Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 89 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Armi Chiappa-padesát let s předovkami
Posted on Monday, 10. November 2014 @ 00:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Výroba replik historických palných zbraní má nepochybně své kořeny v Americe. Tam vznikla první masivní poptávka a první hlad po těchto replikách. Jenomže kdo na  vlně zájmu o Divoký západ, občanskou válku a později o války evropské, v nichž se válčilo předovkami, vydělal, byli nepochybně Italové. V Itálii se v 50. letech 20.století rozjel byznys s replikami předovek.

chiappa armi
Nejprve v řadě firem jako doplněk tradiční výroby loveckých zbraní, ale později jako specializovaná výroba replik. Nejdříve pro Ameriku, kde vypukla vlna nostalgie po zašlých časech nejdříve a pak pro západní Evropu, kam se toto krásné nadšení přelilo. A poslední velká vlna nostalgie se uvolnila po pádu železné opony, když to konečně mohli naplno rozjet nadšenci Divokého západu i staré vojenské historie z východní a střední Evropy.

Armi Sport
Jednou z italských firem, které vznikly na vlně zájmu Američanů o levné a kvalitní předovky z Evropy, byla firma Armi Sport, kterou založil roku 1958 Ezechiele Chiappa. Tato firma, na rozdíl od jiných, vyráběla od počátku pouze repliky. Tím se lišila například od Pedersoliho, který se nějakou dobu pokoušel spojit výrobu brokovnic s výrobou replik. Do chodu rodinné firmy zapojil Ezechiele členy své údajně  početné rodiny.

Pod cizí značkou
Až do roku 1984 však firma své zbraně neprodávala pod svojí značkou, ale pod značkami různých (amerických a zřejmě i jiných) obchodních společností. Výroba byla v Itálii, ale o všem ostatním rozhodovali obchodní partneři. Značka Armi Sport nebyla ve světě známá.
Pokud tento způsob prodeje vyhovoval starému pánovi, nevyhovoval jeho dětem. V roce 1984 prosadily, že zbraně se začaly do Ameriky vyvážet pod vlastní značkou Armi Sport.
Milníkem ve vývoji firmy Armi Sport byl rok 1987, kdy se řízení firmy místo Ezechiela naplno ujal jeho syn Rino Chiappa, který, jak již noví koně ve spřežení činí, začal s expanzí podniku. Ještě více se obrátil k americkému trhu, přeorganizoval podnik tak, aby fungoval efektivněji. Na americkém trhu firmu zastupovala obchodní firma Taylor’s & Co.

Rozšířený záběr
Portfolio firmy se koncem 80. let 20.století rozrostlo o značku Kimar, kterou Chiappové založili k výrobě plynovek. Zbraně tohoto podniku se však minimálně deset let nabízely odděleně od replik a pod vlastní značkou. Výrobce replik nestál o to, aby byl spojován s výrobcem plynovek.
Ke spojení značky Kimar a Armi Sport pod novou zastřešující značku Armi Chiappa došlo někdy mezi lety 2001 a 2003. Hybatelem těchto nových trendů ve firmě byl Costa Gianpietro.
Někdy kolem roku 2002 přistoupila firma také k radikální modernizaci výrobních kapacit a přestěhovala se do nového průmyslového areálu. Tam se ročně vyrobí 60 000 zbraní, které uživí 40 dělníků a 10 administrativních sil.
Ačkoli změny v provozu firmy byly nepochybně ohromné, to základní zůstalo zachováno. Tím základním byla orientace na americký trh a výroba replik zbraní, které mají svůj původ v Americe. Za posledních cca 7 let se sortiment firmy velmi výrazně rozšířil, ale my se budeme věnovat předovkám.


Ještě v roce 2001 byly v nabídce předovek této firmy převážně dlouhé palné zbraně, takřka všechny orientované na americký trh. Do dneška se však rozšířil i sortiment pistolí.

Kentucky
K nabídce Armi Chiappa od dob, kdy se ještě jmenovala Armi Sport, již tradičně patří repliky křesadlových a perkusních loveckých kulovnic, napodobujících tzv. pennsylvánské nebo též kentucké pušky. Výrobce tuto řadu nezval Kentucky Series a pokud někdo chce vozit repliky do Ameriky, bez těchto zbraní se prostě neobejde.
Porovnáme-li však tuto řadu např. se šíří nabídky konkurence od firmy Pedersoli, vyjde z toho tato konkurence výrazně lépe. Především všechny perkusní i křesadlové zbraně se vyrábějí v jedné délce. Karabiny nejsou. Celková délka činí 50 anglických palců, čili 1270 mm. Hlavně mají 989 mm, čili 35 palců. Zákazník si může vybrat hned dvě ráže. Buď 45 nebo 50 a zbraně se dodávají buď v základním provedení nebo ryté.
Hlavně těchto zbraní jsou černěné a pokud nejsou zámky ryté, jsou mramorované. Pušky Kentucky firma vyrábí od roku 1963.
V řadě Kentucky Series najdeme také perkusní a křesadlové pistole, které přišly na trh již roku 1962. Dříve než pušky. Perkusky se od křesadlových liší pouze zámkem. Jinak je vše shodné, podobně jako u dlouhých zbraní této řady. Chcete-li mít pistoli v kazetě, tak ji můžete mít.


Střelba zápalkami
Hluboko v éře perkusních zbraní přišli naši předchůdci na to, že k vymetení střely malé ráže z hlavně stačí pouhá zápalka na pistonu a do komory se nemusí vkládat ani prachová náplň. Ke střelbě v salonu nebo v pánském pokoji jde o ideální věc, která omezuje nežádoucí vedlejší účinky střelby.
U Armi Chiappa upravili ke střelbě zápalkami právě pistoli z řady Kentucky. Má ráž 4,5 mm a střílí se z ní ogiválními střelami. Rozměry zbraně se nijak neliší od ostatních pistolí této řady, takže díky menšímu vývrtu hmotnost poskočila z jednoho kilogramu o 200 gramů výše. V každém případě jde o zajímavou věc, kterou, pokud je nám známo, konkurence nemá.

Le Page
Jméno Le Page nepochybně proslavil sám jeho nositel a podruhé se mu dostalo proslulosti díky pistoli-replice od Pedersoliho. A v nabídce firmy Chiappa se  již pěknou řádku let drží perkusní pistole Napoleon Le Page.  Výrobce o ní suveránně tvrdí, že originál této zbraně byl vy roce 1811 vyroben panem Le Pagem pro Napoleona Bonaparta. My k tomu jen dodejme, že originál této zbraně určitě nebyl perkusní.
Jde o typicky civilní zbraň, „soubojovou“ pistoli s německým napínáčkem, stavitelnou spouští i stavitelnými mířidly na rybině. Rukojeť je kanelovaná.
Tato zbraň již je nabízena jak se strojovou, tak s ruční rytinou, vždy v ráži 45. Chcete-li ji v kazetě, obdržíte i značkové příslušenství. Kování je ocelové nebo mosazné.
I tento model je možno zakoupit v ráži 4,5 mm ke střelbě zápalkami. Když si ke zbrani v ráži 45 přikoupíte hlaveň v ráži 4,5 mm, pochopitelně to střílí také.


Rochatte
Posledním modelem perkusní pistole nese název Rochatte á Paris. Jejím předobrazem měla být pistole pařížského puškaře Ferdinanda Rochatte z poloviny 19.století. Tato zbraň je nabízena jak v ráži 45, tak 36. Hlaveň má kruhový průřez s výraznou plošinou a stavitelnými mířidly. Rukojeť je zdrsněna rybinou. Spoušť nemá napínáček, ale má stavitelný odpor.


Občanská válka
Nezvykle široká je nabídka perkusních předovek z americké občanské války. Jestliže před sedmi lety firma nabízela tři modely těchto zbraní, nyní jsme jich napočítali hned osm. Zdá se, že zájem o nejkrvavější válku, vedenou na území USA je stále na vzestupu. Navíc zbraně od Chiappa Firearms jsou uznávány organizací North-South Skrimish Association a doporučovány pro její členy. To nepochybně obchodu přeje.

Vzor 1842

Prvním nabízeným modelem jsou perkusní pušky vzoru 1842 v ráži 69, které byly vyráběny v letech 1844-1855 ve Springfieldu a Harpers Ferry. Vzhledem k tomu, že za války se bralo vše, co střílelo, byly použity i tyto zastaralé zbraně. Jako repliky je firma vyrábí od roku 1991.
Vedle základního dlouhého modelu s hladkou hlavní zde nabízejí i model s hlavní drážkovanou a zkrácenou karabinu s drážkovanou hlavní. Tyto verze jsou v originále velmi vzácné, protože tvořily necelých 5% z celkového počtu více než 270 000 vyrobených kusů. Takže když není na originál, replika to spraví. A proč také nosit do bitvy drahý originál?

Springfield a Richmond
V nabídce jsou pochopitelně i standardní zbraně války Severu proti Jihu, kterými byly na straně unionistů pušky Springfield 1861 a na straně konfederovaných pušky 1862 C.S. Richmond musket. Obě zbraně mají shodnou ráž 58 i rozměry a hmotnost.  Liší se, podobně jako originály, pouze v drobnostech. Takže ideální pro sériovou výrobu.
Kdo chce něco onačejšího než mušketu s hladkou hlavní, může si pořídit pušku Springfield 1855, první pěchotní pušku vyráběnou v USA s drážkovanou hlavní. Zbraň je navíc opatřena Maynardovým  zásobníkem s páskem papírových roznětek..

Zouave
Premiantem v této kategorii a vlajkovou lodí firmy ve sportovní střelbě vojenskými puškami jsou nepochybně repliky pěchotní pušky a musketonu Remington 1863 Zouave se schránkou v pažbě a záchytem pro bodák. Firma k nim montuje hlavně s polygonálním vývrtem se sedmi drážkami, určené právě střelcům, kteří chtějí hodně trefovat. Hlavně těchto zbraní jsou modřené a výrobce je jednoznačně doporučuje právě sportovním střelcům. V nabídce jsou od roku 1968 byly vůbec prvními puškami z války Severu proti Jihu, které firma nabídla.

Příslušenství
Samozřejmou součástí sortimentu je rozsáhlé příslušenství. Voják potřebuje bodák, řemen, čištění a případně náhradní zámek. K mání jsou kazety na pistole i pušky, kleště k odlévání střel, čištění, mířidla, střely i odměrky střelného prachu.

Podíváme-li se na sortiment předovek této firmy, je z něj zřejmé zaměření na nejžádanější zbraně, určené pro Ameriku. Tento sortiment doznal za poslední léta výrazného rozšíření. Pro zájemce o sportovní střelbu evropskými předovkami firma rozšířila sortiment perkusních pistolí.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt