Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 83 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: VĚTROVKA Z DOBY LUDVÍKA XV.
Posted on Friday, 05. April 2013 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Paříž bývala svého času středem Evropy, ačkoli se ve středu Evropy ani trochu nenachází. Byla však centrem, které přitahovalo vynikající umělce a špičkové řemeslníky. Francouzští králové (většinou Ludvíkové) je dokázali zaplatit, stejně jako tamní šlechta. Podobně tomu bylo za obou Napoleonů a s nemnoha výjimkami také v průběhu všech pěti francouzských republik. Také současný maďarský prezident Francie se usilovně snaží svět přesvědčit, že bez Francie to nepůjde.

savy

Francie byla kromě jiného jedno z center výroby zbraní. Měla to pěkně rozdělené. Běžnější zbraně včetně vojenských a také část luxusních se vyráběla mimo Paříž, hlavně v St.Etienne a v Lutychu, který Francouzi i dnes tak trochu berou za svůj. V Paříži pak vznikaly luxusní civilní zbraně, pokud samozřejmě pařížské firmy neměly diskrétní výrobní kapacitu v St.Etienne či v Lutychu. Dnes toho z francouzské civilní zbrojní výroby mnoho nezbylo, ale firmy jako Chapuis, Demas nebo Verney-Carron mají světový zvuk.

Ludvíkova doba

My se však budeme věnovat zbrani, která vznikla v době výše zmiňovaných Ludvíků z rodu Bourbonů. V době, kdy naše zbraň z oceli, mosazi a dřeva vznikala, byl již asi dvacet let na francouzském trůnu Ludvík XV. (vládl 1715-1774). Králem se stal v pěti letech a kromě jiného proslul vlivnými milenkami, které vstoupily do historie. Madam Pompadour a Dubarry jsou možná známější než sám Ludvík. Jeho vojska obsadila za slezských válek Prahu a za čas se stal spojencem Marie Terezie. V sedmileté válce ztratil Kanadu, část Louisiany a většinu indických držav. Spíše neúpěšný než úspěšný Ludvík, který určitě nebyl rozmnožitelem říše. Ale i v jeho době v Paříži pracovali vynikající umělci.

Savy Paris

Savy

K těmto vynikajícím umělcům patří puškař nebo spíše výrobce větrovek, jehož známe pouze příjmením. Jmenoval se Savy a jeho výrobky se čas od času objeví na světových aukcích. Je jich málo, jsou kvalitní, technicky zajímavé a dobře se prodávají. Podle jím signovaných zbraní, zatím výhradně větrovek, usuzujeme, že v Paříži pracoval ve druhé čtvrtině 18. století. Možná zde byl ještě po roce 1750, kdy Ludvík XV. prohrál co se dalo, ale to není tak jisté.
V pražské galerii TopArms Gallery nám pan Mgr. Petr Dolejš ukázal větrovku pana Savyho, která se dostala až k nám. Zbraň není unikátní jen svým pařížským původem a vynikajícím zpracováním, ale navíc také tím, že předem stlačený vzduch je stlačen v nádrži, která je umístěna kolem hlavně. To je technické řešení, které se vyskytuje velmi zřídka a je proto zajímavé.

Savy Paris

Hlaveň kruhového průřezu o průměru 31 mm má mosaznou duši, vývrt je hladký a kolem ní je mosazný plášť vzduchové nádrže. Na první pohled vypadá jako těžká kulovnice, ale když ji vezmete do ruky, zjistíte, že opak je pravdou. Kde by člověk čekal plnou mosaz, tam je jen dutina. Zbraň váží jenom 2706 g. Hledí tvoří jeden pevný mosazný plátek a mosazná je také muška. V zadní části nádrže a v hustilce, která je integrována v pažbě, jsou umístěny vzduchové ventily. V zadní části je na plášti nádherná rytina trofejí a bojovnice (bohyně?) v římském stylu.
 Zámek věrně napodobuje francouzský křesadlový, ale jeho funkci neplní. Nicméně jeho spuštění uvádí do chodu ventil, který vypouští stlačený vzduch. Ačkoli nad zámkovou deskou je i pánvička, zátravku zde pochopitelně nenajdeme.

Savy Paris

Na zámkové desce se nachází jemná rytina ve stejném stylu jako na nádrži (hlavni). V zadní části je to bojovník, před kohoutem pak žena s trofejemi a na kohoutu anděl s trubkou a mečem. Podle atributů tohoto anděla usuzujeme, že jde o archanděla Michaela.  Vpředu na horním sešikmeném okraji zámkové desky je pak první část signatury výrobce „SAVY“, na spodním okraji její druhá a závěrečná část „A PARIS“. Skromná signatura
Garnitura zbraně je z mosazného rytého plechu. Na protidesce dominuje velmi jemná rytina antického bojovníka s trofejemi a dva andělé. Na horní části botky jsou ryté trofeje a na mosazné destičce lícnice dva kanony. Celá výzdoba jednoznačně vzbuzuje domněnku, že větrovka byla určena pro muže-bojovníka. V každém případě však nebyla určena pro bojovníka do pole. Tam by si s ní moc neposloužil.
     Pažba naší větrovky je ze světlého ořechového dřeva medové barvy V hlavišti je penálek, opatřený reliéfní řezbou. V prostoru krku pažby z obou stran, v prostoru lícnice a kolem jazýčku hlavně jsou vkusně řezané rostlinné motivy. Protože zbraň je předovka, má nabiják.

Savy Paris

Excelentní stav

Stav zbraně je excelentní. Její mechanismy bezvadně fungují, včetně mechanismu hustilky. Ventily, zajišťující těsnění zbraně, již však vzhledem ke stáří a poréznosti materiálu neplní svoji funkci. Není divu po takové době. Ostatně zkoušet střílet z větrovky z 18. století se většinou nedoporučuje. Nevíme, na jaký tlak byla konstruována a co má za sebou.

Savy

Savy Paris

Savy Paris

     Zbraň je dnes a pro nás především skvostnou ukázkou práce předního francouzského puškaře – specialisty na výrobu větrovek. Specialisty, který žil za vlády krále, jenž nechtíc připravil vše potřebné pro to, aby jeho nástupce skončil pod gilotinou. Ale to nebyl problém pana Savyho. Ten svoji práci na rozdíl od Ludvíka dělal dobře


Ráž:                              10 mm            
Délka hlavně:              729  mm                         
Celková délka:          1 101 mm                            
Hmotnost:                 2706 g                               
              
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009.

Obrázky zbraně laskavě poskytla firma TopArms Gallery.


Střelecká revue
Střelecká revue 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt