Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 78 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Se Scoutem v Kroměříži
Posted on Saturday, 20. August 2016 @ 00:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články O rychlém nástupu značky Bergara na světové trhy jsou čtenáři Střelecké revue v posledních čtyřech letech poměrně podrobně informováni. Firma začala jako výrobce velmi kvalitních hlavní. Po nich následovaly jednoranové kulovnice s lůžkovým závěrem a v roce 2012 byla představena opakovací kulovnice BX-11 se systémem výměnných hlavní, jejíž uvedení na trh však má citelné zpoždění.

Díky firmě BRNO HUNT jsme měli možnost si prohlédnout a vyzkoušet asi nejmenší z jednoranových kulovnic značky Bergara, model Scout.

 Tato zbraň patří vedle modelu APEX do řady jednoranových kulovnic, ale v této modulární řadě má výsadní postavení, neboť se v řadě prvků od této řady liší. Zatímco ostatní jednoranové kulovnice z Bergary nemají mechanická mířidla a jsou opatřeny pouze lištou Picatinny k uchycení montáže puškohledu či kolimátoru, Scout má jak mechanická mířidla, tak lištu. Jeho tvůrci tak tuto kulovnici učinili oproti ostatním modelům poněkud univerzálnější. Scout zůstane použitelný i tehdy, pokud střelec v terénu zničí puškohled. 

 

Není to velké, není to těžké a je to odolné

O výjimečnosti a různorodých úkolech Scouta ostatně vypovídá už sám jeho název. Je to krátká zbraň pro průzkumníka, průkopníka, vůdce, osamělého vlka. Scout je na hlavni s kruhovým průřezem a mělkými kanelami vybaven muškou s červeným světlovodným vláknem a samozřejmě také stavitelným hledím se zelenými světlovodnými vlákny. U našeho exempláře bylo hledí kvůli osazení puškohledu dočasně částečně demontováno. Mechanická mířidla, která ovšem vůbec nevypadají nouzově, jsme při krátkém střeleckém testu zbraně nevyzkoušeli, protože náš puškohled se nerozbil.


Před lučíkem je páka, jejímž stlačením vpřed se odemkne závěr. Kohout má mohutný hmatník a z hledí zbyla jen základna, protože bránilo instalaci puškohledu.


Od dalších jednoranových kulovnic z Bergary se Scout liší také závitem pro tlumič či úsťovou brzdu na ústí, který je samozřejmě chráněn krytkou. U nás tlumiče nejsou dovoleny, ale v zahraničí mnohdy ano. Důvodů jejich zákazu u nás si lze vymyslet dost, ale po airsoftovém atentátu na prezidenta je zřejmé, že případní pachatelé atentátů na naše politiky je k případnému úspěchu vůbec nebudou potřebovat, takže by se mohly klidně povolit.
Další specialita Scouta je odemykání závěru. Zatímco u ostatních zbraní řady Apex odemyká závěr stlačení lučíku dolů dopředu, zde odemčení závěru s jedním hákem zajišťuje páka před lučíkem, která se stlačí směrem ke střelci.
Napínání spoušťového a bicího mechanismu u Scouta zajišťuje vnější kohout, opatřený dlouhým válcovitým hmatníkem, směřujícím na pravou stranu. Stejně jako u ostatních Apexů.
Scoutova pažba s výraznou pistolovou rukojetí a lícnicí na první pohled působí dojmem dřeva, ale je to plast, který se poměrně úspěšně pokouší dřevo napodobit. Jestliže má být Scout určen pro osamělého vlka-průzkumníka, pak by tento lovec, cestovatel či dobyvatel neměl být tak snadno vidět. Proto zřejmě výrobci zvolili tento odstín.Hledí a muška se světlovodnými vlákny, na ústí je vidět krytka závitu pro tlumič


Střílí, trefuje
Na střelnici do Kroměříže přivezl dovozce zbraní značky Bergara - firma BRNO HUNT Scouta v rozšířené ráži 308 Winchester. Na lehkou, dvou a půl kilovou pušku dlouhou 915 mm s hlavní o délce 508 mm to byla poměrně výkonná ráže, ale volba byla správná. Jde o ráži, kterou dokoupíte pravděpodobněji než jiné i v odlehlých koutech této nevelké planety.
 Je určena k lovu střední až těžší zvěře, takže se Scoutem lze v případě nezbytí skolit
i nejnebezpečnějšího tvora planety-bezsrstého dvojnožce.
Zkušební střelby se ujali mistři střelby Jan Buksa a Václav Bastl. Oba pánové jsou od roku 1996 stálými členy českého reprezentačního družstva v lovecké střelbě, které od roku 1996 vozí pravidelně z každého mistrovství Evropy medaili. Jan Buksa byl také mistrem Evropy v jednotlivcích. Kulovnice se tak dostala do rukou nejpovolanějších.
Zbraň šla na střelnici rovnou z krabice. Oba střelci nejprve zbraň třemi výstřely nastřelili s puškohledem Nikko Stirling Diamond 2,5-10x50 a pak se šlo bez dalšího rovnou „na to“. Střílelo se vsedě s oporou a střelci nabíjeli náboje 308 Winchester firmy Lapua se střelou Silver Jacket Scenar. Střelby se ujal pan Václav Bastl.
Výsledky střelby překvapily i střelce samotné. Soustřel tří ran na vzdálenost 50 metrů vytvořil v terči vlastně jednu velkou díru, kde se jen těžko hledalo, kudy přesně prošly střely. Vzdálenost středů zásahů byla menší než 1 cm V další sérii se střelci podařilo tento nástřel zopakovat, takže to nebyla náhoda.
Faktory, které umožnily tento výsledek, jsou jasné. První je osoba střelce. Druhý je optika, ale ani střelec, ani optika by nedosáhli takových výsledků, pokud by zde nebyla kvalitní zbraň s vynikající hlavní. Kvalita bergaráckých hlavní se prostě opět potvrdila, tentokrát na moravské střelnici. Střelci i ostatní přítomní si pochvalovali také velmi dobře seřízenou jemnou spoušť a výbornou ergonomii celé zbraně.
Bergara Scout je vzhledově zajímavá, relativně lehká, důkladná, odolná a přesná zbraň, určená především pro lovce, ale v konečném důsledku nejen pro ně. Lze ji použít také k obraně obydlí. Pomáhá jí i skutečnost, že cena nebývá nikterak závratná.
 
 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2013.


 Jan Buksa při nastřelování

Václav Bastl se Scoutem.

Na 50 metrů vsedě s oporou

Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· Microsoft
· W3 Consortium
· HTML Standard
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt