Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 68 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Studie "Vývoz zbraní z Československa do zemí třetího světa v letech 1948-1962"
Posted on Friday, 18. October 2002 @ 13:12:22 CEST od David_Pazdera

Články Kdo by rád nahlédl po pokličku exportu zbraní z Československa do tzv. zemí třetího světa, nechť si pořídí letošní třetí číslo časopisu Historie a vojenství!

Časopis Historie a vojenství vydávaný Historickým ústavem Armády České republiky patří mezi periodika, která se zájemcům o dějiny zbrojní techniky vyplatí minimálně jedním očkem průběžně sledovat. Třebaže celkově je procento statí na stránkách Havu, v nichž je pojednáno přímo o pěchotních zbraních, dosti nízké, čas od času se v tomto časopisu objeví materiály, které velmi fundovaným a pozoruhodným způsobem rozšiřují naše poznání i v této oblasti.

Obsáhlá studie Petra Zídka"Vývoz zbraní z Československa do zemí třetího světa v letech 1948-1962" (Historie a vojenství 3/2002, s. 523-567) je ovšem z poněkud jiného těsta, neboť - jak již její název napovídá - téma ručních palných zbraní se stalo jednou z jejích hlavních náplní (samozřejmě se od nás vyvážela i další "speciální technika"). A třeba konstatovat, že zpracováno je opravdu důkladně, s maximálním využitím bezmála všech relevantních, v současnosti badatelsky přístupných pramenů z dokumentů politického sekretariátu a politického byra ÚV KSČ (tyto orgány měly na starost rozhodování o vývozu), ministerstva národní obrany (kolik z citovaných pramenů asi v srpnu uplavalo, resp. bylo zničeno při záchranných pracích ve Vojenském ústředním archivu?), ministerstva zahraničních věcí a civilní rozvědky. Ze zahraničních materiálů byly využity dokumenty francouzského ministerstva zahraničních věcí a ministerstva národní obrany.

Při četbě nečekejte, že se vám na všechny otázky "co, kolik, kdy a kam?" dostane jednoznačné odpovědi, neboť vypovídací hodnota dosud zpřístupněných dochovaných dokumentů je v některých případech poněkud omezená. Minimálně rámcově je však většina zrealizovaných obchodů zdokumentována velmi dobře a my tak vůbec poprvé získáváme konkrétní představu o tom, koho a v jaké míře náš lidově-demokratický a posléze socialistický režim hmotně podporoval a kolik nás to zhruba tak stálo.

Podtrženo a sečteno: Není pochyb o tom, že Zídkova pečlivě zpracovaná studie představuje ve výzkumu dané problematiky mimořádný posun vpřed a já ji všem čtenářům G-I stránek mohu více než vřele doporučit.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt