinované s kružítkem ve věnci z obilí, najdeme vsazený z levé strany do černých plastových střenek.


Zetka

Podíváme-li se však na zbraň podruhé, zjistíme, že soudruzi z NDR tuto darovací pistoli nevyrobili, ale zakoupili v socialistickém Československu. Jedná se totiž o samonabíjecí pistoli „Z“ v ráži 6,35 mm Browning, vyrobenou v České zbrojovce v Uherském Brodě. A pistole Z, to jsou vlastně staré dobré pistole DUO, které v roce 1936 začal v Opočně vyrábět František Dušek. V roce 1960 jejich výrobu převzala Česká zbrojovka v Uherském Brodě.
Naše zbraň má standardní střenky, které měly pistole Z. Jen znak NDR nahradil či překryl na střenkách písmenko Z ve spirále. Provedení naší zbraně je luxusnější, protože je niklovaná. Toto luxusnější provedení se v Uherském Brodě vyrábělo v letech 1967-1974. Jelikož zkušební značka dokládá, že naše zetka vznikla v roce 1971, je vše v pořádku. V tom roce podnik vyrobil 3100 niklovaných pistolí, které, jak uvádějí David Pazdera a Jan Skramoušský ve své knize o dějinách uherskobrodské zbrojovky, byly určeny v převážné míře na export. Většina jich mířila do kapitalistických států, ale jak vidíme, něco bylo i pro NDR.
Zajímavá je otázka, kdy vlastně byla naše pistole darována. V roce 1971 to určitě nebylo, protože Německá demokratická republika vznikla v roce 1949 a třicet let slavila v roce 1979. Pokud by byla pistole věnována v roce 1971 za třicetiletou službu, pak by se do té služby obdarovanému započítávala i případná služba u neblaze proslulé organizace, která zajišťovala poslušnost německých občanů v roce 1941. A to nelze předpokládat. Takoví cynici nebyli ani v NDR. Je tedy pravděpodobné, že pistole si poležela ve skladu a byla darována v roce 1979 zasloužilému členovi východoněmecké bezpečnosti. Nevylučujeme ani její věnování v následujícím desetiletí, kdy NDR pomalu spěla ke svému zániku.

Fotografii této zbraně nám laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica z Mnichova.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt