Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 84 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: DERINGER ARDESA PRO SEBEOBRANU
Posted on Monday, 20. May 2013 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Pistole deringery (nebo derringery) byly na stránkách Střelecké revue připomínány již mnohokrát. Malé, zpravidla jednohlavňové zbraně, byly původně perkusní a teprve v 60.-70. letech 19. století se stále víc prosazovaly zadovky. Píše se o nich jako o zbraních falešných hráčů a vůbec jako o předmětech s nevalnou pověstí. Ostatně jedna z těchto pistolek zabila Američanům prezidenta Abrahama Lincolna. Plnily však nepochybně také funkci sebeobranných zbraní pro řádné občany, kteří nehodlali skutečnost, že jsou ozbrojeni, příliš inzerovat.

deringer ardesa philadelphia

Deringery se pochopitelně vyrábějí také v současnosti. Jak zadovky, tak předovky. Zepředu nabíjenými perkusními deringery doplňují svou nabídku prakticky všichni větší výrobci replik předovek.
Repliky předovek se dnes používají při rekonstrukcích historických bitev, ke sportovní střelbě a také v neposlední řadě jako dekorace. Známe už také sběratele replik. Využití replik deringerů- předovek je poněkud omezenější. Při rekonstrukcích historických bitev se s ním neuplatníte a ke sportovní střelbě se nepoužívají. Zbývá tedy dekorace a sebeobrana. Deringer-předovka se může dobře vyjímat na stole gentlemana (nebo padoucha) jako dekorace, ale stejně dobře může sloužit v jeho šuplíku jako zbraň, která překvapivě vyprovodí nežádoucí návštěvu. K nošení jsou repliky perkusních deringerů velmi nevhodné, ačkoli to byl jejich původní účel. Z dnešního hlediska jsou nebezpečné. Nemají pojistky a spoléhat u nich jen na bezpečnostní rast kohoutu, není nejsprávnější. Pokud by měly být rychle použitelné, musely by se nosit se zápalkou na pistonu. Jako zbraň k obraně obydlí se ale použít dají. Především proto, že k jejich držení u nás již velmi dlouho není nutný zbrojní průkaz a stačí věk 18 let.

Deringer Ardesa
Deringer Ardesa Philadeplhia

K obraně chalupy
Jeden takový deringer, určený k sebeobranným účelům, doputoval před několika lety do Východočeského muzea v Pardubicích. Nepořizoval si ho žádný sportovní střelec, ani milovník starožitností, ale pán, který se rozhodl na důchod odstěhovat na chalupu. Do důchodu odešel v polovině divokých 90. let a jelikož chalupa ležela na samém okraji vesnice, rozhodl se udělat něco pro svoji bezpečnost. Zbrojní průkaz mu připadal náročný, takže volil ze zbraní volně dostupných. Perkusní revolvery byly mimo jeho finanční možnosti, pročež si zakoupil perkusní deringer, prachovnici a ogivální střely.

Deringer Ardesa

Vybral si značku Ardesa, která nabízela model Derringer Philadelphia. Ta zbraň se vyrábí dosud. Měří 185 mm a hlaveň je dlouhá jenom 81 mm. Hlaveň je osmihranná a vývrt drážkovaný. Povrch je černěný. Hledí zbraň nemá, ale je opatřena mosaznou stříškovitou muškou. Ostatně byla určena ke střelbě přes stůl, maximálně přes místnost, tak na co hledí. Povrch hlavně je dosud černěný. Tahle pistole se nenosila.
Na levé straně zbraně najdeme nápis "Black Powder only / ARDESA" a výrobní číslo 146630 spolu s vyznačením ráže 45. Na pravé straně hlavně se skví španělské zkušební značky.
Zbraň je opatřena zadním perkusním zámkem s jednoduchou strojní rytinou. V zadní části zámkové desky je dvojřádkový nápis "Derringer Philadelphia".
Kohout naší zbraně je plochý, zdobený jednoduchou rytinou s rostlinným motivem. Hmatník zdrsněný. Kování zbraně je mosazné, stejně jako spoušť.
Zbraň je opatřena bukovou pažbou s lesklou politurou a na rukojeti není rybina.
Že byla pistole připravena k obraně obydlí, to dokládá svědectví dědiců původního majitele. Když zemřel a oni vyklízeli jeho věci, našli deringer někde v šuplíku. Na pistonu byla zápalka a v hlavni prach s kulí.

Deringer Philadelphia

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt