Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3040
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 75 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Terčovnice pana Plašila či Plášila
Posted on Pondělí, 25. březen 2013 @ 06:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Před nějakým časem jsme v SR zodpovídali dotaz čtenáře na zajímavou zbraň. Obrázků však bylo více než bylo možno zveřejnit.

Dotaz zněl:
U jednoho známého v zahraničí jsem viděl zajímavou terčovnici. Dalo by se zjistit něco o jejím výrobci a o tomto systému?

Pánovi jsme odpověděli:

Seznam českých puškařů Vladimíra Dolínka uvádí, že puškaři s příjmením Plášil nebo Plaschil žili v Napajedlích cca od 20. do 70.let 19.století. V našich i zahraničních sbírkách se vyskytují zbraně, signované Josef Plaschil, W.Plaschil a W.J.Plaschil. Zda šlo o dva puškaře-otce a syna nebo dokonce o puškaře tři, by nám nepochybně řeklo studium archivních pramenů (časově náročné a tudíž drahé).

Vaše zbraň je nepochybně neobyčejně zajímavá po stránce technické. Byla takřka jistě vyrobena jako perkusní terčovnice. Vyrobil ji puškař J.Plaschil nebo Plášil v Napajedlích kolem poloviny 19.století. Byla to kvalitní zbraň s bohatou ryteckou výzdobou a monogramem majitele.

Tentýž puškař nebo jeho následovník dostal koncem 60. nebo počátkem 70.let 19.století za úkol modernizaci zbraně-transformaci na zadovku. K úkolu přistoupil originálním způsobem. Zda byl tento způsob vynucen nedostatkem informací o vývoji zbrojních konstrukcí nebo zda šlo o puškaře-vynálezce, dnes již těžko zjistíme. V každém případě autor transformace zachoval zámkovou desku, kohout a lučík, vyrobil nový blokový vertikálně posuvný závěr vlastní konstrukce a ovládací páku umístil před lučík. Rytiny na nových součástkách se svým stylem jednoznačně liší od rytin na zámkové desce a kohoutu. Hlavice kohoutu byla nepříliš elegantně prodloužena, ale to je daň funkčnosti.

V téže době se na zbrani zřejmě objevil nápis "K.K. PATENT". Zda byl Plášilův systém skutečně patentován (resp. dostal privilegium), nám není známo.

Můžeme-li soudit podle fotografií, zbraň prošla v poslední době rádoby restaurátorskou dílnou. Politura pažby byla obnovena, rybina taktéž. Hlaveň byla načerněna, rytiny vyleštěny a je možné, že před hledím se doplňovala výzdoba.

Zbraň má sice něco za sebou, ale stále jde o technický unikát, neboť zbraní tohoto systému se nepochybně zachovalo velmi málo.


Obrázky jsou zde: 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt